13 Eén leugen maakt leven Nederlandse advocaat tot een nachtmerrie W"9 De mooiste dag van zijn leven duurde 72 uur. De bruiloft van Alex van der Zwaan (33) en Eva Khan, een Russi sche miljardairsdochter, was van een luxe die ze zelfs in het chique Britse golfhotel Luton Hoo zelden hadden gezien. Drie dagen lang ge noten de gasten in juni 2017 van op tredens en copieuze diners. De vrouwen dansten in galajurken van Dior en Dolce Gabbana, tussen boeketten van de Nederlandse bloe mist Rob van Helden, die eerder de bruiloft van sterren als Pierce Bro- snan en Pippa Middleton aan kleedde. En nu? Nu is alles anders. De jonge Nederlandse advocaat zit in Amerika, waar hij plotseling een rol speelt in het grote onderzoek naar de Russische contacten van presi dent Trump. Terwijl hij Amerika niet uit mag, zit zijn vrouw thuis in Londen, zwanger van hun eerste kindje. „Soms kijk ik naar onze foto's op de vensterbank", schrijft Eva. „En dan kan ik nauwelijks gelo ven dat we kort geleden nog zo ge lukkig waren." Alex van der Zwaan wordt gebo ren in Brussel, als zoon van de Ne derlandse manager Rolf van der Zwaan en zijn Russische vrouw Ludmilla. „Ik heb me helemaal op zijn opvoeding gestort, hij heeft nooit ook maar een uur met een babysitter doorgebracht", schrijft zijn moeder deze maand aan de Amerikaanse rechter, die nu over het lot van haar zoon moet beslis sen. Kort na de scheiding van zijn ouders - hij is dan 18 - vertrekt Van der Zwaan naar Londen, om daar rechten te gaan stude ren. Hij studeert cum laude af en kan meteen aan de slag bij het gerenommeerde ad vocatenkantoor Skadden. Dat hij dankzij zijn moe der vloeiend Russisch spreekt, komt geregeld van pas. Zo raakt hij in 2012 betrok ken bij een rapport dat het kan toor moet opmaken voor de Oe kraïense president Janoekovitsj. Die wordt ervan beschuldigd In het grote onderzoek naar de Russische connecties van Donald Trump speelt een Nederlander een prominente rol. Volgende week hoort Alex van der Zwaan zijn straf. „Hij heeft een vreselijke fout gemaakt." een politieke rivaal onheus te heb ben uitgeschakeld, en wil een rap port om gezuiverd te worden van die kritiek. Van der Zwaan werkt mee aan het rapport, en doet daar voor onder meer zaken met lobbyis ten van de Oekraïense president. Onder hen zijn twee Amerikanen: Paul Manafort en Richard Gates. Van der Zwaan maakt snel car rière. Zijn geluk is compleet als hij in 2016 verliefd wordt op Eva Khan. Geen meisje van de straat: ze is de dochter van zakenman German Khan, een Rus die groot werd in de export en uitgroeide tot één van de rijkste mensen van Rusland. Amper een jaar later trouwen ze. Maar het Oekraïense rapport blijft hem achtervolgen. De Amerikanen met wie hij ervoor samenwerkte, Manafort en Gates, hebben hun rap port-inkomsten verborgen voor de fiscus. En een paar jaar later zijn beide mannen aan de slag gegaan voor het campagneteam van Donald Trump. Als de Amerikaanse speci aal aanklager Robert Mueller in 2017 Gefocust op het behoud van zijn carrière, besloot hij te liegen een onderzoek begint naar moge lijke Russische invloed op de Ame rikaanse verkiezingscampagne, zijn Manafort en Gates twee van de eer sten die hij op de korrel neemt. Zij zouden wel eens de missing link tus sen de Amerikaanse verkiezingen en de Russen kunnen zijn. En zo komt de onbekende Ne derlandse advocaat plotseling te recht in het oog van de storm. |i Op een kantoor in Washing- B ton wordt Van der Zwaan op 3 november 2017 urenlang H verhoord. En daar neemt hij een besluit dat zijn leven voorgoed zal veranderen: hij liegt. 1 Van der Zwaan zegt dat hij in au- lk gustus 2016 voor het laatst contact IÉ. heeft gehad met Gates, via een on- ll\ belangrijk sms'je. In werkelijk- heid heeft hij daarna nog uitvoe- B rige gesprekken met de Ameri kaan gehad, juist over het gewraakte onderzoek uit 2012. Sterker nog: Van der Zwaan heeft die gesprekken op genomen. Maar dat vertelt hij niet aan de Amerikaanse verhoorders. De leugens komen uit. Een paar weken na zijn verhoor vliegt Van der Zwaan opnieuw naar Washing ton, waar hij moet toegeven dat hij heeft gelogen. Hij praat nu wél over de gesprekken met Gates van een paar maanden terug, vertelt dat hij die ook heeft opgenomen, en staat de opnames af. De Nederlander krijgt te horen dat hij Amerika voorlopig niet mag verlaten, dat hij wordt aangeklaagd wegens liegen onder ede, en dat hij een jarenlange celstraf riskeert. Waarom loog de Nederlander? Zijn advocaten hebben een on schuldige verklaring: Van der Zwaan had de gesprekken met Ga tes opgenomen, en dat mag hij van zijn werkgever niet doen. Omdat hij bij het eerste verhoor bijgestaan werd door een advocaat van zijn ei gen kantoor, was hij bang dat die openbaring hem zijn baan zou kos ten. „Gefocust op het behoud van zijn carrière, nam Alex een vreselijk besluit", stellen zijn advocaten. „Hij besloot te liegen." Maar de aanklagers gelooft niets van die verklaring. Als schoonzoon van een Russische miljardair, die banden zou onderhouden met Poe- tin, heeft hij toch al de schijn tegen. De ware reden is volgens de aankla ger dat de Nederlander al in 2012 in het net van de twee Amerikanen te recht was gekomen, om wat voor re den dan ook. En onder hun druk was hij bereid tegen de openbaar aanklager te liegen. Dinsdag hoort Van der Zwaan zijn straf. volgende keer weer! www.dejongintra.nl/busreizen zaterdag 31 maart 2018 GO Zo raakte Ale Peter Groenendijk Rotterdam T Alex van der Zwaan bij het gerechtsgebouw in Washington, afgelopen februari. En (boven) tij dens zijn bruiloft in 2017. FOTO AP —Advocaten van Van der Zwaan Barcelona en de Costa Brava 10-daagse busreis reiscode: ebsnt02 vanaf 669* p.p. Andalusië en Gibraltar 8/15-daagse vlieg-busrondreis reiscode: eves407 vanaf 679* p.p. Portugees hoogstandje 12/15-daagse vlieg-busrondreis reiscode: evpt404 vanaf 1249* p.p. i 1- L Busreizen Autoreizen Vliegreizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Verre reizen Steden reizen Reissom exd. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en €2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13