Maak clubs snel rookvrij Wethouder Wout van den Berg stapt op PA ASM ARI VLISSINCE 95 klachten over discriminatie Doei 1 april 2 Een sigaretje opsteken langs het voetbalveld? Nu is het nog toegestaan. Maar als het aan de Hartstichting ligt, worden ook de Zeeuwse sportclubs rookvrij. 1E PAASDAG ROKEN SPORTCLUBS Commentaar De meeste Zeeuwse sportclubs staan voor een grote uit daging. Zij moeten hun vereniging rookvrij maken. Hele maal. Ook langs de lijn. Niet om hun rokende leden te betuttelen. Wel om rokers te helpen met stoppen en om kinde ren het goede voorbeeld te geven. Vooral bij de voetbalvereni gingen is nog veel werk te doen. Als sporten symbool is voor gezond leven, dan is roken het te genovergestelde. Die uitersten zijn eigenlijk niet te verenigen. In een sportclub hoeft echt geen overdreven gezondheidscul tuur te heersen, maar gokken op longkanker of COPD hoort er toch echt niet thuis. Daarom is het goed dat de KNVB Zeeuwse clubs helpt om rookvrij te worden. Sommige clubs zijn besluiteloos. Ze willen hun leden laten stemmen. Ook al weten ze dat veruit de meesten het prima vin den als de club rookvrij wordt. Of ze maken ergens achter een heg een laatste plekje voor verstokte rokers. Maar het is beter meteen een harde maatregel te nemen, dus naar volledig rook vrij. Een beetje sportbestuur twijfelt niet over de schade die roken veroorzaakt. Een beetje bestuur durft het onvermijdelijke protest te trotseren. Een beetje bestuur beseft dat het een kwestie van tijd is voor alle verenigingen rookvrij zijn. Er is geen enkele reden waarom Zeeland hierbij achteraan zou moeten lopen. Zelfs de rokers zullen begrijpen dat de verenigingsbe sturen nu moeten doorpakken. De meeste rokers begrijpen dat de besturen van sportclubs eindelijk moeten doorpakken Wethouder Wout van den Berg (WD) legt zijn functie met onmid dellijke ingang neer. Hij had eerder al aangegeven niet meer beschikbaar te zijn voor een tweede termijn. De Bruënaar zet zich met ingang van 29 maart in voor het oprichten van een afzetcoöperatie voor de mosselsector. Omdat het werk voor deze MosselCompagnie niet te ver enigen is met zijn werkzaamheden als wethouder, heeft hij besloten om met onmiddellijke ingang zijn ontslag in te dienen. De normale gang van zaken is dat wethouders na de verkiezingen aanblijven tot een nieuwe college van burgemees ter en wethouders is gevormd. De coalitieonderhandeling zijn in volle gang. Dinsdag wordt er weer ge praat. zondag 1 april 1 o.oo - 1 7.oo uur ALMANAK Klaar, over, uit. De eeuwenoude traditie van 1 april is dood, mors en als een pier. Morgen voor het laatst en daarna is het er klaar mee. Niet dat we als mensen el kaar niet meer voor de gek hou den, het is simpelweg niet meer mogelijk onderscheid te maken tussen wat nou de klassieke t aprilgrap is en wanneer we te maken hebben met misinforma tie of alternatieve feiten. Daarom beter er nu maar mee te stoppen. Het was een paar eeuwen leuk maar ook deze traditie kan niet meer. En die van die veter die zo genaamd los zit? De kennen we al: fakenews. Festival Eilandpop afgelast Fietsexamens in het verkeer Van 80 naar 60 km/u op Tholen Bij Zeeuwse voetbalclubs mag nog volop gerookt worden langs de zij lijn en op de tribune. Daarmee loopt onze provincie ver achter op de rest van het land. In heel Neder land zijn meer dan honderd vereni gingen waar roken helemaal of tij dens jeugdwedstrijden is verboden op het sportcomplex. Daar zit geen één club uit Zeeland bij, laat de KNVB weten. Bij andere sporten is het in Zee land al niet veel beter. Slechts twee Zeeuwse sportverenigingen staan bij de Hartstichting geregistreerd als rookvrij: Tennisvereniging 't Swaecke in Wemeldinge en de Vlissingse korfbalvereniging Seol- to. In heel Nederland zijn het er meer dan driehonderd. Kapelle Voetbalvereniging Kapelle zal het wel bespreken tijdens de ledenver gadering. Dit komt mede doordat de huisartsengroep Kapelle alle sportverenigingen in Kapelle en Wemeldinge verzoekt hun sportac commodaties rookvrij te maken. Ook bij Zeelandia Middelburg wordt nagedacht over het (deels) rookvrij maken van het complex. De Hartstichting heeft geen ver klaring waarom Zeeland zo achter loopt. „Wij zien geen reden waarom Zeeuwse clubs niet mee zouden doen en hopen van harte dat ook daar het aantal rookvrije sportverenigingen gaat stijgen." De KNVB gaat de komende tijd werk maken van rookvrije voetbal- Wij zien geen reden waarom Zeeuwse clubs niet mee zouden doen clubs, ook in Zeeland. „Onlangs hebben we bestuurders van 3.100 voetbalverenigingen benaderd om onze ondersteuning aan te bieden om sportaccommodaties rookvrij te maken", laat woordvoerder Daan Schippers van de voetbalbond we ten. „Doel is om eenvoudig in kaart te brengen wat het draagvlak is onder leden om kinderen op de vereni ging rookvrij te laten sporten. Uit onderzoek blijkt dat negen op de tien Nederlanders voor een rook vrij sportterrein is." Het aantal klachten ligt lager dan in 2016. In dat jaar stapten 105 mensen naar het Anti Discriminatie Bureau. In 2015 waren dat er 88. De meeste klachten komen uit de gemeenten Middelburg (19) en Goes (16). Rassendiscriminatie komt het vaakst voor: 42 gevallen. Daarnaast werden mensen het meest gediscrimineerd op grond van hun handicap of chronische ziekte (12 keer), geslacht (9 keer) of seksuele geaardheid (9 keer). De slachtoffers werden vijandig beje gend of voelden zich niet eerlijk be handeld. In vier gevallen was sprake van geweld; één slachtoffer werd bedreigd. Werk Discriminatie komt het meest voor in werksituaties (24 keer) of als mensen gebruik willen maken van collectieve voorzieningen (25 keer). Bijna even veel mannen als vrou wen dienden een klacht in over dis criminatie. mRAlllllÖ EGA N'^ zaterdag 31 maart 2018 II Ton van den Nouweland Bruinisse BOULEVARD VLISSINGEN Tip? redactie@pzc.nl THOLEN Het festival Eilandpop in De Meulvliet in Tholen is afgelast. De reden daar voor is de tegenvallende kaartverkoop. „Misschien dat we ons verkeken heb ben op de bereidheid om naar relatief onbekende bands te gaan, en sprak het genre toch niet ge noeg aan", zegt initiatief nemer Charel Wolvekamp (foto). Mensen met een kaartje kunnen hun geld bij één van de voorverkoop adressen terug krijgen. ZIERIKZEE Alle scholen doen mee aan de verkeersexamens van de VVN die over een week worden gehouden. Maandagochtend 9 april fietsen de Zierikzeese leerlingen een route met start en finish bij de Brede School. Dinsdagochtend komen de leerlingen uit Bruinisse e.o. in actie (par keerterrein AH). Kinderen uit de Westhoek doen donderdagmiddag 12 april examen in Burgh-Haam- stede (VVV parking). SCHERPENISSE De maximumsnelheid op de Gorishoeksedijk en Westkerkseweg bij Scherpenisse gaat van 80 naar 60 km/u. Dat heeft Waterschap Schel- destromen, de beheerder van de wegen, besloten. Op de Gorishoeksedijk gaat het om het gedeelte tussen de Hartogsweg en de Schakelweg. Bij de Westkerkseweg gaat het om het stuk tussen de Schakelweg en de be bouwde kom van Scher penisse. De Gorishoeks edijk is bochtig en er rij den (brom)fietsers over de rijbaan. Dat laatste geldt ook voor de West kerkseweg. Dat maakt de wegen ongeschikt voor 80 k/u, vindt het schap. Sigaretje langs de zijlijn? Maurice Steketee Vlissingen - Hartstichting Meer info: www.lecollectionneur.nl Bij het Anti Discriminatie Bureau Zeeland zijn vorig jaar 95 klach ten binnen gekomen. In bijna de helft van de gevallen ging het om discriminatie op grond van ras. Dat blijkt uit het jaarverslag van het bureau. Cornelleke Blok Vlissingen Tijdens het Paasweekend op zaterdag, zondag en maandag'. •mg markt n Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 129