bolüErmëin.nl Vlieg-bus rondreizen met vertrekgaranties! bolderman.nl EUWS 11 GRONINGEN GASWINNING STOPT De gaskraan in Groningen gaat in twaalf jaar tijd helemaal dicht. Dit staat Nederland te wachten. IDe bouw van een nieuwe stikstof installatie, die in 2022 klaar moet zijn. Deze fabriek kan buitenlands gas geschikt maken voor onze appa raten, waardoor er minder gas uit het Groningenveld nodig is. 2 De overschakeling van industri ële grootverbruikers op hoog- calorisch gas of een duurzame ener giebron. Uiterlijk in 2022 moeten zij van het Groningse gas af zijn. 3 Beperking van de export naar buurlanden. In 2030 gaat geen kuub gas meer de grens over. 4 Het gasvrij maken van Neder landse woningen, winkels en overige bedrijven. Nog in 2018 wordt begonnen met de nieuwbouw van gasloze wijken. De verwijdering van cv-ketels en gasfornuizen uit zo'n zeven miljoen bestaande huizen begint ook dit jaar, zij het op zeer bescheiden schaal. In 2021 moeten de eerste 100 wijken van het gas af zijn. Het tempo wordt vanaf dan geleide lijk opgeschroefd, van 30.000 naar uiteindelijk 200.000 woningen die per jaar van het gas moeten worden afgesloten. Een megaoperatie. Een totaaloverzicht ontbreekt. Toch weten we al een aantal zaken. Aan de nieuwe stikstofinstallatie hangt een prijskaartje van zo'n 500 miljoen euro. Volgens het kabinet gaan huis houdens maximaal 2 euro per jaar extra betalen om die te financieren. De energienota valt voor de meeste huishoudens de komende jaren ech ter sowieso al enkele honderden eu ro's hoger uit, doordat de energiebe lasting en de opslag duurzame ener gie stijgen. Industriële grootverbrui kers kunnen voor de omschakeling een beroep doen op verduurza- mingssubsidies, die uit die opslagen worden betaald. Nederlanders kunnen hun stij gende energiekosten zelf drukken door hun cv-ketel en/of gasfornuis in te ruilen voor een duurzamer alter natief. Probleem is echter dat zonne boilers of warmtepompen in aan schaf- zelfs met subsidie - vaak dub bel of zelfs drie keer zo duur zijn als een cv-installatie. Het kabinet is voorlopig niet van plan de verkoop van nieuwe cv-ketels te verbieden. Dat valt wel mee. In topjaar 2013, toen maar liefst 54 miljard kuub Gronings gas werd opgepompt, bedroegen de totale gasbaten nog ruim 25 miljard euro. Dit jaar staan de verwachte gas opbrengsten nog voor slechts 2 mil jard euro op de begroting. Ter verge- lijking: de totale Rijksuitgaven be dragen in 2018 277 miljard euro. On danks de teruglopende gasopbreng sten in de afgelopen jaren kent de be groting bovendien een overschot. En naast de opbrengsten uit Groningen deelt de Staat ook mee in de winning uit kleinere gasvelden. Die productie gaat gewoon door, dus ook zonder 'Groningen' blijft Nederland geld verdienen aan het gas. Nou, zeker niet binnen twaalf jaar. Een deel van de industrie zal bijvoor beeld overschakelen van Gronings gas op een andere variant. Dit komt doordat alternatieve, duurzame ener giebronnen nog niet voorhanden zijn of doordat ze domweg niet 'uit' kun nen. Afsluiting van alle Nederlandse huizen neemt bovendien decennia in beslag. De regering wil Nederland in 2050 volledig gasloos maken, maar dat vergt nog tal van maatregelen. Nederland kan misschien zonder gas uit Groningen, maar niet zonder gas. Dat zijn we eigenlijk al een beetje. En die afhankelijkheid groeit. Nederland was 50 jaar zelfvoorzienend, maar kennisinstituut TNO voorspelde vo rig jaar al dat we in 2021 meer gas im porteren dan exporteren. Dat proces kan wel eens worden versneld. Het meeste importgas komt nu nog uit het relatief dure Noorwegen, maar het goedkopere Russische gas is in opmars. Rusland heeft bovendien plannen voor een nieuwe pijplijn naar Noordwest-Europa, de Nord Stream 2, waardoor het nog meer gas onze kant op kan laten stromen. Nederland wil bovendien de 'gas- rotonde' van Europa te worden. Al wordt die ambitie, sinds de relatie met president Poetin is bekoeld, minder van de daken geschreeuwd. 1349,- Vertrekdata: 12 juli 9 aug 11 okt/1, 26 nov. 8 dagen vlieg-bus Rondreis Roemenië Vertrekdata: 5,12,19,26juli 2, 9,16, 23, 30 aug etc. 11 dagen vlieg-bus Excursiereis Madeira 15 dagen vlieg-bus Montenegro, Albanië en Dubrovnik Vertrekdata: 12, 26 juni4 sept. Vertrekdata: 12, 26 juni 28 aug/ll, 25 sept/9,23 okt. Vertrekdata: 25 april 6 juni 18 juli 8, 29 aug 26 sept. Vertrekdata: 28 aug 11,25 sept!9,23 okt. zaterdag 31 maart 2018 Desnoods extra gas van Poetin Laurens Kok Groningen Wat zijn de belangrijkste maatre gelen? Wat gaat dit kosten? Wat merkt de schatkist ervan? Van boven naar beneden: Een gaspompstation in Wit- Rusland. Een stikstoffabriek van de Gasunie in Vilsteren. Rokende schoorstenen in Rotterdam. Een cv-ketel die werkt op gas. FOTO'S AFP, ANP, ROBIN UTRECHT, GUUSSCHOONEWILLE Wordt Nederland helemaal gas- loos? Worden we nu afhankelijk van Rusland? v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: 1 5 www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer encl. Calamiteitenfonds reserveringskosten 16/18 dagen vlieg-bus Rondreis Zuid-Afrika 8 dagen vlieg-bus Rondreis Hoogtepunten van Portugal 11 dagen vlieg-bus Rondreis de Highlights van Ierland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11