HET CENTRUM IS WERELDERFGOED, MET DANK AAN DE ARMOEDE, WAAR DOOR ALLES BLEEF ZOALS HET WAS streek zoals Mérida, Guadalupe, Santiago. De ontdekkingsreizigers bezorgden Extremadura een periode van relatieve welvaart. Ze bouwden stadspaleizen, patriciërshuizen, kerken en kapellen. Een van hun mooiste nalatenschappen is het stadje Caceres, op een half uurtje rijden van Trujillo. Het oude centrum staat op de Werelderfgoedlijst. Met dank aan de armoede, want toen na de grote reizen het geld opraakte, bleef alles zoals het was: middeleeuws. Terwijl mijn voetstappen weerklinken, verken ik het historische hart van Cace res. Ik beklim de klokkentoren en kijk de stad in de kruin. Ongeschonden. Wat een schoonheid! Extremadura: ja het is er heet, leeg en bar, maar als je je zintuigen openzet, dringt het onverzettelijke karakter van de streek door tot in je vezels. Rijden door velden vol steeneiken en kleine verras singen zoals een oude stenen boogbrug, een verlaten haciënda, plotseling uit zicht. De Romeinse opgravingen van Mérida. De vroege zon kleurt de aarde geel, de hemel zachtblauw. Het koninklijke kloostercomplex van Guadalupe is van verre te zien. Het waakt als een vesting over het bescheiden dorp. De reden van zo'n geestelijk bastion in zo'n eenvoudig dorp? Een wonder na tuurlijk. Daar heeft de katholieke kerk patent op. Een herder vond, zomaar in het gras, een beeldje van een zwarte ma donna. Na zijn overwinning op de Moren liet koning Alfons XI uit blijdschap en dankbaarheid een klooster voor haar bouwen. Guadalupe was er goed mee, en is dat nog steeds. Op het plein en in de straten rondom het klooster is het net zo levendig als in het centrum van Barcelona. Het klooster is, afgezien van de open bare kerk, uitsluitend toegankelijk met een gids. In het Spaans. Het maakt niet uit of je dat spreekt of niet, want alles is er grootser dan de uitleg. De kloostergangen met schilderijen, vertrekken vol pracht en praal, een museumpje met in goud draad geweven gewaden van koningen en bisschoppen, en monumentale kruis beelden van hout. Het beloofde hoogtepunt is een bezoek aan het beeldje van de zwarte madonna, hoog in een van de torens. Pater Fran- cesco gaat voor. Bij de beklimming van de trappen dwalen mijn gedachten weer af naar de wereld van de costa's en het kant-en-klare vermaak. Zo aards als het aan de stranden is, zo hemels is het hier, in Guadalupe. Op weg naar boven herinneren tal van borden eraan dat je de madonna niet mag fotograferen. Aan het eind van de trappen opent pater Francesco de deur van de koepelkamer die helemaal aan de madonna is gewijd. Inclusief een geheim kamertje met een geheim deurtje en een geheim draaibaar luik. Pater Francesco wenkt en zet het mechanisme in bewe ging. Daar is ze dan, de zwarte madonna, neergedaald op aarde. Een netwerk van verborgen gangen voert terug naar de bewoonde wereld, een deur door, de straat op. Het is onder tussen middag geworden en de lucht boven Guadalupe zindert. Het plein en de straatjes voor het klooster, waar het vanochtend nog zo druk was, zijn uitgestorven. De siësta is begonnen. 41 wg magazine |47 De reis Extremadura ligt op bijna 2.000 kilo meter van Utrecht. Vliegen kan op Madrid, Salamanca, Sevilla of Lissa bon. Huur vervolgens een huurauto; die heb je nodig om de streek te ontdekken. Slapen Het aanbod is niet groot, maar staat in verhouding tot de vraag. De para- dores van Trujillo en Caceres zijn heel sfeervol en liggen in het oude deel, daar waar je wilt zijn (parador.es). Ook zijn er eenvoudiger hotels, pensions en huisjes te vinden. Eten en drinken Extremadura en omgeving wordt steeds meer beschouwd als een unieke culinaire regio, vanwege de authentieke streekproducten van hoge kwaliteit. Denk aan de tortilla die hier uitgevonden zou zijn, scha penvlees, paprika uit de La Vera-vallei en ham. Wie de regio op Michelin- tweesterrenniveau wil beleven, boekt een tafel bij Atrio in Caceres. Doen De Nederlanders Henk Zweers en Liesbeth van Vliet wonen in Las Villuercas en bieden verschillende programma's aan om kennis te maken met het mooie Extremadura. Van wandelingen tot vogels spotten. Ook bieden ze kleinschalige appartemen ten aan. discover-extremadura.com Beste reistijd Voor- en najaar zijn het mooist. Het kan er wel warm zijn, maar nog niet zo verzengend heet als in de zomer maanden. Meer informatie turismoextremadura.com; tourspain.es Onze reisreportages kunnen (deeis) door derden zijn betaald. Deze sponsors hebben geen invloed op de tekst, de foto's en de vormgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 111