u 7 Regering zwicht voor verzet uit het Noorden: de kraan gaat helemaal dicht KAMERA EXPRESS Toch nog onverwacht trekt het kabinet de stekker uit de gaswinning in Groningen. Maar van afkicken van onze gasverslaving is geen sprake. Olympus OM-D E-M10 Mark II zwart 12-50mm f/3.5-6.3 ED EZ mu NIEUW! canon EOS 2000D 18-55mm IS II 75-300mm III Nog maximaal twaalf jaar en dan staat de Groningse gasbel in het zelfde rijtje als de Limburgse mij nen en het Drentse hoogveen. Het resterende aardgas blijft in de bo dem, net als de steenkolen en turf van weleer. De regering capituleert uiteinde lijk voor het Groningse protest te gen de aardbevingen: de gevolgen van de gaswinning zijn niet langer aanvaardbaar, stelt minister Eric Wiebes van Economische Zaken en Klimaat. Ook bij halvering blijft er kans op zware aardbevingen. Daarom stopt het kabinet met de 'symptoombestrijding', waarbij het winningsniveau steeds een beetje verder omlaag werd ge schroefd. In 2013 werd nog een recordhoe- veelheid gewonnen van 53 miljard kubieke meter, dit jaar is dat nog maximaal 24 miljard. In 2022, of misschien zelfs een jaar eerder, duikt de gaswinning onder de eer der nog 'veilig' geachte grens van 12 miljard. Nog eens acht jaar later, in 2030, is het helemaal afgelopen. „Als ik daar zou wonen, zou ik wel blij zijn", zei Wiebes gisteren niet zonder bravoure over het be sluit het Groningenveld te sluiten. „Ik heb voor ze gevochten", voegde hij daaraan toe. „Groningen kan Groningen blijven." De vraag waarom het zo lang moest duren, blijft knagen. „In het vorige kabinet is al heel veel ge beurd", meent Wiebes. Tegelijker tijd besloot zijn voorganger Henk Kamp tot uitstel van een van de kernmaatregelen die Wiebes nu alsnog neemt: de bouw van de stik- stofinstallatie in Zuidbroek. Die had er al kunnen staan. Wiebes: „Achteraf praten is zó makkelijk." In die installatie kan 'hoogcalo- risch' gas uit het buitenland wor den omgezet in gas dat geschikt is voor gebruik in Nederland. Het valt niet aan de indruk te ont trekken dat de financiën het laatste zetje tot sluiting hebben gegeven. De gaswinning brengt steeds min der geld in het laatje: de totale gas- inkomsten staan dit jaar nog maar voor 2 miljard euro op de Rijksbe groting, vijfjaar geleden was de op brengst nog 25,4 miljard. Aan de an dere kant loopt de rekening voor versterking van Groningse huizen en schadevergoeding op. Als ik daar zou wonen, zou ik wel blij zijn. Groningen kan Groningen blijven Het Groningenveld is bovendien voor 85 tot 90 procent leeggepompt. De druk in het veld wordt lager, waardoor het steeds technischer en dus duurder wordt om het gas naar boven te halen. Shell en ExxonMobil, aandeel houders van gaswinningsbedrijf NAM, zagen de verdiensten de af- gelopen jaren al flink teruglopen. Volgens Wiebes zullen zij 'niet de vlaggen uithangen', maar tegelij kertijd verwacht hij geen schade claim nu het kabinet een deel van het gas in de grond laat zitten. Gratis wordt de sluiting van 'Gro ningen' zeker niet, al doet het kabi net nog uiterst vaag over de kosten. Meest concreet is de stikstofinstal- latie in Zuidbroek - gereed in okto ber 2022 - die een slordige 500 mil joen euro kost. Huishoudens gaan hieraan meebetalen via de energie rekening, al vallen de kosten - hooguit 2 euro per jaar extra - vol gens Wiebes mee. Naast de 7 miljard kuub die wordt bespaard in Zuidbroek, moet de in dustrie op korte termijn een grote bijdrage leveren aan verdere verla ging van de gaswinning. Wiebes eist van 170 industriële grootver bruikers dat zij overschakelen van Gronings gas op ander, hoog- calorisch gas of energie uit andere duurzame bronnen. Daardoor kan de productie uit Groningen met nog eens 4,4 miljard kuub om laag. Een andere grote klapper is de af bouw van de export van Gronings gas naar het buitenland. Daardoor is de komende jaren 2 miljard kuub per jaar minder gas uit het Gronin genveld nodig. Los van deze maatregelen staat Nederland voor de opgave om circa 7 miljoen bestaande woningen van het gasnet los te koppelen. CV-ke- tels moeten het huis uit, net als gas fornuizen. Maar dat gebeurt hoe dan ook stap voor stap, zegt Wie bes. Huishoudens hoeven zich geen zorgen te maken dat zij op grote kosten worden gejaagd, al moedigt hij de aanschaf van duurzame alter natieven wel aan. Het parcours dat het kabinet uit stippelt, leidt er in ieder geval toe dat de import van gas de komende jaren verder toeneemt, ook uit lan den met 'minder leuke regimes', al dus Wiebes. Nederland mag dan het Groningse gas in de grond laten zitten, om van zijn gasverslaving af te komen is meer nodig. Canon vrijdag 30 maart 2018 GO Na 2030 is het klaar met gas uit Groningen Laurens Kok Den Haag Minder geld - Eric Wiebes, minister Een deel van het gas blijft in de grond. Minister Wiebes ver wacht geen claim van Shell en ExxonMobil. fotoanp Duurzaam OLYMPUS 5 JAAR GARANTIE mimet; Etrmttcq: EEciircrrcq: iflilptcrcgi EEcutcrrr EEuitrrriX LLLticrcrrr IJl JJJ r.V.V, Amsterdam Arnhem Breda Den Bosch Den Haag Eindhoven Groningen Haarlem Leeuwarden Rotterdam Utrecht Zwolle Antwerpen Samen beter in beeld. 5 JAAR GARANTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7