RENATE WENNEM ARS Peuter valt van vierhoog uit flat Ex-spion en dochter in aanraking met gif via voordeur huis f- Hf; 6 Ondervraagden waren niet geschokt door de datsja-affaire Column Hij had het er maar druk mee, met die recordpoging. Erben dan. Razend en thousiast was mijn man, toen het voor het eerst ter sprake kwam. Omdat schaatser Kjeld Nuis eerst nog een paar olympische medail les moest halen, werd Erben ge vraagd om voorlopig de honneurs waar te nemen. Een soort stand-in van Kjeld. Hij was in zijn nopjes. Want alles wat hij prachtig vindt, kwam hier samen: een uitgestrekt en bevroren Zweeds meer, snel heid, camera's en schaatsen. En hij mocht als eerste testen. Of het kon. Of het mogelijk was om mis schien wel roo kilometer per uur te schaatsen. Of iets min der. Maar in elk geval harder dan het gebruikelijke maximum van 6o. De afgelopen maanden is hij door het land ge reisd. Want hij ging op onderzoek uit! Langs knappe koppen over het technische gedeelte, in een windtunnel om de aërody namica te testen en op een BREDA Een 3-jarig jon getje is gistermiddag in Breda-Noord van de vierde verdieping van een flatwo ning gevallen. Het kind is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de politie viel het kind niet van een bal kon, maar vanaf de achter zijde van de flat. De oorzaak is nog onbekend. De politie gaat vooralsnog uit van een ongeval. Een politiewoord voerder meldde dat het jon getje op het gras is terecht gekomen en na zijn val aan spreekbaar was. Een buurtbewoonster hoorde geroep om hulp. Ze ging op het geluid af en zag het jongetje op de grond liggen. De moeder was er bij; zij was degene die om hulp had geschreeuwd. Ook stonden er kinderen. Volgens de buurtbewoon ster is het kindje met zijn achterhoofd op de grond gevallen. De ambulance kwam nog even vast te zitten in het gras. „Met zeven, acht man hebben we de ambulance eruit geduwd", vertelt een bewoner van de flat. skeelerbaan om achter dat maffe windscherm aan te zwoegen. En hij werd alsmaar enthousiaster. Dit ging een mooi avontuur wor den. Op zondag smeet hij zijn hardloopschoenen en een ski-pak in een tas en daar ging hij dan. Hij moest eerst nog even een halve marathon in Zandvoort lo pen. En omdat hij vervolgens vast kwam te staan in het verkeer, is hij in één streep doorgescheurd naar het vliegtuig richting Stockholm. Ongewassen. Sorry dus, voor de gene die naast hem in het vlieg tuig zat. Twee dagen heeft hij ver volgens in de kou op het ijs ge staan in Zweden. Want alles moest getest en nog eens getest V voordat Kjeld de Held zijn re cordpoging zou doen. De auto werd verzwaard met stoepte gels of zoiets, er werd een Zamboni (ijsdweilma- chine) ingevlogen om het ijs nóg gladder te maken en ze hebben 's nachts nog buiten ge staan op zoek naar het noorder licht. Erben is nooit moe. Toen kwam Kjeld. Hij was een beetje zenuwachtig van tevoren, wat hij kent alleen maar glad ge prepareerd ijs. Maar alles kwam goed. Zonder te vallen haalde hij een maximum snelheid van 93 kilometer per uur. Kjeld was de held. Het was schattig om te zien. Kjeld die euforisch na-gleed over het ijs en Erben die glibberend met wijd open armen op hem af rende. Even blij als wanneer hij zelf het record had gevestigd. Het stokje is doorgegeven. Knettergek zijn ze natuurlijk. Allebei. Nooit is het genoeg. Ik zag Erben van de week alweer hunkerend beelden bekijken van een monsterlijke mountainbikerace in Zuid-Afrika. Dus ik vrees het ergste. Knettergek zijn ze, Erben en Kjeld. Nooit is het genoeg Eind vorig jaar was dat nog 37 pro cent. Daarbij hebben mensen meer vertrouwen in de politiek, de eco nomie en de rechtspraak. Dat blijkt uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), dat vandaag verschijnt, waarin ieder kwartaal wordt geke ken hoe het met Nederland gaat. Onderzoekers stellen dat positie- velingen hun gevoel vooral baseren op de economische wind mee, maar ook de saamhorigheid na de „Daar zijn de hoogste concentra ties van het zenuwgas gevonden", zegt Dean Haydon, werkzaam bij de Nationale Coördinator voor Antiterrorisme. Het tweetal ligt sinds de moordaanslag, op 4 maart, op de intensive care. Het ziekenhuis meldde gisteren dat Joelia buiten levensgevaar is. Sergei Skripal is wel nog steeds in levensgevaar, maar zijn toestand is stabiel. De Russische dubbelspion verbleef sinds 2010 in Groot-Brittannië na een spionnenruil tussen de VS en Rusland. Zijn dochter woonde in Moskou en was op bezoek. Volgens de Britse regering is bij de aanslag 'novichok' gebruikt, een uiterst zwaar zenuwgas, dat is ontwikkeld in de toenmalige Sov jet-Unie. Het is de eerste keer dat het goedje op Europees grondge bied is gebruikt. Groot-Brittannië wijst met de vinger naar de Rus sische president. Europese landen hebben inmiddels meer dan 230 Russische diplomaten het land uitgezet, de VS 60. Rusland re ageerde gisteren door op zijn beurt 60 Amerikaanse diploma ten uit te zetten. Volgens de Rus sische minister Lavrov kunnen andere landen vergelijkbare maatregelen verwachten. Rusland ontkent alle beschul digingen. Volgens het Kremlin gebruiken de Britse geheime Joelia Skripal is inmiddels buiten levensgevaar diensten de aanslag om Rusland in een kwaad daglicht te stellen. Moskou kwam gisteren met een verrassende tegenzet. Een Rus sisch comité dat onderzoek doet naar de vergiftiging van Joelia verzocht Groot-Brittannië om hulp. Moskou vraagt 'de Britse collega's om een aantal procedu res te doorlopen die de omstan digheden van de misdaad moeten vaststellen, en om kopieën van de gegevens van het gerechtelijk on derzoek te leveren'. winst van het Nederlands vrou wenelftal wordt genoemd als teken dat het goed gaat met het land. De 38 procent van de ondervraagden die meent dat het met Nederland de verkeerde kant op gaat, geeft daarvoor vooral sociale of culturele argumenten zoals immigratie en integratie, normen en waarden of de kloof tussen rijk en arm. Een verklaring voor het afscheid van het doemdenken kan het SCP niet geven. De onderzoekers ver moeden een 'collectieve omslag in de publieke opinie'; een 'erkenning dat het eigenlijk best goed of in ie der geval niet zo slecht gaat'. Bij de aanhangers van politieke partijen staan WD'ers op 1 als het gaat om optimisme en PVV'ers op 1 als het gaat om pessimisme. Mannen zijn over het algemeen positiever dan vrouwen. Dat wil niet zeggen dat Neder landers nu zorgeloos door het leven gaan. Er zijn weliswaar minder zor gen over de economie, maar meer over armoede. 12 procent van de mensen die het SCP bevroeg, noemt het spontaan als punt van zorg. Mogelijk komt dat doordat er in januari nieuwe cijfers over lang durige armoede bekend werden. Ook noemt het SCP de stijging van het vertrouwen in de rechtspraak (vorig kwartaal gaf 62 procent van de ondervraagden een voldoende, nu 71 procent) 'opvallend'. Van een specifieke aanleiding of uitspraak is volgens de onderzoekers echter geen sprake. De datsja-affaire rond de afgetre den minister Halbe Zijlstra heeft het vertrouwen in de regering (57 procent geeft politiek Den Haag een voldoende) niet negatief beïn vloed. Onderzoekers vroegen er de ondervraagden specifiek naar. De één zag er de onbetrouwbaarheid van de politiek in, de ander het zelf corrigerend vermogen. „Niemand was geschokt", schrijven de onder zoekers. „Men was hooguit ver wonderd over zoveel domheid." Hoewel het raadgevend referen dum wordt afgeschaft, ziet het SCP nog steeds een meerderheid voor een correctief bindend referendum. Wel ziet het bureau dat de steun bij hoogopgeleiden daarvoor daalt. Er is sowieso een kloof als het gaat om directe democratie. Zo vin den lageropgeleiden en aanhangers van SP, PW en Forum voor Demo cratie vaker dat burgers meer zou den moeten kunnen meebeslissen over belangrijke politieke kwesties. Hogeropgeleiden en kiezers die op D66, GroenLinks en VVD stemmen, vinden dat juist minder vaak. vrijdag 30 maart 2018 GO eld de Held Nederlanders klaar met doemdenken Voor het eerst sinds tien jaar zijn er in Nederland meer optimisten dan pessimisten. Bijna de helft van de Nederlanders denkt dat het met ons land de goede kant op gaat. Hanneke Keultjes Den Haag - onderzoekers SCP Het gif dat is gebruikt voor de aanslag op de Russische ex- spion Sergei Skripal (66) en diens dochter Joelia (33) zat op de voordeur van zijn woning in Salisbury. Hans van Zon Rotterdam/Salisbury Halbe Zijlstra moest aftreden na een leugen. Dat heeft het ver trouwen in de politiek niet beïnvloed, meldt het SCP. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6