De bijna mythische kast 66 7 MAISON MARLOUS Van asbak tot zitzak Primer Lakverf Viltroller Vroeger had ik als inte rieurfanatiekeling, bij gebrek aan sociale media en weblogs, slechts interieurtijdschriften en -boeken om me tot te wen den als ik op zoek was naar inspiratie. Ik verslond ze in groten getale. Wanneer ik al die tijdschriften had uitge speld, scheurde ik de mooi ste binnenkijkers uit en stopte ze in een map. Ik heb in die tijd een enorm archief met beeldmateriaal opge bouwd. Beelden die ik alle maal kan dromen, om de doodeenvoudige reden dat ik ze honderden keren heb bekeken. Dat archief was mijn hoogstpersoonlijke, analoge happy place. Wat was het leven heer lijk traag in die tijd. Fastfor- ward naar 2018. Ik maak mijn allereerste tripje bui ten de erfgrenzen van ons huis sinds mijn bevalling (de laatste weken van mijn zwangerschap beperkte mijn perifeer zich tot de uit einden van de bank). Uiter aard voert dit tripje me -verrassend zeg! - naar de kringloopwinkel. In die kringloop staat een prachtige, Zweedse kast. Hij is geverfd in die typische niet-te-vangen-grij s-taupe- achtige-Zweedse kleur. Bo vendien is hij prachtig afge werkt. Dit laatste had een teken aan de wand moeten- Ik vond geen IKEA-sticker. Wel zag ik potloodlijnen op de achterkant zijn, maar mijn post partum brein heeft op dat moment nog de verwerkingssnelheid van een narcolepte luiaard. Hoe dan ook, de kast her innert me aan een binnen- kijker uit mijn analoge ar chief. IKEA maakte ooit in samenwerking met het Nor- diska Museet een collectie meubels volledig geïnspi reerd op de oude Zweedse Gustavian-stijl. De collectie WAT DOEN WE ERMEE? was voor IKEA-begrippen erg duur en werd om die re den al snel gediscontinu- eerd. In de bewuste binnen- kijker had een huiseigenaar haar huis vol staan met meubels uit die collectie. Hoe gaaf leek het me om ooit zo'n meubel bij de kringloop te vinden. Nooit kwam ik er een tegen, waar door de collectie bijna my thische proporties aannam in mijn hoofd. Kringloopdroom Ik had daar in die kringloop dus - zo dacht ik - te maken met een Gustavian van IKEA. Ik ging zelfs op zoek naar een IKEA-sticker. Ik vond geen sticker, ondanks de verrassend lage prijs. Ik vond wel potloodlijnen op de massief houten achter kant en zwaluwstaartver- bindingen in de laden. Ik nam hem voor de zekerheid toch maar mee. Stel dat die IKEA-sticker op de onder kant zat... Soms wil je zó graag dat een kringloopdroom wordt ingelost, dat je de echte pa rel die zich recht onder je neus bevindt keihard over het hoofd ziet. 4. Stekelig 6. Hoge poten 5. Gieter vrijdag 30 maart GO Je kunt een primer speciaal voor tegels gebruiken. Daarover heen gaat dan de tegel- verf, in de kleur die jij wilt. Kies voor een pro duct dat warmwaterbe- stendig is en op basis van terpentine. Zelfs vloertegels kun je hier mee verven. Je kunt ook een speci ale grondlaag op de te gels doen, waar je ver volgens met een ge wone lakverf overheen kunt schilderen. Jaze ker, een lakverf waar mee je tegenwoordig hout, metaal en dus ook tegels kunt aflakken. Beide op waterbasis. Gebruik bij het verven van tegels een viltlak- roller. Voor tweecom- ponentenverf zijn even tueel ook tweecompo- nentenrollers te koop. Maar de viltlakroller doet het altijd goed; pluisvrij en strak. Hij neemt goed verf op en is heel slank en dus wendbaar. Wat was het mooi geweest, als Marlous eindelijk die ene Gusta- vian had aangetroffen. Mooi, licht, eenvoudig en functioneel zijn de kenmerken van de Gusta- vian-collectie. De lijn be stond uit stoelen, kasten en kroonluchters. IKEA produceerde de collectie in samenwerking met het Riksantikvarieambetet, een instituut dat de Zweedse cultuurhistorie wil bewaren. Meubels uit de 18e eeuw dienden als voorbeeld voor de collectie, die tot 1999 te koop was en waarschijnlijk werd stopgezet vanwege de voor IKEA-begrippen forse prijzen. Gustaviaans antiek is herkenbaar aan de fijne randjes in lijstwerk, poten en spijlen. Gedurende de Karl Johan-stijl werden meer ronde lijnen en ver sieringen als hartjes en bloemen in de meubels verwerkt. De Zweden ge bruiken een karakteristiek kleurenpalet voor hun hui zen en meubels, waar je buiten Zweden niet makke lijk aan komt. De winkel ro- sarugosa.nl verkoopt de originele Zweedse Falu Rödfarg, de matte houtverf die al eeuwen in Zweden wordt toegepast. €27, Doiy Design €62, Alessi €19,95, Peleg Design Tegel Grondverf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51