Knielen op een bed tulpen 66 2 ROMKE VAN DE KAA OPhlllM IBOEKiT Stress Vol goede moed begin je meestal aan een verbouwing. Maar dan volgen de tegenslagen, moet je je privacy opgeven en weg is het plezier. Niemand in mijn omgeving zat er zo bij als wij. Ik werd er neerslachtig van." Discussie aan het ontbijt Column Het lijkt zo simpel: als je niet wilt dat iemand op jouw terrein komt, dan tim mer je een paal in de grond met daarop een bordje 'Verboden toegang art. 461 wetb. van strafr.' Ik denk niet dat iemand ooit heeft opge zocht wat dat artikel 461 behelst, maar als je zo'n bordje ziet dan weet je: verboden terrein. Tenminste, dat wist je, want kennelijk is zo'n bordje niet meer voldoende. Ik woon aan het eind van een oprit. Aan het begin daarvan staat een bordje 'Geen toegang', maar steeds minder mensen trekken zich hier wat van aan. Vooral in de vakantietijd krijg ik vaak ongewenst bezoek. Eigen schuld, moet ik maar niet in een monu ment willen wonen. Toen ik in Engeland woonde, kwam ik vaak langs een fotogeniek perceel hooiland dat vol stond met wilde bloemen. De eigenaar had het toegangspad met prikkeldraad afgezet, maar ken nelijk was dit niet vol doende, want aan dat prikkeldraad hing ook nog een bordje 'Keep out. That means you!' De toeristen maken selfies tussen de bloeiende bollen In Nederland komen de bollenkwekers nu in actie omdat toeris ten hun bollenvelden steeds vaker vernielen. Niet dat ze er onmid dellijk met rolkoffers doorheen banjeren, het gaat voornamelijk om het maken van selfies met de bloeiende bollen als achtergrond. De bollen streek in het westen van Nederland trekt ieder jaar een paar miljoen toeristen en die brengen naast veel geld ook aardig wat overlast mee. Nu is het probleem met toeristen dat ze meestal geen Nederlands begrijpen. Zet een bord in het Engels neer, zou je zeggen. Maar bereik je daarmee ook de Chinees of Koreaan? En bovendien: je moet die toeristen ook te vriend houden. Ze steunen onze diensteneconomie en je wilt ze niet af schrikken met botte verbodsborden. De bollenkwekers hebben daarom hun toe vlucht genomen tot een combinatie van een vriendelijk verzoek en, voor analfabeten en exoti sche buitenlanders, een pictogram. Dit alles op een groen bord, om te verhullen dat de bollen teelt alles behalve groen is. 'Please do not enter the jlowerjields', luidt de tekst, met daaronder een af beelding van drie tulpen en een mannetje met een enorme camera. De knie van het mannetje en de tulpen zijn met elkaar verbonden door een pijl die naar twee richtingen wijst: knielen op een bed tulpen? Maar nee, uit een toelichting blijkt dat lopen door de bollenvelden allerlei ziekten kan verspreiden. Die zijn schadelijk voor de tulp, maar niet voor de fotograaf, wordt er aan toege voegd. Gelukkig maar; je zal toch thuiskomen met kernrot, of- erger nog - met zwartsnot, of met een ongeneeslijke besmetting van kwade grond. hun publieksvriendelijke actie, ik kan me voor stellen dat ze niet zitten te wachten op een plat getrapt bollenveld. Maar ik ben bang dat hun bord niet veel uitmaakt. De toerist wordt steeds brutaler. Ik zie meer in 'Keep out. That means you!' BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Als Janetvan Spil (37) van tevoren had geweten hoe de verbouwing zou verlopen, had ze haar huidige huis nooit ge kocht. De zelfstandig ondernemer en moeder van Thomas (9) en Sophie (8) woonde met haar gezin ruim drie jaar noodgedwongen bij haar schoonouders. Half december 2017 kwam voor het gezin ein-de-lijk een eind aan de verbouwing. „Het belangrijkst voor ons is dat we na zo'n lange tijd weer als gezin bij el kaar wonen en dat mijn schoonou ders hun privacy terug hebben." In 2014 viel Van Spils oog op een nieuwbouwproject in haar dorp Rui- nerwold, net boven Meppel. Haar man Marcel (39) en zij verkochten daarop hun huis. „Dit ging sneller dan verwacht. Daardoor waren we Onze privacy was weg. Hoe goed je het ook kunt vinden met elkaar, je past je toch aan elkaar aan tijdelijk dakloos. Mijn schoonouders boden aan een jaartje bij hen in te trekken." Een prima plan, dat was nog wel uit te zingen. Maar toen tekenden omwonenden bezwaar aan tegen de plannen. „Het ene na het andere bezwaar volgde. En elk nieuw bezwaar betekende zes weken uit stel." Pyjama Voor het gezin - én voor opa en oma - brak een tijd van onzekerheid aan. „Onze privacy was weg. Hoe goed je het ook met elkaar kunt vinden, je past je toch aan elkaar aan. Je loopt bijvoorbeeld niet de hele dag in je py jama." Janet en Marcel maakten goede afspraken met hun (schoon)ouders op het moment dat ze hun intrek namen. „De zeggen schap over de kinderen bleef bij ons. Eten zouden we gezamenlijk doen, maar we gingen boven wonen." Duidelijke afspraken maken voor je aan een verbouwing of verhuizing begint is essentieel, zegt psycholoog Christel Westgeest, auteur van het boek Verhuizen met kinderen. „Het is een grote verandering die stressvol kan zijn." Zelf verhuisde Westgeest in 2007 met drie kleine kinderen naar Ca nada. Ze verwerkte die ervaringen in haar boek. „Elkaar de ruimte geven kan belangrijk zijn. Ga bijvoorbeeld een dagje of middag iets leuks voor jezelf doen, buiten de deur." Irma Boekhorst (38) uit Nijmegen weet inmiddels als geen ander wan neer ze het werk even moet neerleg gen. Samen met haar partner Oscar (44) heeft ze een verbouwing van tien jaar achter de rug in hun eerste TIPS NIEUWS vrijdag 30 maart 2018 GO Ik wens de bollenkwekers veel succes met Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Sweet foodista telt vijftig dessertrecepten voor funky patis serie. (Lannoo, €24,99) - |1C Na het lezen van Mijn opruimboek ben je de rommel te baas. (Lannoo, €14,99) Wonen zoals je bent biedt de mooiste interieur foto's. (Luster Uit geverij, €25) 3 o Ein-de-lijk, nooit meer verbouwen Tosca de Jong 44 Janet van Spil Drukke boel: Janet van Spil (groen vest) woonde met haar gezin driejaar bij haar schoonouders, fotos koen verhelden De eierdopjes van Keith Brymer Jones kunnen best eens voor discussie zor gen aan het paas- ontbijt. Je moet ze wel eerst even in de goede volgorde zetten, want op elk porseleinen ei erdopje staat een an dere tekst. Dan zul je zien dat ze samen de vraag stellen: What came first, the chic ken or the egg? Leuk om te weten: de tek sten zijn met de hand op de dopjes ge stempeld. Die kosten 22,50 euro per set van vier stuks en kunnen na gebruik gewoon in de magnetron. Cadeau-cadeau.nl. vl»at 1 first the chicken cr the eg? Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum Wonen zoals je bent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46