mmm 14 ZE PETER VAN CAULIL MEDITATIE „De kern van zen is leegte. Met zen kan je van alles zijn." Vrachtwagen chauffeur Peter van Caulil volgt de opleiding tot zenleraar. Cursus voor chauffeurs Z.V Hij zit 27 jaar op de weg, waarvan 20 jaar als inter nationaal chauffeur. In die periode maakt Bredanaar Peter van Caulil (50) werkweken van 70 uur, rijdt nachten door om op tijd te leveren - 'de lat lag hoog, alles moest snel-snel' -eet onre gelmatig en vet. Thuis ontspant hij met een glas wijn of bier. Dat hij een kort lontje heeft... Ach, hij was toch altijd al een driftig mannetje? ,,'s Ochtends ging ik fouten ma ken", vertelt hij in zijn woning in Breda waar zijn vrouw een glas thee inschenkt. Hij krijgt steeds meer moeite met opstaan. Trillende han den ook. Er komen gezondheids klachten. De huisarts constateert een te hoge bloeddruk en overge wicht, een slechte longfunctie - tegen COPD aan - en verhoogd cholesterol. „Ik was zo geschrokken dat ik besloot zelf te gaan koken, verse groenten. Ook ging ik steeds minder alcohol gebruiken en meer sporten. Het bleek niet genoeg." Als hij kort na elkaar twee onge lukken met zijn vrachtwagen krijgt, gaat de stress niet meer uit zijn lijf. „Het ging niet goed in mijn hoofd." Yoga vond hij altijd al inte ressant. „Maar voor mij was dat geen optie met werkdagen van zon dag tot en met vrijdag." Hij gaat googelen. Op internet vindt hij de naam van Alan Watts, een zen meester. Lang voor de mindfulness- hype benadrukte Watts al het be lang van leven in het hier en nu. „In zijn boeken verwelkomt Watts de onzekerheid van veel mensen en grijpt terug naar inzichten uit de Indische wijsbegeerte: elimineer alles wat onwerkelijk is en alles wat overblijft zal werkelijk zijn. Hij kon het zo mooi uitleggen", roemt zijn fan Van Caulil. In zijn woonplaats Breda gaat hij op zoek naar een zen leraar. Op zaterdagmorgen meldt hij zich in de zendo van Zen.nl bo ven de VVV in de Willemstraat „Er lagen grote matten met een kussen tje erop. Ik voelde me in het begin heel ongemakkelijk." Wat ze moesten doen? Hij lacht: „Stilzitten, alleen maar stilzitten. Bij zen gaat het om je houding. Je moet rechtop zitten. Zen is je rug gengraat, zowel fysiek als mentaal." Acht minuten stilzitten, dan nog eens tien minuten op je ademha ling letten. „Je gaat op in je bewe ging. Zen daagt jou uit: je moet je ademhaling goed tellen, iedere keer als er een gedachte in je opkomt, moet je weer bij 1 beginnen. Je gaat weer terug naar je ademhaling en je oefent jezelf om die gedachte los te laten. De gedachte blijft bij je lichaam." Helder Van Caulil is een vreemde eend in de bijt in dat bovenzaaltje. „Het zijn toch vooral doktoren, thera peuten of andere hoger opgeleiden die aan zen doen." Toch: bij de mensen van Zen.nl valt hij op. Niet alleen vanwege zijn lengte maar ook door zijn lenigheid, die hij van nature al heeft, en vooral zijn gre tigheid. Hij wil het onder de knie krijgen. In de woonkamer doet hij de lotushouding voor: benen krui sen, de voeten naar boven. Hij vindt het fijn, gaat graag naar les. Maar het klasje dunt uit, ver huist naar een andere dag en Van Caulil meldt zich opnieuw voor diezelfde zaterdagse introductie cursus. „Ik wilde het helemaal be heersen. Ik had er veel baat bij. Er zijn mij dingen helder geworden. Dat komt door de meditatie. Ik merk dat ik dit nodig heb, ik ver dien dit. Geluk zoeken in genot is compensatie. De laatste 25 jaar was ik een adrenalinejunk. Natuurlijk pak ik nog wel een biertje, maar ik ben tot het besef gekomen dat als je dat iedere dag gaat doen er dingen niet goed gaan." Zijn gretigheid valt op. Er wordt hem gevraagd of hij bereid is een opleiding te volgen. „Ik heb een hele week lopen glunderen. Dat wilde ik gaan doen!" Dus is hij nu bezig met de opleiding tot zen leraar. Op zijn werk bij JLN in Etten-Leur weten ze ervan. Hoe zijn collega's reageren? „Ze vinden mij gestoord. Dan zeggen ze: daar zit hij weer op zijn matje- Schaamte houdt ze tegen om bij mij een cursus te volgen. Maar als je een-op-een met die mannen praat dan stellen zij er zich wel voor open. Veel collega's hebben een kort lontje. Dat heeft te maken met de hoge werkdruk. Vaak komt het dan in het weekend, thuis, tot bot singen. Ik heb geleerd dat je niet zo bént maar dat het je is aangeleerd. De kern van zen is leegte. Met zen kan je van alles zijn." Zen is je ruggengraat, zowel fysiek als mentaal BREDA Voor de opleiding tot zenleraar is een stage vereist. Omdat er in Breda momenteel veel leraren in opleiding zijn, is er een tekort aan stageplaatsen. Daarom heeft Van Caulil bedacht zelf een cursus te gaan organiseren voor vrachtwagen chauffeurs. Vanuit zijn blog zenchauffeur.com heeft hij tien chauffeurs uitgenodigd om gratis deze cursus te volgen. Die cursus duurt zes weken en wordt op zaterdagmiddag gege ven. Van Caulil: „Het gaat bij zen meer over ervaring dan over boekenkennis. Ik kan zen uitleg gen aan de hand van mijn per soonlijke ervaringen, die andere chauffeurs vaak kunnen her kennen. Het enige wat ik ervoor terugvraag is dat ze na de cursus een eerlijke review op mijn blog plaatsen." Ik vrijdag 30 maart 2018 Chauffeur gaat zen de weg op Marja Klein Obbink Breda/Etten-Leur Peter van Caulil me diteert in zijn cabine. „Mijn collega's vinden mij gestoord. Dan zeg gen ze: daar zit hij weer op zijn matje." FOTO PETER VAN TRIJEN/PIX4PR0FS - Peter van Caulil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42