Zeeuwse Jan-Kees verscheurde dé f lyer 9 EXPOSITIE ZEEUWSE PORTRETTEN Zeeuwse portretten, bijna 100. De expositie in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg, die morgen wordt geopend, heet Raak! Dat wil zeggen: raak, getroffen, de geportretteerden hebben wat te zeggen. PZC ONLINE Felicitaties aan iedereen die hard geknokt heeft tegen #gaswinning! Verzet werkt! #Resist! Groot en klein, close en op afstand. Sommige meer dan 100 jaar oud. Eén waarvan de verf nog maar net droog is. Wat de portretten te zeg gen hebben, kun je als toeschou wer zelf invullen. Kijk naar een zomerse Derk Sauer, een in 2003 geschilderd olieverf van Ben Lus- tenhouwer. De nog altijd in Rus land actieve mediatycoon is nogal eens te gast in tv-praatprogram- ma's, velen kennen zijn niet te missen ironielachje. Dat schemert ook door op het schilderij. Sauer is niet zo vaak op zijn buiten net buiten Domburg, maar er is dus kans dat u hem tegen het lijf loopt als u de expositie in het net achter de winkelstraat gelegen expositie gebouwtje bezoekt. Ook Freek de Jonge kennen we met zijn theater, muziek en boe ken als vaste gast in Zeeland. De Middelburgse schilder Daan van Doorn portretteerde hem in 2014 in olieverf, ruim een meter hoog. Kijk hem in de ogen, dan is het net of hij vertelt over de kuil en de Duitse badgasten op het Wal- cherse strand. Van Doorn leverde meerdere portretten, bekende na men als Herman Brood, Reinbert de Leeuw en Philip Glass. Veel muziek, door de uit Middelburg afkomstige Onno Boerwinkel aan gevuld met wervelende pastels van fluitiste Eleonore Pameijer. Jo Dumon Tak - de man van het Panorama Walcheren - is met tien werken één van de ruimst verte genwoordigde kunstenaars. Hij le vert met zijn 'stoere' zelfportret het recentste schilderij, dit jaar ge maakt. Schrijver en illustrator Wim Hofman uit Vlissingen is in meest kleine formaten ruim van de partij. Zijn 'Portret van mijn moeder als jong meisje', slechts tien bij vijftien centimeter, kan niet over het hoofd worden gezien. De uit Sluis afkomstige Frank Leenhouts won vorig jaar de eerste Nederlandse Portretprijs. Zijn prijswinnende schilderij is er niet bij, maar hij brengt wel vier wer ken in die een mooie indruk van zijn romantische en toch heden daagse stijl geven. De expositie omvat een periode van 120 jaar. Voor de oudere wer ken is ruim geput uit de collectie van het museum en uit die van museumconservator Francisca van Vloten, die de expositie samen stelde. De 'oudjes' hangen meteen bij binnenkomst, litho's van Hen drik Haverman uit 1898. Het por tretje dat Jan Toorop van zijn zieke dochter Charley maakte, stamt uit datzelfde jaar. Bekender is zijn potloodtekening van P.C. Boutens, een besnorde dichter die nog steeds tot de verbeelding kan spre ken. Mies Elout-Drabbe, Betsy van Manen, Maurice en Sarika Góth, Jan Heyse, Charley Toorop, Tie Hof en nog anderen loodsen ons door de eerste 60 jaar van de vo rige eeuw. Ferdinand Hart Nibbrig schilderde ruim 100 jaar geleden zijn 'Drie meisjes van Zoutelande'. Het is niet 100 procent zeker, meldt Francisca van Vloten, maar houd er maar rekening mee dat we kijken naar Greta Kortjan, Coba Franke en Pietje Janse. Dat juist Joosse degene is die met zijn actie zoveel aandacht gene reerde, is opmerkelijk. De nu in Utrecht woonachtige student gra fische vormgeving is afkomstig uit Aagtekerke en groeide als jongste van negen kinderen op in een streng gereformeerd gezin. En bo vendien valt hij op mannen. Het posten van de verscheurde flyer (waarin zoenende mannen 'on- Mijn familie was het op een respectvolle manier met me oneens smakelijk' werden genoemd) op so- cial media platform Twitter deed hij afgelopen dinsdag in een opwel ling. Zijn protestactie werd vrijwel meteen opgepikt door diverse me dia, het regende reacties en steun betuigingen. „Ik dacht eigenlijk dat het na vandaag wel een beetje zou ophouden", zegt Joosse. Hij heeft de hele ophef diezelfde avond nog met zijn familie in Aagtekerke be sproken. „Ze waren niet boos op mij vanwege mijn actie. Ze waren het op een respectvolle manier met me oneens. Ze zouden die flyer niet hebben verscheurd, ze zeiden dat ze hem waarschijnlijk netjes bij het oud papier hadden gedaan." Inmiddels is een tegenactie ge start door Amsterdammer Jasper Klapwijk. Hij zamelde geld in om een advertentie met zoenende mannen in het RD geplaatst te krij gen. Het streefbedrag werd meer dan ruimschoots gehaald. Joosse houdt zich afzijdig van deze actie. „Maar ik vind het wel een mooi ge baar." vrijdag 30 maart 2018 WAAR IS MIJN REACTIE? Wie regelmatig reageert op artikelen op de website van de PZC weet het al; niet alle reacties worden ge plaatst. Want we letten streng op het naleven van de spelregels. Een over zicht van die regels staat op de website. Eén van de belangrijkste is dat we ano nieme reacties, of reacties onder overduidelijk valse naam, weigeren. Ook letten we erop dat mensen be leefd blijven, niet schelden of discrimineren. We zien erop toe dat reacties kort, bondig, inhoudelijk en be argumenteerd zijn. Let ook hierop: probeer iets toe te voegen aan wat anderen al hebben gezegd. TWITTER Joep @_Joep Minister Wiebes van Eco nomische Zaken maakte gisteren bekend dat de gaswinning in Groningen de komende jaren stapsge wijs wordt teruggebracht. In 2030 moet de gaskraan volledig zijn dichtgedraaid. De gevolgen van de gas winning zijn niet langer aanvaardbaar. ONLINE TOP-5 1. PVV valt buiten de boot in Terneuzen 2. ADRZ en ZorgSaam meldden 31 calamiteiten bij Inspectie 3. Pabo blijft bestaan maar krimpt fors: 70 werknemers op straat 4. 'Ik heb een video waarop te zien is hoe jij porno kijkt en jezelf bevredigt' 5. Even een warmtepompje plaatsen? Echt niet! Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc 1 @pzcredactie Kijk ze maar in de ogen Jan van Damme A Ferdinand Hart Nibbrig: 'Drie meisjes van Zoutelande, olieverf op doek', particuliere collectie. A Ben Lustenhouwer: Portret van Derk Sauer, 2003, olieverf op doek, particuliere collectie. RAAK! Zeeuwse portretten in het Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg, opening zaterdag 31 maart om 16.00 uur, te zien tot en met 1 juli 2018. Hij is er nog steeds beduusd van; Jan-Kees Joosse (23) ver scheurde, fotografeerde en Twitterde de flyer van het Refor matorisch Dagblad (RD) die op riep te ageren tegen de 'zoe nende mannen'-poster van Suit- supply. Sindsdien staat zijn tele foon bijna niet stil. Sheila van Doorsselaer Aagtekerke - Jan-Kees Joosse A Jan-Kees Joosse ver scheurde, fotografeerde en Twitterde de flyer van het Re formatorisch Dagblad. ly, stop met 0, Vuakelijkl - petitie lln fohln,,, W tlgnu, I reclames!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37