Borsele gaat door met zelfde college VA bezoek 2e paasdag 5 Goesenaar moet ton betalen Eis achttien maanden voor 'hulp' Uitgeroepen tot Immaterieel Erfgoed op UNESCO-lijst Ik™ ONZE SHOWROOM! Zij becijferde het bedrag op zo'n 13.000 euro, de opbrengst van hooguit acht oogsten. Het OM was ook uitgegaan van de bedra gen die niet op de bankrekening van V. konden worden verklaard, zoals een erfenis, leningen, stor tingen door familie en zwartwer ken. Degenen van wie het geld afkomstig zou zijn, hadden dat wel verklaard, maar volgens het OM was de waarde van die ver klaringen vrijwel nihil. V. werd medio augustus 2015 veroordeeld voor het runnen van twee hennepkwekerijen in Goes tot een taakstraf van tachtig uur en een voorwaardelijke celstraf van een jaar. De periode dat er werd gekweekt, was niet bijster lang: van februari tot en met 4 april 2013. Na een tip bezocht de politie beide woningen en wer den er 102 planten aantroffen. Uitspraak op 9 mei. Y. wordt ervan verdacht in de periode juli 2016 tot en met zijn aanhouding in juli vorig jaar te hebben gedeald in cocaïne. Y. kwam in beeld na een tip en na telefoontaps besloot de politie in juli in actie te komen. Y. werd gevolgd en aangehouden in Vlissingen. In zijn auto werden vier 'bootjes' met in totaal 2,8 gram cocaïne aangetroffen en in zijn woning ontdekte de politie in een kussen 1.800 euro aan con tant geld. Dat laatste was vol gens Y. spaargeld van de kinde ren. Dat hij had gedeald ontkende Y. in alle toonaarden. Hij kocht coke voor zichzelf en nam gelijk ook iets voor vrienden mee als zij daarom vroegen. „Het waren vriendendiensten", zei Y. „Dat is verstrekken en dat is net zo verboden en dus straf baar als dealen", maakte officier van justitie Gerda Oosterveld hem duidelijk. De eerste ideeën krabbelde Margo Grevel op de achterkant van een placemat tijdens een etentje met het straö-comité Burgh-Haamstede in Brasserie Burgh. Ruim drie jaar later is duidelijk wat die krabbels hebben opgeleverd. De straó is uit geroepen tot Immaterieel Erfgoed op de UNESCO-lijst. Morgen, za terdag, wordt de officiële status uit gereikt. Het was burgemeester Gerard Rabelink die de voorzet gaf, tijdens een onderonsje met gastvrouw Grevel op de Burghse Dag in 2014. „Het zou leuk zijn voor de hele Kop van Schouwen", opperde hij. Want niet alleen Burgh-Haamstede, ook Renesse, Noordwelle, Ellemeet, Scharendijke en Serooskerke zijn jaarlijks in de ban van de straö. Rui ters maken met hun versierde paar den een rit naar het strand. Met als onbetwist hoogtepunt het wassen van de paardenvoeten in zee. Regelneef Grevel, gek op Schouwen-Duive- land én gek op straö, legde het idee tijdens dat etentje in de brasserie voor aan haar mede-comitéleden die enthousiast reageerden. 'Leuk! Ga het maar regelen', kreeg ze te horen. „Als je iets in de groep legt, ben je natuurlijk gelijk de klos." Maar Rabelink had het niet tegen een betere kunnen zeggen. Regel neef als Grevel is, ging ze voortva rend aan de slag. Alle zes straö-co- mités moesten met het idee mee. Wat ze enthousiast deden, op voor waarde dat de eigen identiteit van elke afzonderlijke straö behouden bleef. Er moesten ondersteuners gezocht. Een erfgoedplan geschre ven. Meerdere keren reed Grevel met straöcomitécollega Ron Brink en cultuurambtenaar Bert Stuit naar het Kenniscentrum Immateri eel Erfgoed Nederland in Arnhem. „Dik tweeënhalf uur in de auto heen. Drieënhalf uur binnen. En weer tweeënhalf uur in de auto te rug. Maar dat neem je voor lief. Je doet het voor de overwinning. En dat is ons gelukt." Niet dat het daarmee stopt. Im materieel erfgoed is een levende We willen het bijzondere en het mooie doorgeven aan ons nageslacht vorm van erfgoed, die je geacht wordt door te geven aan volgende generaties. Je hebt de erkenning niet voor het leven, je moet er aan blijven werken. „Je moet het onder houden. Maar dat willen wij ook met het straö-rieën. Het bijzondere en het mooie doorgeven aan ons nageslacht." De zes straö's van 2018 zijn al ach ter de rug, maar speciaal ter gele genheid van de uitreiking van de status wordt vandaag een 'bonus- straö' gereden. Vanaf Boerderij de Molenberg in Burgh-Haamstede waar de Landschapsdag wordt ge houden. Met straörijders uit alle straödorpen en met burgemeester Rabelink (een klein stukje) op een paardenrug voorop. De aanvang is om 11.00 uur. Het college van burgemeester en wethouders van Borsele is rond. De drie partijen die nu ook al een college vormen, gaan samen ver der. Dat zijn SGP/Christenunie, CDA en PvdA. Voor de SGP/Christenunie blijft Kees Weststrate wethouder. Voor het CDA wordt Marga van der Plasse wethouder en Arno Witkam gaat in het college na mens de PvdA. Dat het CDA en de SGP/ChristenUnie met elkaar verder wilden, was snel duidelijk. Daarna was het de vraag wie de derde partij zou worden. Dat ging tussen PvdA en VVD. Volgens Weststrate waren de inhoudelijke verschillen tussen de partijen niet zo heel groot. Uiteindelijk heeft de samenwerking in de afgelopen acht jaar een rol gespeeld. „We hebben altijd goed samenge werkt", zegt Weststrate. Daar naast speelt de ervaring van Wit kam (20 jaar raadslid) mee. Wit kam is blij dat zijn partij weer in het college zit. „Ik vind het een hele leuke uitdaging." Nu Van der Plasse wethouder wordt, neemt Margriet Koeleman haar plaats in de raad in. Het nieuwe college wordt 17 mei geïnstalleerd. Schouwersweg 100, Heinkenszand ZONWERING I Ook overkappingen, vouw - markilux ware ma III SOLARLUX www.kielgast.com vrijdag 30 maart 2018 PC Het geld dat de 35-jarige Goe senaar E. V. met zijn kweek van hennep zou hebben ver diend, moet in de staatskas worden gestort. Volgens het Openbaar Ministerie gaat het dan om 105.585 euro; een be drag dat volgens V.'s raads vrouw veel en veel te hoog is. Ad Roos Middelburg Tegen de 42-jarige Middel burger A. Y. is gisteren in Mid delburg een celstraf van acht tien maanden waarvan zes voorwaardelijk geëist. Ook wil de officier van justitie dat zijn auto en geld verbeurd wordt verklaard. Ad Roos Middelburg Stokoude straö krijgt officieel erkenning In de archieven wordt al in 1643 van straö-rieen gerept. En nog altijd jaarlijks is het 'strandrij- den' een feestje van heb-ik-jou- daar in zes Schouwen-Duive- landse dorpen. Vanaf morgen met een officieel stempel erop. Esme Soesman Burgh-Haamstede - Margo Grevel Melita Lanting Heinkenszand voor de mooiste schaduw ter wereld wanden en balkonbeglazing Fachpartner -■ Partner Ouality Partner Margo Grevel te midden van de paarden. Naast het wassen van de paardenvoeten in zee is het ver sieren en de keuring van de paarden een belangrijk onderdeel van de straö-traditie. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33