intermediair WERK MAKEN VAN JE BAAN E 17 Rijk worden ten koste van mensen onderaan de ladder, dat is slecht miljoen Europeanen die onder zijn grens van 4 dollar per dag leven, met name in Zuid-Europa - bespeurt hij in de VS een unieke, zorgwekkende trend: de levensverwachting van Amerikanen daalt steeds verder. Dea- ton en zijn collega Anne Case - ook zijn echtgenote - publiceerden vorig jaar een somber rapport over hoge sterftecijfers onder lager opgeleide witte Amerikanen. Ze overlijden steeds jonger, en va ker door een overdosis, zelfmoord of een ziekte die ontstaat door versla ving. 'Wanhoopsdoden' noemen Deaton en Case ze. Elet verlies aan goedbetaalde, stabiele banen heeft in hun gemeenschappen door de jaren heen zoveel pijn en problemen ver oorzaakt - werkloosheid, gebroken gezinnen, slechte gezondheid - dat deze mensen zichzelf om het leven brengen. Met een wapen, of door drugs- en alcoholgebruik. „Om te beginnen is er in de VS - an ders dan in Europa - bijna geen soci aal vangnet. Er is heel weinig be scherming als je je baan kwijtraakt of als je iets anders overkomt. We beste den hier astronomische bedragen aan zorg - een enorme last voor de eco nomie. Al dat geld had ook naar lo nen, winsten of lagere belastingen kunnen gaan. En farmaceutische be drijven hebben met de verspreiding van zware opiaten als pijnstillers een verslavingscrisis gestimuleerd - in Europa is daar meer controle op." „Dat is maar de vraag. De stabiele stijging van de levensverwachting wordt ook in Europa bedreigd. Eu ropa loopt het risico dat het dezelfde kant op gaat als de VS. Vooral Groot- Brittannië. Niet voor niets stemden zo veel mensen voor de brexit. De reële lonen zijn er niet gestegen sinds het begin van de recessie - dat is nog nooit gebeurd in de Britse historie. Er heersen zorgen over drugs. En farma ceuten doen wat de tabaksbedrijven doen: nu ze hier in de VS te maken krijgen met meer restricties, zoeken ze nieuwe markten voor hun versla vende opiaten elders op de wereld." „Nee. In tegendeel. Versoepeling van milieuregels voor bedrijven, zijn be lastingwet die vooral rijken bevoor deelt - hij doet precies het tegenover gestelde." „Dat is dichter bij wat hij beloofd heeft, het zal leiden tot meer banen in staal en aluminium", meent Dea ton. Maar Trump vertelt er niet bij, waarschuwt de 72-jarige emeritus hoogleraar, dat producten waarin staal en aluminium verwerkt is - co lablikjes, bijvoorbeeld - duurder wor den en industrieën daaronder zullen lijden. „Het leidt tot minder banen in auto's, vliegtuigen, frisdrank, enzo voorts, en véél minder banen als dit een handelsoorlog ontketent." „Het maakt me boos. Een arbeider in een fabriek in Ohio kan te horen krij gen dat hij zijn baan verliest omdat de Chinezen zijn werk voor de helft van de prijs kunnen doen. Maar de Chinezen kunnen ook dokters leve ren voor de helft van de prijs, en de Indiase farmaceutische industrie zou de onze veel goedkoper kunnen ver vangen. Zij krijgen alleen de kans niet. Omdat er regels bestaan die dat voorkomen. Die regels zijn heel asymmetrisch. Begrijp me niet ver keerd, ik ben er vóór dat mensen rijk worden. Als je een iPhone uitvindt en mensen in de hele wereld blij maakt, is het geen enkel probleem als je daarvoor beloond wordt en zo mensen stimuleert om dingen uit te vinden waar mensenlevens beter van worden. Maar rijk worden ten koste van de mensen onderaan de ladder, dat is slecht. En dat is wat gebeurt, in de VS meer dan in Europa." Angus Deaton vraagt zich soms af waar hij liever zou wonen, als hij geen gevierde, in de Britse adelstand verheven No belprijswinnaar was, maar een man die onder de officiële armoedegrens van de Wereldbank leefde. In Bangla desh, of in Amerika? Misschien wel in Bangladesh, concludeert hij, na een diepe duik in de armoedestatis- tieken van de Wereldbank. Hij stelt: „Het lijden van miljoenen Amerika nen vanwege materiële armoede en slechte gezondheid is even erg of er ger dan dat van mensen in Afrika of Azië." De Wereldbank houdt sinds vorig jaar ook bij hoeveel mensen in rijke landen onder de wereldwijde armoe degrens van 1,90 dollar per dag leven. In de VS blijkt het om maar liefst 3,2 miljoen mensen te gaan. En eigenlijk ligt dat aantal nog hoger, volgens Deaton. „De Wereldbank houdt wel rekening met verschillen in prijspeil, maar in een koud, rijk land heb je ook andere dingen nodig dan in een arm land met een warm klimaat. In een dorp in India geef je weinig uit aan huisvesting, verwarming, of kinder opvang." Deaton legt de grens voor extreme armoede in rijke landen daarom op 4 dollar per dag - en telt daarmee 5,3 miljoen Amerikanen die tot de allerarmsten ter wereld beho ren. Meer dan in Siërra Leone of Nepal. „Wat weten zij nou? Die mensen wo nen niet in de sloppenwijken van Milwaukee. Het is door mensen als socioloog Kathryn Edin vastgelegd: de armste Amerikanen verkopen voor een paar dollar social security numbers (een soort burgerservice nummer) van hun kinderen, zodat anderen ze fraudeleus kunnen opge ven bij hun belastingaangifte. Ze ver kopen voedselbonnen voor vijftig procent van de waarde, omdat ze geld nodig hebben om de huur te betalen. Er zijn delen van West Virginia en de Mississippi Delta waar de levensver wachting lager is dan in Bangladesh ofNepal." Hoewel Deaton ook in Europa ex treme armoede bespeurt - hij telt 6,9 Volg je ambities op het nieuwe Intermediair vrijdag 30 maart 2018 GO Wie of wat is verantwoordelijk? Betekent dit dat lager opgeleide Europeanen er beter voor staan? Een dakloze in New York voert duiven, ter wijl hij om geld bedelt. FOTO JASON SZENES/EPA Maar liefst 3,2 mil joen mensen in de VS moeten zien rond te komen van minder dan 2 dollar per dag. - Angus Deaton Uw werk is veel aangehaald als verklaring voor de opkomst van Donald Trump. Doet hij iets voor deze mensen? En de invoerheffingen op staal? Wordt u wel eens zwartgallig van uw armoedeonderzoek? Karlijn van Houwelingen New York Er kwamen ongelovige reacties van commentatoren en collega's - dat kan niet waar zijn, is de teneur. Uitdaging én balans in je werkleven? Intermediair helptje verder. Met nieuwe kansen en verrassende artikelen. Zo blijfje in beweging. HÉT WORK-LIFE PLATFORM VOOR HOOGOPGELEIDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17