OM eist weer acht jaar tegen afperser Jumbo Huurders dupe van sjoemelbureaus €50,- effeweg nl BOEK NU! 13 Aedes wil register om inkomens te checken KORTING* EFFeweg.nl/vlieg-busreizen 088 10 30 800 mmmm €599,- Inbegrepen bij de reió Louche bemiddelingskantoren claimen huurders in no time aan een woning te kunnen helpen. Maar door hun gesjoemel staan huurders uiteindelijk met lege handen. Woningcorporaties pleiten voor een oplossing. Wie het hoekpand aan een doorlo pende weg in Den Haag Zuid be kijkt, ziet een doodnormaal admi nistratiekantoor. Toch meent jus titie dat achter deze ruiten jaren lang is gesjoemeld met papieren, waardoor mensen ten onrechte huurwoningen konden krijgen. Gisterochtend viel daarom een ge wapend team van de Inspectie SZW en de FIOD het kantoor bin nen. Directeur Jolanda van Loon van Sociale Verhuurders Haaglanden (SVH) kent de werkwijze van de louche bemiddelingsbureaus in middels. Sinds enkele jaren zien woningcorporaties in Den Haag en omgeving dat woningzoekenden vervalste inkomensverklaringen indienen. Op die verklaring heb ben ze bijvoorbeeld hun inkomen opgehoogd om aan een grotere so ciale huurwoning te komen. Of ze hebben het juist verlaagd, om goedkoop in een sociale huurwo ning te kunnen blijven wonen. Volgens Van Loon speelt de krapte in de sociale huurmarkt een grote rol in de omvang van deze fraude. Mensen staan zo lang op de wachtlijst, dat ze zich wenden tot bureaus die beloven binnen drie maanden een woning te kunnen regelen. „Voor een deel gaat het om onwetende mensen, die in zulke beloftes trappen", zegt Van Loon. „Aan de andere kant zou men be ter moeten weten. In drie maan den een woning krijgen kan ge woon niet." Vermoeden Bij de Haagse woningcorporaties storten medewerkers zich als pri- védetectives op papieren zoals de inkomensverklaringen, die elke woningzoekende moet indienen. Staat ergens een spatie te veel? Wijkt het lettertype af? Van Loon: „Zodra wij het vermoeden hebben dat papieren vervalst zijn, bellen we met de werkgever om het inko men te checken." Wie door de mand valt, verliest zijn woning en wordt uitgeschre ven. De afgelopen twee jaar waren er dat al meer dan honderd in al leen Den Haag. „Mensen raken ei genlijk dubbel gedupeerd. Ze beta len tot wel 2.500 euro voor ver- Mensen beseffen dat ze zelf ook fout zitten, niemand durft naar de politie te gaan valste papieren, maar staan uitein delijk met lege handen", zegt Van Loon. „Mensen beseffen dat ze zelf ook fout zitten, dus niemand durft naar de politie te stappen." Volgens Van Loon maken de louche bureaus misbruik van de krapte op de sociale huurmarkt. „Ik vind het een heel kwalijke zaak. Een deel van de mensen die wij eruit pikken, voelt zich echt bedonderd. En deze bureaus dupe ren natuurlijk ook alle anderen die wel netjes op de wachtlijst staan." Het Functioneel Parket van het OM, dat onderzoek doet naar ver schillende malafide bemidde lingsbureaus, beschikt over signa len dat dezelfde fraude plaatsvindt in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Uit een eerder strafrech telijk onderzoek is het OM bekend met honderden voorbeelden van vervalste inkomensverklaringen. Register Een 41-jarige vrouw uit Den Haag werd vorig jaar gearresteerd voor dezelfde praktijken. Naar aanlei ding van dit geval heeft koepelor ganisatie van woningcorporaties Aedes al een landelijke waarschu wing doen uitgaan. Aedes pleit, net als SVH, voor de komst van een register van de Belastingdienst waar corporaties inkomens kun nen checken. Volgens Jolanda van Loon zou de belastingdienst enkel een groen vinkje hoeven af te geven, zodat de corporatie weet dat een huurder het juiste inkomen heeft voor een woning. „Dit lijkt ons veruit de makkelijkste manier. Het zou cor poraties ook enorm veel werk schelen. Detectivewerk is niet onze kerntaak." LEEUWARDEN Het Openbaar Mi nisterie (OM) eist in hoger beroep acht jaar cel tegen Alex O., die wordt verdacht van het afpersen van su permarktketen Jumbo in 2015. De zaak werd gisteren behandeld bij het gerechtshof in Leeuwarden. De rechtbank in Groningen ver oordeelde de man in 2016 eveneens tot acht jaar gevangenis. O. ging in hoger beroep. De 53-jarige Gronin ger zou Jumbo dreigmails en -brie ven hebben gestuurd. Er moesten 2.000 bitcoins worden betaald om te voorkomen dat hij bommen liet ontploffen bij diverse fdialen. Jumbo ging niet op de eis in. Bij twee vestigingen in Gronin gen werden later explosieven aan getroffen, de eerste in de nacht van 8 op 9 mei 2015. Eén bom ging af en vernielde een ruit en gevel. De bom die niet ontplofte had een kracht van zes tot acht handgranaten. Een supermarkt in Zwolle ontving een verjaardagskaart met twee gram ex plosieve stof. DNA van O. zat onder de postze gel van de kaart. Het tin dat is ge bruikt om de bommen te solderen, kwam overeen met tin dat bij O. werd aangetroffen. Daarnaast wer den in zijn woning chemicaliën ge vonden waarmee explosieven ge maakt kunnen worden en zat de ontbrekende batterij van zijn tele foon in de kaart. In een bom zat een haar van O. Hij werd op 9 oktober 2015 in zijn woning aangehouden. Het OM wil dat O. Jumbo een schadevergoeding van 113.000 euro betaalt. De advocaat van O. vindt het bewijs zwak en eist vrijspraak. Zo waren de chemicaliën niet bruikbaar voor het maken van ex plosieven en herkenden twintig kennissen van O. hem niet op de bewakingsbeelden. Op 20 april doet het hof uit spraak. €749, Noorwegen Schotland Kroatië Nó exfm voordelig! vrijdag 30 maart 2018 GO Een team van inspectie SZW en de FIOD viel een pand in Den Haag binnen, op zoek naar aanwijzingen voor huurfraude. Een speurhond zocht naar contant geld. Kijk op de site bij /vid Koen Voskuil Den Haag -Jolanda van Loon, directeur va. JÊ799; 8 DAAGSE VLIEG-BUSREIS Vertrek: 28 mei, M, 11,18, 25jun, 27 aug, 3,10 sep Geiranger, SogneFjord en Oslo ■J Nationaal Park Dotunheimen V Treinreis Flamsbana VERTREKGARANTIE 8 DAAGSE VLIEG-BUSREIS Vertrek: 6,13, 20, 27jun, 29 aug, 5.12,19 sep Z Loch Lomond en Loch Tummel V Queens View en Isle of Muil Dacobite Steam Train >a. 8 DAAGSE VLIEG-BUSREIS Vertrek: 30 mei, 6,13jun, 5,12 sep V Split, Trogir en Dubrovnik V Krka watervallen V Zadar, Mostar en eiland Hvar ■J Nationaal Park Kornati-Archipel 100% vertrekgarantie Nederlandse chauffeur/reisleider ter plaatse Nederlandse touringcar ter plaatse Vlucht met Easyjet Transavia Norwegian vanaf Amsterdam of Rotterdam Inclusief 10 kg handbagage Inclusief 20 kg ruimbagage Overnachting in goede 3* en 3* superior hotels Inclusief halfpension (ontbijt en diner) Afwisselend dagprogramma met leuke excursies Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op genoemde vliegreizen t/m 02-04-2018. *Gebruil< actiecode EWVLIEG GEEN AANBETALING!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13