Lijst met honderden vermisten M 8 Ria Daanen wordt al 46 jaar vermist. Niemand weet hoe ze verdween, niemand weet waarom. Rechercheur Piet Noorlander (63) wil haar vinden. „Ik heb een gevoel. Maar ik wil het zeker weten." JARENLANGE ZOEKTOCHT RECHERCHEUR NOORLANDER STELT PENSIONERING UIT gio. Het onderwerp heeft nooit veel aandacht gehad binnen de po litie: als er geen aanwijzingen voor een misdrijf zijn, verdwijnt een vermissing snel in de dossierkast. Noorlander krijgt een lijst met roo namen. „Maar die bleek verre van compleet", zegt Noorlander. „Toen ik de oude systemen uitploos, vond ik er nog honderd. Mensen die al vijf, tien, soms langer dan twintig jaar zoek waren. En er ble ken ook een heleboel zaken op die lijst te staan die allang waren op gelost, maar dat was dan nooit doorgegeven." Noorlander houdt een lijst met tso namen over. In z'n eentje gaat hij in zijn kantoortje aan de slag. „Ik begon maar gewoon bij de A. Kijken of iemand ergens in een oud systeem voorkomt, ooit er gens een nieuw paspoort heeft aangevraagd. En zo boekte ik af en toe een succesje. Een man uit Den Haag, al 25 jaar weg, bleek in Spanje te zitten. Ik kreeg 'm ge woon aan de lijn. 'Je dochter is naar je op zoek', zei ik. Zei hij: 'Ja, al een tijdje, zeker?' Ze kregen ove rigens na één gesprek al ruzie, maar die vrouw wist wel eindelijk waar haar vader zat." Zo gaat de ervaren rechercheur langzaam de lijst af. „En toen kwam ik bij de D. De D van Daanen." Aanwijzingen Al snel na Ria's verdwijning deden de eerste geruchten de ronde in het dorp. Jan zou het wel gedaan hebben, was de heersende ge dachte. Haar lichaam zou hij vast hebben laten verdwijnen in de fa briek van zijn vader. Een moeder van drie jonge kinderen zou toch nooit zomaar weggaan, om nooit meer iets te laten horen? Bewijs vond de politie niet. Wel aanwijzingen. Want Jan mocht dan verklaard hebben dat Ria haar paspoort had meegenomen, een familielid wist zeker dat hij haar paspoort kort na de verdwijning DOSSIER DRIEBERGEN De politie gaat nieuwe middelen inzetten om langdurig vermiste personen op te sporen. Het gaat om hon derden mensen die al jaren weg zijn, maar mogelijk nog le ven. Het Landelijk Bureau Ver miste Personen is begonnen om van enkele honderden ver missingszaken een apart dos sier te maken, met daarin alle beschikbare gegevens en af beeldingen van de vermiste. Indien beschikbaar zitten daar ook het dna-profiel, vingeraf drukken en de gebitsstatus van de persoon in. Die dossiers worden naar Interpol gestuurd, zodat ze op Interpolbureaus in de hele wereld in te zien zijn. „We maken ze van alle hoop volle gevallen", zegt recher cheur Piet Noorlander, teamlid van het landelijk bureau, dat samenwerkt met de tien poli- tie-eenheden. „In de hoop dat er ergens een match komt." In zaken die al decennia duren, gaat de politie ook veroude- ringsfoto's inzetten. Dat zijn afbeeldingen die laten zien hoe iemand die lang geleden ver dween, er nu zou kunnen uit zien. Tot nu toe werden die vooral toegepast bij vermissingen van kinderen. De komst van nieuwe technieken is een im puls voor de zoektocht naar mensen die al vele jaren wor den vermist. Ik denk dat Ria ervandoor is gegaan, wetende datJans familie de kinderen niet zou ver waarlozen e was geen makke lijke. Had nogal eens ruzie met haar va der, ging al jong het huis uit. 'Maar wel doodgoed hoor', ver- i 'telde haar moeder in 1973, anderhalfjaar na haar ver dwijning, in een interview. 'En heel intelligent. Ze stond altijd klaar voor iedereen die in nood was.' In de nacht van 11 december 1971 verdween ze. Haar man Jan en haar drie dochters - een tweeling van 4 en een baby van r jaar - bleven achter in hun huisje in Koudekerk. Het echtpaar had die avond ruzie gehad, verklaarde Jan later in de krant. 'Ria suggereerde toen al te vertrekken en de kinderen en mij in de steek te laten. Ik werd het ge fit beu en stapte rond tien uur in bed. Toen ik om drie uur wakker werd, was Ria verdwenen. Haar kleren, haar paspoort en een be drag aan geld waren ook weg.' Maar de familie van Ria geloofde hem niet. Ze hadden hem nooit vertrouwd, die zoon van een fa brieksdirecteur, wiens ouders het nooit in Ria hadden zien zitten. En toen de politie na anderhalfjaar nog geen idee had waar Ria was, besloot haar vader naar de krant te stappen. Zijn boodschap: Jan heeft Ria gedood. 'Als ik door mijn uit spraken moeilijkheden krijg, dan kan me dat niks schelen. Ik wil al leen weten waar mijn dochter is, of waar ze begraven ligt. Meer vraag ik niet.' Aandacht Piet Noorlander is 59, een mooie politieloopbaan achter de rug en het pensioen in zicht, als hij in 2024 een nieuwe opdracht krijgt binnen de politie-eenheid Den Haag: het in kaart brengen van alle langdurige vermissingen in de re- donderdag 29 maart 2018 GO 'Spoorloze verdwijning van Ria laat me niet meer los' Peter Groenendijk Den Haag De trouw foto van Jan en Ria. PRIVÉFOTO -Piet Noorlander, rechercheur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8