John de Mol wil met koop ANP ook het nieuws domineren 7 Familie eist schadevergoeding voor schenden eeuwigdurend grafrecht onze familiegraven geruimd en 6 november is hij daar begraven", zegt De Lange. „Nee, hij hoeft er niet weg. Hij kan er ook niks aan doen. Maar we willen wel erken ning en een schadevergoeding. Mijn zus is overleden aan kanker, het geld gaat naar Kika." Volgens Juke Warmerdam van de gemeente Amstelveen (eigenaar van de begraafplaats, die in Amster dam ligt), ligt het genuanceerder. „Grafrechten behoren toe aan ie mand. Als die persoon overlijdt, moet een ander het grafrecht bin nen drie jaar overnemen. Dat heeft de familie in beide gevallen niet ge daan. Bij het graf waar Mulisch ligt, verliep het in 1971 en bij het andere graf in 2002. Ze hebben er héél lang niet naar omgekeken. Dat zij clai men een eeuwigdurend contract uit 2910 te hebben, zal best. Wij hebben ons aan de wet gehouden." Stomverbaasd was de Noord-Hollandse familie De Lange in 2015: Harry Mulisch bleek in hun 'eeuwige' familiegraf te liggen. Hun eigen familiegraven waren geruimd. Ze stapten naar de rechter en die doet vandaag uitspraak. Dat zou wat zijn zeg, als de Noord- Hollandse familie De Lange had ge- eist dat Harry Mulisch maar moet verhuizen. Weg van z'n mooie 'laatste' rustplaats op begraafplaats Zorgvlied in Amsterdam, waar de schrijver in 2020 werd begraven. Maar zó hard stelt de familie zich niet op. Toch ligt Mulisch wel op de plek waar hun familieleden eeuwig zouden blijven liggen. Daarom ei sen ze 90.000 euro schadevergoe ding. Hoe kan dit? Volgens de familie De Lange is het simpel. „Mijn fami lie heeft daar in 2910 twee graven gekocht, tegenover elkaar, eeuwig durend", vertelt Allert de Lange (68). „In het contract staat letterlijk: zelfs bij wet niet te veranderen." Allerts oma was de laatste telg die in een van de twee familiegraven is bijgeplaatst. Vanaf dat moment wa ren de acht plekken, vier per graf, bezet. Urnen konden er nog wél bij. Allerts vader overleed in 2999, maar liet zijn urn elders neerzetten. Dus klopte de familie De Lange pas be gin 2025 weer aan bij Zorgvlied. Al lerts zus was overleden. Of haar urn het familiegraf in kon. Groot was de verbazing toen bleek dat de familiegraven waren ge ruimd. Op één plek bleek zelfs Harry Mulisch te liggen. „Wel lo gisch," zegt Allert, glimlachend. „Het is het mooiste plekje van Zorgvlied." Blunders Sindsdien zijn de familie De Lange en Zorgvlied in conflict over stok oude contracten en administratieve blunders. Waar het op neerkomt, is dat bij de begraafplaats altijd een contactpersoon bekend moet zijn. Na het overlijden van Allerts vader (2999) en zijn stiefmoeder (2002) zou Allerts zus haar contactgege vens hebben doorgegeven. Zorgvlied zou daarmee admini stratief de mist zijn ingegaan. „Harry Mulisch overleed op 30 ok tober 2020, op 2 november werden Omdat hij, zoals hij eind vorig jaar aankondigde, stevig wil investeren in Nederlandse media. Hij wil tegen wicht bieden aan de mediadominan- tie van Facebook en Google. Eerder probeerde hij al tevergeefs TMG (De Telegraaf) te kopen, daarna NU.nl. De Mol bezit al veel: eigen radio- en tv-stations en websites, maar nog geen nieuwsorganisatie. Bij het ANP zit nieuws in het dna. Dat is onwaarschijnlijk. Zowel Talpa Network als ANP-hoofdredacteur Marcel van Lingen zegt dat de jour nalistieke onafhankelijkheid gewaar borgd blijft, mede dankzij het redac tiestatuut en de redactieraad. De Mol heeft er volgens insiders geen baat bij om de functie van het ANP (het leve ren van nieuwsberichten, -foto's -video's en -agenda aan kranten, sites en radio- en televisiezenders) te ver anderen. Het is het bestaansrecht van het persbureau en daarmee wordt ook geld verdiend. W John de Mol neemt nooit genoegen met een bijrol Omdat hij binnen zijn organisatie geen kennis en kunde op het gebied van nieuws heeft, terwijl dat wel een belangrijk onderdeel is van onze da gelijkse mediaconsumptie. De Mol refereerde in november aan CPB- cijfers: de gemiddelde Nederlander besteedt 8 uur en 33 minuten per dag aan media (tv, radio, apps, games). Alleen: met de aanschaf van TMG of NU.nl had De Mol er ook een nieuwsplatform bij gekocht, dat ont breekt nu. De site ANP.nl kan door de functie van persbureau onmogelijk een consumentensite worden. Daar tegenover staat dat Talpa nu minder heeft hoeven betalen dan voor TMG of NU.nl het geval zou zijn geweest. De Mol zegt het zelf nog niet precies te weten, maar hij wil nieuws onder deel maken van de programmering van de Talpazenders (SBS 6, SBS 9, NET 5, Veronica, maar ook radiozen ders 538, Veronica, Sky en Radio 20). Een voorspelling, gebaseerd op ge sprekken met insiders uit de media wereld: hij zet een eigen, dominant nieuwsplatform in de markt. Dat kan met een heel nieuw merk, maar ook met een programma en site als Hart van Nederland, met hulp van de nieuwskennis die het ANP in huis heeft. Dan gaat hij de concurrentie aan met de grootste nieuwsmerken (NU.nl, NOS, AD, De Telegraaf). Want één ding is zeker: John de Mol neemt nooit genoegen met een bijrol. donderdag 29 maart 2018 GO M Het graf op Zorgvlied waar Harry Mulisch ligt. FOTO ANP 'Harry Mulisch ligt in óns graf' Victor Schildkamp Amsterdam Harry Mulisch. fotoap HILVERSUM John de Mols Talpa Network koopt het Algemeen Ne derlands Persbureau (ANP), dat vrijwel alle Nederlandse media van nieuws bedient. Komt dat nieuws voortaan met een Talpa-sausje, of heeft De Mol een ander doel? Gudo Tienhooven Alexander van Eenennaam Waarom koopt John de Mol ANP? Gaat hij dan zijn eigen gekleurde nieuws verspreiden? Waarom heeft De Mol het ANP dan nodig? Wat is zijn plan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7