Niet alleen de cv-ketel Dow Benelux haalt studenten in huis Vaak geen vergunning nodig voor plaatsen van warmtepomp 2017 was ook een goed aardappeljaar Siri 2 Van paniek mag dan geen sprake zijn, de consument wordt toch wel nerveus. „Ook relatief jonge cv-ketels worden al vervangen door warmtepompen", bemerkt Daniël Lodders, directeur van Saman Groep Energie in Zierikzee. CV-KETELS VERVANGING PrAiistcKam Commentaar Den Haag moet burger sterk aansporen om ook andere hindernissen te nemen Dow Benelux in Terneuzen heeft dringend behoefte aan nieuw, hoogopgeleid personeel, omdat het snel aan het groeien is. Vorig jaar verwelkomde het chemieconcern in Terneuzen niet minder dan 250 nieuwe collega's. Met name het Dow-servicecentrum DBIC is met een sprint bezig. Inmiddels telt dit Dow-onderdeel meer dan zeven honderd medewerkers. Dow Benelux University Inhouse Day is de speciale dag voor studen ten gedoopt, die zich richt op der dejaars bachelor en master studen ten van de Universiteit Gent, de Technische Universiteit Eindhoven en de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Zowel studenten die een commerciële studierichting als stu denten die een technische oplei ding volgen, zijn welkom. De universiteitsdag is woensdag 25 april. De deelnemers krijgen een kijkje in de keuken bij Dow in Ter- Vorigjaar verwelkomde Dow meer dan 250 nieuwe collega's neuzen, waarbij de nadruk zal lig gen op innovatieve activiteiten. Inschrijven kan tot 8 april via FTNZTUE@dow.com. ALMANAK Gemak dient de mens. Toch? Dat vindt die gadgeteer uit Goes nou ook. Dus helpt zijn digitale assis tent van Apple hem vriendelijk de dag door. Wat hij moet aan trekken? Na 'Hey, Siri wat voor weer wordt het vandaag?' weet hij het. „Hey Siri, speel afspeel- lijst sport in willekeurige volg- orde", laat hem flink zweten. Bellen, afspraken maken, niets is Siri te dol. Na 'Hey Siri, welterus ten' gaan zelfs de lampen uit. Meestal zegt Siri erna iets droogs als 'muziek wordt nu afgespeeld'. Tot laatst. „Welterusten is inge schakeld, je huis gaat vast schaapjes tellen." Van alles te doen in dorp De Zeeuwse bietentelers meldden eerder dat 2017 een buitengewoon goed jaar was. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het ook een prima aard appelenjaar was in Zeeland. Vorig werden in de provincie Zeeland ruim 752.000 ton con sumptie-aardappelen geoogst, 128.000 ton meer dan in 2016. Het was geen absoluut topjaar, in 2011 werden er 772.000 ton consump tie-aardappelen van het veld ge haald. Gerekend per hectare was de opbrengst (50.600 kilo/ha) vorig jaar wel beter dan 2011. Opvallend is verder dat vorig jaar de bruinebonenoogst bijna ver dubbelde ten opzichte van 2016. Vorig jaar werd bijna 4.429 ton bruine bonen geoogst. Er werden vorig jaar meer hectares bruine bo nen ingezaaid en bovendien was de opbrengst per hectare groter. Uien Ook de telers van suikerbieten, tarwe en mais hadden vorig jaar een hogere opbrengst per hectare. Alleen de oogst van zaaiuien was per hectare in 2017 lager dan in 2016. Ook de totale uienoogst in Zee land nam wat af: van bijna 257.000 tot naar 249.000 ton. donderdag 29 maart 2018 II De klimaatcoalitie heeft Nederland wakker geschud. Het advies van deze lobby van energiebedrijven en milieuor ganisaties om de installatie van een nieuwe gasge stookte cv-ketel vanaf 2021 te verbieden, maakt veel los. Want het alternatief is duur. Een warmtepomp of een andere duur zame aanvulling van de verwarmingsinstallatie is voor veel mensen een (te) grote investering. Bovendien drukt die dure techniek de stookkosten nauwelijks. De winst zit vooral in be scherming van het klimaat en van Groningen. De regering kan dit goede advies niet zomaar overnemen. Als er nieuw beleid komt, moet het evenwichtig zijn. De snelste ma nier om de klimaatdoelen te halen, is het terugdringen van het energieverbruik. En dat niet alleen bij burgers, maar zeker ook bij bedrijven. Daar is de meeste klimaatwinst te halen. Verder moet iedereen over de hindernissen heen kunnen kij ken. Dat lukt nu nog niet. We moeten minder (en elektrisch) gaan rijden, zonnecollectoren op ons dak leggen, nog beter isoleren, minder vliegen, lid worden van een wind- of zonnecol- lectief. Allemaal goed. Maar doe het maar eens. Den Haag moet een verbod op cv-ketels onderdeel maken van een bre der beleid dat de burger ook heel krachtig aanspoort tot het maken van een bewuste keus op een logisch moment voor al die andere, vaak veel simpelere maatregelen. Komen studenten, werknemers van de toekomst, niet naar ons toe, dan halen we ze toch naar Terneuzen. Chemieconcern Dow Benelux doet het. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl OSSENISSE Wie verwacht zich zater dag te vervelen, moet naar Ossenisse gaan. Daar wordt van 10.00 uur tot 15.00 uur een stoep en schuurverkoop ge houden. Bewoners ver kopen van alles, van meubels en kleding tot zelfgemaakte jam. In het dorpshart is een rommel markt. Bierbrouwerij De Kip zet de deuren open en in cultureel café 't Schallemaaj is een boe ken-, platen- en instru- mentenmarkt. AXEL Dirigente viert 25-jarig jubileum Mieke Oude Kempers- Beuvink (foto) is zondag op de kop af 25 jaar diri gente van het Gregorius- koor in Axel. Dat wordt dezelfde dag gevierd tij dens de Paasmis in de rooms-katholieke kerk van Zuiddorpe die om 10.30 uur begint. Inmid dels is Mieke ook twaalf jaar dirigente van het Westdorps Parochieel Koor en leidt ze jaarlijks dertig a vijfendertig vie ringen in de kerk van Zuiddorpe, 't Verlaet in Westdorpe, De Vurssche in Axel en het ziekenhuis in Terneuzen. ZAAMSLAG Bewerking van Marcus Passie Projectkoor L'Hirondelle voert op Goede Vrijdag een variant van het Mar cus Evangelie uit in het Podium van Zaamslag. Michiel de Zeeuw schreef een bewerking, met als titel 'Een gat in het dak'. De muziek com poneerde Mar van der Veer. Naast het koor wer ken ook instrumentalis ten en vocale solisten mee. Aanvang is om 21.00 uur, kaarten kosten 15 euro. Tijdens het Paasweekend op zaterdag, zondag en maandag! markt n Middelburg Meer info: www.lecollectionneur.nl Installeren Ondine van der Vleuten Vlissingen Op de korte termijn zijn een warmtepomp of een elektri sche combiketel, naast - of lie ver na - het treffen van goede isolerende maatregelen de meest voor de hand liggende alternatieven voor de ver trouwde op gas gestookte cv- ketel. MIDDELBURG Voor een lucht- warmtepomp heb je een appa raat nodig dat de warmte ont trekt aan de buitenlucht. Een omgekeerde airco zogezegd. Buiten beschermde dorps- en stadsgezichten en monumen tenpanden is voor de plaatsing van zo'n kast-met-ventilator geen aparte vergunning nodig. Voor een goede verstandhou ding met de buren is het wel zaak een stille warmtepomp aan te schaffen en ook bij de plaatsing rekening te houden met de geluidsproductie. Mo numentenpanden zijn een ver haal apart. Zeeuwse gemeen ten kijken hoe regels moeten worden aangepast om het voor eigenaren van monumenten het mogelijk te maken hun pand te verduurzamen. Dat gaat verder dan het plaatsen van warmtepompen of zonne panelen. Ook bij het nemen van isolerende maatregelen stuitten de eigenaren op regels die verduurzaming in de weg zitten. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63