A 5 Rampzalige brand winkelcentrum door 'corruptie en criminele nalatigheid' Samsung Galaxy S9<64GB) Rusland heeft gisteren op een dag van nationale rouw de eerste slachtoffers begraven van de brand in Kemerovo. De boosheid over de ramp groeit met de dag. Lerares redt kinderen en komt om NU IN PRIJS VERLAAGD!!! Er moet echt iets aan de hand zijn, willen de Russische staatsmedia geen overuren draaien over de Skripal-gifgasaffaire en de daaruit volgende diplomatieke rel met de Verenigde Staten en de EU. Nor maliter is een (nog) onbewezen aanklacht tegen Rusland een ca deautje om gevoelens van vader landsliefde en de dreiging van 'buiten' te kunnen oppoken. Maar nu toch even niet, want er woedt een grote brand in de publieke opinie. Het verdriet om de slacht offers in het Siberische winkelcen trum 'Winterkers' in de stad Ke merovo, 300 kilometer oostelijk van Moskou, is opgelaaid tot natio nale verontwaardiging. Corruptie en criminele nalatigheid zouden aan 64 mensen het leven hebben gekost, onder wie 41 kinderen. Gezin Onder de doden ook het bijna vol tallige gezin Vostrikov. Alleen va der Igor (31) overleefde. Moeder Elena (30), kinderen Roman (2), Artem (5) en Anna (7) en schoon zus Aljona (23) kwamen om in de vlammen. De meeste slachtoffers vielen in een bioscoop en op de kinderspeelplaats op de vierde etage. Vluchtwegen waren er nau welijks, alarmsystemen waren ka pot en nooduitgangen zaten op slot, volgens getuigen en berich ten in de Russische media. Boven dien vluchtte bioscooppersoneel als eerste weg, zonder zich om de HELDIN mensen in de zaal te bekomme ren. President Poetin was daags na de brand in Siberië en hekelde 'cri minele nalatigheid en vuiligheid'. Zowel bij de bouw van het winkel centrum als bij het naleven van de veiligheidsregels zou het een zootje zijn geweest in Siberië. De genen die hadden moeten contro leren, gaven ook niet thuis, zodat het beeld ontstaat van een grote fuik waarin zoveel mogelijk geld moest worden verdiend, zonder aandacht voor de veiligheid van het publiek. Vandaar ook de boosheid van Poetin. „Wat is hier gebeurd? Dit is geen oorlog, het is geen onver wachte methaanexplosie in een kolenmijn. Mensen kwamen hier om zich te ontspannen. Kinde ren", zo zei de president. Corruptie De tevredenheid over zijn herver kiezing en zelfs de spionnenaffaire zijn de laatste dagen plotseling overschaduwd door de brand. In de sociale media gaan critici los over de onuitroeibare corruptie die achter het drama zou liggen. De boosheid in het land wordt gevoed door vermeende leugens van de overheid over het aantal slachtoffers. Niet 64 mensen zou den zijn omgekomen, maar min- stens 85, want zo veel worden er volgens nabestaanden in Keme rovo vermist. Er heerst veel twijfel of de ware toedracht ooit bekend zal worden en of er verantwoordelijken wor den aangewezen. In het verleden bleken zowel politie als justitie niet altijd bestand tegen de druk van hogere zakelijke of politieke belangen. Het Russische parlementslid Anton Gorelkin noemde op Face- book een lijst van mogelijke oorza ken - er is sprake van kortsluiting - maar de werkelijke oorzaak van de tragedie was volgens hem 'heb zucht'. Terwijl Poetin in Keme rovo was, demonstreerden hon derden bewoners uit de stad tegen de burgemeester en eisten zijn ontslag. „Waarom vertellen ze ons de waarheid niet", zo klonk het op straat terwijl Poetin langskwam. Voormalig topambtenaar en ad vocaat Koloj Achilgov twittert veelzeggend: 'Zelfs als het officiële dodental reëel is, dan nog; ieder een weet tenslotte dat de regering loog over Beslan (de mistige gijze ling op een school in Beslan, tus sen 334 en 385 slachtoffers, red.), Nord-Ost (de gijzeling in het Doe- brovkatheater in Moskou waarbij het leger bedwelmingsgas inzette, wat tot veel doden zou hebben ge leid, red.), Koersk (de gezonken kernonderzeeër waarin 188 opva renden verdronken, Rusland wei gerde aanvankelijk buitenlandse hulp, red.) en vele andere dingen. Dus zijn ze zelf schuldig aan het stijgende niveau van wantrou wen.' Aandacht Een van de lokale bestuurders in Siberië kon niets beters verzinnen dan degenen die klaagden over het drama ervan te beschuldigen de tragedie 'te misbruiken' om aan dacht voor zichzelf te krijgen. Igor Vostrikov reageerde met een ver nietigende post in de sociale me dia: 'Ik heb mijn zus verloren, mijn vrouw en drie kinderen en ik kwam hier omdat ik graag in de belangstelling sta? Heus?' 5 GB Data 100 min/sms per maand TELE2 n Let op! Geld lenen kost geld h-X" donderdag 29 maart 2018 GO Rusland rouwt in woede Bob van Huët Moskou/Rotterdam KEMEROVO Lerares Tatjana Darsaliya (37) gaf haar leven om verschillende kinderen te redden van de brand die winkel centrum Winterkers in het Sibe rische Kemerovo in de as legde. De vrouw slaagde erin haar eigen dochter Eleonora (14) te redden en ging toen weer naar binnen om nog meer kinderen hulp te bieden. Tatjana kon de kinderen redden, maar kwam zelf niet meer uit het brandende gebouw. Dat be richt het Russische Ministerie van Onderwijs. „We delen het verdriet van Kemerovo. We moeten je de verhalen vertellen van mensen die de brand ingin gen om anderen te redden, zon der stil te staan bij hun eigen veiligheid. Deze docente Engels uit Kemerovo was zo'n per soon", luidt het bericht. Een andere held, die wel in leven bleef, is Dmitry Polukhin (17). Hij leidde drie kinderen uit het brandende complex. Mensen betuigen hun deelne- A Familieleden ming met de 64 slachtoffers van van vermisten de brand in het winkelcentrum in gesprek 'Winterkers', foto photo news met Poetin. AA Presiden tiële aandacht voor een van de gewonden. FOTO REUTERS NIEUW! 15,00 voor je abonnement 28,00 voor je toestel Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet 672,00 €0,00 672,00 28,00 24 maanden 0% Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5