I Budget begeleiding statushouders voor 2018 in Schouwen-Duiveland schiet tekort V Brand in woning Dreischor 7 11.000 soorten kruiden beschrijft Leo Schoof in zijn boek. Maar kan iemand er straks nog wel kennis van nemen? ENCYCLOPEDIE KRUIDEN Het kan met recht zijn levenswerk worden genoemd. Meer dan veertig jaar werkte Leo Schoof (72) uit Zierikzee aan zijn boek over krui den. Nu zoekt hij iemand die wil helpen om het op één of andere manier uit te geven. „Want het mag niet op de plank blijven lig gen." Het begon allemaal toen Schoof in 1974 als tropisch landbouw kundige in Brazilië terechtkwam om daar de biodynamische land bouw te introduceren. Na verloop van tijd vroeg de Braziliaanse af deling van Weleda, het bedrijf dat onder meer natuurlijke genees middelen maakt, of hij een aantal kruiden wilde produceren. Dat deed de Nederlander. Later heeft hij in het Zuid-Amerikaanse land een eigen bedrijf opgezet waar kruiden werden geteeld. In die pe riode ontstond zijn latere levens werk. „Ik ben begonnen met het schrijven van een handleiding, onder meer voor de mensen met wie ik werkte", legt Schoof uit. „Daar ben ik eigenlijk nooit meer mee gestopt. Het publiek waar voor ik schreef, is in de loop der jaren wel veel groter geworden." Duizenden pagina's heeft de in woner van Zierikzee, die ook in Australië, Mozambique en Kaap verdië werkte, volgeschreven met informatie over gebruiksplanten, zoals hij kruiden ook wel noemt. 11.000 soorten worden beschre ven, waarvan 6.500 zeer uitvoerig. Alle bekende kruiden die wereldwijd gebruikt worden, zijn behandeld, aangevuld met ty pisch Braziliaanse planten. En dat allemaal in het Portugees. De schrijver denkt dat de informatie voor veel Brazilianen heel nuttig kan zijn, omdat natuurgenees kunde in het land een belangrijke rol speelt. „Het is daar een heel se rieuze zaak", weet hij. „Niet te vergelijken met Nederland. Vooral goed opgeleide vrouwen uit de midden- en hogere klassen maken er veel gebruik van. En je hebt in Brazilië ook zo'n vijf miljoen ad ventisten die op een zo natuurlijk mogelijke wijze proberen te le ven." Het boek telt nu zo'n 8.500 pagi- Natuurgeneeskunde is in Brazilië een heel serieuze zaak na's aan tekst. En dan liggen er ook nog vijfhonderd pentekenin gen van Lydia Klop-Steendijk, die onderdeel zouden kunnen uitma ken van een publicatie. Gezien de omvang is een uitgave op papier niet meer aan de orde. Uitgeverij Cultura in Sao Paulo zou een digi tale versie uitbrengen, maar haakte op het laatste moment af. De destijds in Brouwershaven woonachtige Braziliaan Paulo Bat- tistella leek daarna de reddende engel te worden. „Hij hoorde dat ik vast was komen te zitten en heeft zich heel erg ingespannen om mijn werk uit te geven", ver telt Schoof. „Hij had allerlei ideeën, zoals een website, een app en een e-book. Maar het noodlot sloeg toe. In oktober 2016 is Paulo om het leven gekomen bij een verkeersongeluk." Anderhalfjaar later zit Schoof nog altijd met de handen in het haar. De redactionele kant kan hij zelf behappen, maar met het uit geven van zijn werk heeft hij hulp nodig. Hij staat open voor allerlei vormen. Ook zet hij in op een ver taling in het Engels en misschien zelfs in het Nederlands, zodat de informatie voor een groter pu bliek toegankelijk wordt. Wie belangstelling heeft om het project mee van de grond te til len, kan mailen naar leoschoof@hotmail.com. Schouwen-Duiveland moet dit jaar minimaal 46 statushouders huisves ten, zo is door de rijksoverheid be paald. Aangenomen wordt dat ruim de helft van die nieuwkomers volwassen zijn en in aanmerking komen voor maatschappelijke begeleiding. De praktijk wijst uit dat dit traject bij draagt aan de integratie en inburge ring van statushouders. Daarnaast hebben vluchtelingen zo een grotere kans een baan te vinden. Voor gemeenten die maatschappe lijke begeleiding aanbieden in 2018 be taalt het Rijk 2.370 euro per volwassen statushouder. Vluchtelingenwerk Zeeland rekent minder dan de helft van dit bedrag voor een reguliere be geleiding. In het totale kostenplaatje dat Vluchtelingenwerk heeft gepre senteerd aan de gemeente, komt de or- De Rijksbijdrage is niet voldoende om het tekort optevangen ganisatie in 2018 evenwel 37.725 euro tekort. In de kosten voor maatschappe lijke begeleiding zitten ook vaste kos ten, waaronder huisvesting. Het col lege gaat onderzoeken hoe dit goedko per of anders kan. Vluchtelingenwerk Zeeland heeft voor de inzet dit jaar op Schouwen- Duiveland 2018 de uitgaven begroot op een totaal van 104.085 euro. Daarin wordt het grootste deel (54.695 euro) becijferd voor 'basis dienstverlening'. Onder die post vallen de eigen huis vesting- en kantoorkosten, de exploi tatie van het informatiepunt, de juri dische begeleiding en gezinshereni ging van statushouders en het geven van voorlichting. DREISCHOR De brandweer rukte gisteren met flink wat materieel uit voor een brand in een woning aan de Zuiddijk in Dreischor. Naast de blusgroepen van Drei schor en Kerkwerve werden ook de ladderwagen uit Goes en de water wagen uit Burgh-Haamstede opge trommeld. De brand woedde in het schuurdeel van de woning. Mogelijk is er kort sluiting in de meterkast geweest. De bewoners waren niet thuis op het moment dat de brand uitbrak. Buren sloegen alarm toen ze rook uit het dak zagen komen. De brand weer had het vuur snel onder con trole. donderdag 29 maart 2018 SD 'Levenswerk moet van de plank af' Leo Schoof bladert door een eerder uitgebrachte, veel beknoptere uitgave, van zijn levenswerk over kruiden.foto dirk--jan gjeltema Rob Paardekam - Leo Schoof De opvang en maatschappelijke begeleiding van vluchtelingen met een verblijfsstatus kost de ge meente Schouwen-Duiveland over 2018 meer dan verwacht. De Rijks bijdrage is onvoldoende om het te kort op te vangen, aldus burge meester en wethouders in een raadsbrief. Het college kondigt een onderzoek aan naar mogelijke be zuinigingen op deze kostenpost. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59