3 'Beladen' raken we allemaal Fats Domino Collected Snoop Dogg in de polder Koken met Shane m cd Thevoice van Jim CD-box Boek Boek doen alleen maar gezwegen wordt, is in de familie een tweede natuur ge worden. Ook het feit dat Panda termi naal ziek is, wordt onder een kunst matige verjaardagsvrolijkheid wegge moffeld. Niets mag in deze familie beladen zijn, niets mag de schijnhar- monie verstoren, wie zich niet aan die regels houdt, is bij voorbaat een be dreiging, de vijand zelfs. Vreemde eend Dat laatste krijgt vooral Bibi over zich heen. Zij is de vreemde eend. Zij is de ex van Agnes' zoon Frederik. Zij is zijn jeugdvriendinnetje uit kamp Tji- ding. Zij hoort er niet meer bij, was ook helemaal niet uitgenodigd. Maar ze kent natuurlijk die verjaardag nog van vroeger en zij duikt ongevraagd op. Bibi is zwaar getraumatiseerd door haar kampjeugd en haar mis lukte huwelijk, je zou haar knettergek kunnen noemen, maar vreemd ge noeg is zij de enige die contact kan maken met Panda. Het is alsof ze van elkaar weten en begrijpen wat het is om zo geschonden uit het verleden te komen. En de anderen? „Zij schamen zich voor ons." Bibi belichaamt het spreekwoord 'kinderen en dwazen spreken de waarheid' en brengt een heel andere toets aan in het verhaal. Zij doorbreekt de schimmige onder buiksfeer. Haar aanwezigheid is ont hutsend, ontregelend en ontnuchte rend tegelijkertijd. En voor ons bui tenstaanders ook wel (wrang) humo ristisch. Terwijl er iemand stervende is, klungelt zijn omgeving erop los door het daar zeker niet over te heb ben. In plaats daarvan worden krant EEN SNEEUW en radio (met verslagen uit Düssel- dorf) voor hem verborgen gehouden en wordt er aan de ontbijttafel vinnig gediscussieerd over de hardheid van de eieren. Maar op dat moment heeft de zwijgende man op indrukwek kende wijze het laatste woord al ge nomen. Een sneeuw is een sterk stuk. Ken merkend voor sterke stukken is dat je ze op verschillende manieren kunt spelen. Puur realistisch bijvoorbeeld, of eerder symbolisch. Wordt het con- flict eerst met de ijver van een archeo loog blootgelegd en dan keihard uit- gepuurd? Of wordt het in omcirke lende bewegingen 'aangevoeld' en aan het publiek aangeboden als een door henzelf in te vullen verhaal, met een zo open mogelijk einde? Een sneeuw leent zich voor beide, maar ze ker voor het laatste. Onder het motto 'wij spelen dat wij spelen' heeft het uitvoerende gezel schap Zierik eerder gekozen voor de symbolische benadering. Er wordt niet gestreefd naar een make-belief- realisme. De spelers zijn voortdurend in beeld, aan de zijkant. Je ziet ze bij het omkleden, bij het in- en uitstap pen van hun rol. Niet de regie of het realistische spel bepaalt hoe het stuk bij je zal binnenkomen. Of je je zult laten raken door het eenzaam sterven of laten amuseren (of shockeren) door de stug volgehouden 'dans der ontkenning', dat bepaal je zelf. donderdag 29 maart 2018 GO Vorig jaar overleed Fats Domino, een van de grondleggers van de rock-'n-roll. Hoog tijd voor een nieuw ver zamelwerk. Fats Domino Collected bestaat uit drie cd's met de be langrijkste nummers uit het omvangrijke oeuvre van de zanger en pianist. Met zijn extra snelle mix van jazz en boogiewoogie baarde de geboren showman uit New Or- leans in de jaren 50 en 60 opzien. Vanaf morgen te koop Rob van Donselaar begon na een carrière als muzi kant bij onder meer de Bintangs in 1975 een eigen opnamestudio in Spaarn- dam. Hij kreeg daar de grootste namen over de vloer. Over zijn belevenis sen schreef hij de autobiografie Studio Zeezicht - Rock 'n roll in de polder. Lees bijvoorbeeld hoe Snoop Dogg kwam opnemen in 'stoedio zeeziekt'. Het boek komt op 5 april uit KOKEN Wat valt er nog te wensen als je voetbalt bij het jeugdelftal van FC Barcelona en meer dan drie miljoen volgers naar je YouTube-kanaal trekt? Een kookboek! Dat moet Shane Kluivert (10) hebben gedacht toen hij 'ja' zei tegen een papieren versie van Koken met Shane. Zijn 40 favoriete recepten zijn lekker en gezond, belooft 'de zoon en broer van'. Sinds deze week te koop Gelukkig hebben we er niet lang op hoeven wachten. Nadat Jim van der Zee met zijn bijzon dere, lage stem vorige maand de achtste editie van The Voice of Holland won, is nu zijn debuutalbum af. Op Where I Come From staan tien num mers van Jim's muzikale helden in een eigen uitvoering. Uiteraard ontbreekt de spraakmakende akoestische vertolking van het nummer Vincent niet op de plaat. Het album verschijnt morgen De laatste jaren wordt Een sneeuw in recen sies wel eens stoffig of tijdgebonden ge noemd. Dat heeft na tuurlijk alles te maken met het oorlogsleed (nu bijna 75 jaar oud). Toen Willem Jan Otten het stuk schreef, moest er nog hard ge kibbeld worden om van 5 mei een nationale feestdag te maken. Dat is pas in 1990 ge lukt. Sindsdien is Be vrijdingsdag heel erg van karakter veran derd. De zwaarte van het verleden weegt te genwoordig niet meer zo sterk door. Ook voor regisseuse Ali Pankow geeft het ver leden niet de doorslag, maar 'beladen' raken we allemaal. En hoe daarmee om te gaan, dat blijft een actuele vraag. Een sneeuw, door theatergezel schap Zierik, theater De Verdieping in Zierikzee. 29-31 maart en 5 -7 april om 20.00 uur. Op 8 april om 14.30 uur. Panda is de zwij gende hoofdpersoon, wiens verjaardag wordt gevierd in het toneelstuk Een sneeuw. FOTO PETER KOUIJZER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47