II natuurlijk de Europese titel verwacht' 13 BOEK KASSEISTROKEN IN ZEELAND Vergeet niet dat Nederland - Zeeland in het bijzonder-ook wegen vol kinderkopjes heeft. En dat daar ook koersen op worden beslist. De Paddestraat, de Koppenberg en de Paterberg. Het zijn beroemde kasseien stroken die zondag weer in de Ronde van Vlaanderen gepasseerd gaan worden. Een week later denderen de toprenners tijdens Parijs-Roubaix door het Bos van Wallers en over Le Carre- four de 1'Arbre. Bij landwegen vol kinderkopjes denken we door die twee grootse wielerklassiekers al tijd aan België en Frankrijk. Daar liggen die monumenten nog volop in het landschap. Maar vergeet niet dat ze ook nog in Nederland zijn. En ook hier zijn het-vooral in april - scherprechters in de koers. Martijn Sargentini (1976) bracht in februari het boek 'Koersen over kasseien kiezelstenen in Neder land' uit. Daarin trekt de plano loog/wielerfanaat langs alle puk kelpaden in het land. Hij weegt ze - geeft er sterren aan - en be schrijft ze. Hij doorspekt zijn speurtocht met anekdotes over wedstrijden en interviews met renners. Zeifis Sargentini gek op die hindernissen in de koersen: 'Waar kasseien opduiken, volgt spektakel'. Voor welke wedstrijden moet je dan in Nederland zijn? De Omloop van de Braakman! Net als de Om loop der Kempen, de Omloop van de Houtse Linies en de Ronde van Drenthe noemt Sargentini die Zeeuws-Vlaamse wedstrijd 'een cultuurbewaker van het koersen over keien en kiezelstenen'. In Phi- lippine en omstreken worden 'de keien op een voetstuk geplaatst'. Als je wint, krijg je zelfs een kei, net als bij Parijs-Roubaix. En er is een kasseienklassement. De Omloop van de Braakman, een wedstrijd uit de Topcompeti- tie, wordt op 7 april voor de 49ste keer verreden. Een week eerder, komende zaterdag dus, zijn er op hetzelfde parkoers al krachtmetin gen voor nieuwelingen en junio ren. Op beide data stuiteren de renners onder meer over de Tim mermansweg en de Smokkelweg, die samen in de polders onder het buurtschap Pyramide een T in het landschap vormen. Daar is het over een lengte van 2200 meter bikke len geblazen. De auteur van het kasseienboek geeft die Zeeuws-Vlaamse aaneen schakeling van kinderkopjes een pluim van jewelste. 'Er kan maar één de titel 'zwaarste strook van Nederland' dragen, en die eer is zonder twijfel weggelegd voor de kasseien van de Timmermansweg en de Smokkelweg.' Dat komt vol gens hem door de totale lengte, de conditie (de Smokkelweg is nog nooit opgeknapt) en de haakse bocht. Sargentini vergelijkt die bocht zelfs met die in de Padde straat. Het verschil is alleen, zo schrijft hij, dat het tijdens de Ronde van Vlaanderen in die bocht wemelt van de toeschou wers, terwijl bij de Omloop van de Braakman slechts een handvol lief hebbers die knik opzoeken. Ook de Schorerweg, de Bolder- weg, de Kerkweg, de Plattedijk en de Waterhuisstraat passeren de re vue. Vooral over de Kerkweg bij Sint Kruis is Sargentini lyrisch: 'Een geweldig mooi strookje. Een verharde slinger door de leegte, met aan het eind de plompe kerktoren van de Peperbusse'. De schrijver betreurt het dat de Vrij straat bij Sas van Gent een kleine dertig jaar geleden is veran derd in weg vol betonplaten. De Omloop van Zeeuwsch-Vlaande- Zo robuust als de kasseistroken zelf zijn, zo zwak is hun bestaanszekerheid ren, die niet meer bestaat, den derde daar altijd overheen. 'Geen koers in Nederland zocht ooit een grotere kwelling op. Vier kaars rechte kilometers tussen Sas van Gent en Assenede, over een weg dek als een stuk schuurpapier van de allergrofste soort'. Sargentini hoopt dat de andere kasseienstroken niet ook een keer worden opgeruimd. 'Ze zijn over geleverd aan de goede wil van bos wachters, dijkgraven en gemeen teambtenaren', schrijft hij be zorgd. 'De grootste bedreiging voor alle nog bestaande wegen van zand, grind of keien schuilt nog al tijd in opruimwoede en voortwoe kerende verstedelijking. Wie ze daartegen beschermen wil, zal een verdedigingswal van goede verha len moeten bouwen, anders red den ze het niet. Zo robuust als de kasseistroken zelf zijn, zo zwak is hun bestaanszekerheid'. lijk dat ze in de definitieve, zes tienkoppige EK-selectie zat. „Ik was wel verrast", bekent Bouwens. „Natuurlijk had ik er hard voor gewerkt, maar je denkt dan niet meteen dat je aan zo'n in gespeelde ploeg toegevoegd gaat worden. Ik ben er heel blij." Het EK wordt in drie dagen afge werkt. Vrijdag zijn de pouleduels, op zaterdag is het eerste deel van de knock-outfase en op zondag volgt de finale. Normaal gesproken staan Nederland en België daarin. Simons heeft aan de selectieleden nog niet laten weten wie er op Af en toe moetik denken: nu ben ik aan de beurt - Willemijn Bouwens welk moment speelt. Bouwens: „We weten wel dat we allemaal tijd krijgen. Maar hij heeft nog geen vakken gevormd en al hele maal niet bepaald wie in een even tuele finale mogen starten. Hij heeft gezegd: 'Tijdens het toernooi kijk ik wie de besten zijn'. Ieder een heeft dus een kans." Bouwens noemt zichzelf voor namelijk een 'verbindingsspeel ster'. „Ik ben voor het insnijden onder de korf en voor de passing", zegt ze. „Een 100 procent spits ben ik dus niet, maar ik moet bij Oranje onder 19 wel mee proberen te scoren. Af en toe moet ik den ken: nu ben ik aan de beurt." Met het EK sluit ze het zaalsei zoen af waarin ze bij TOP is door gebroken. Sinds de winterstop heeft ze een basisplaats bij de Ar- nemuidse hoofdklasser, als ver vangster van de zwangere Petra de Ridder. Ze speelt nu bij haar zus Emmelie en broer Jurriaan in één team. Die twee vormen een tweeling en zijn drieënhalf jaar ouder. „Ik heb altijd naar hen ge keken. Eerst vanaf de tribune, daarna vanaf de reservebank. En nu ben ik dus ook onderdeel van het eerste team. Ik vind het nog best wel pittig, hoor, maar ik leer elke week bij. Ik krijg daarvoor ook veel feedback van de anderen, en dan vooral van Emmelie en Jurriaan. Dat is ook het makke lijkst, thuis hebben we het vaak over korfbal." Komend weekeinde zit iedereen voor Willemijn op de tribune. Een jeugd-EK is nieuw voor de familie Bouwens. donderdag 29 maart 2018 Bij Pyramide ligt de zwaarste Roeland van Vliet Vlissingen Omloop van de Braakman over de kasseien van de Timmermansweg. De renners denderen tijdens de FOTO PETER NICOLAI - Martijn Sargentini Koersen over kasseien kiezelste nen in Nederland Martijn Sargentini 214 bladzijden ISBN 9789000356195

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41