'Orgaan' ontdekt dat mogelijk kanker door lichaam verspreidt 3 een lastig parket. „Er is een onbedoeld ef fect van de verordening en dat moet ge repareerd worden", zegt wethouder Maarten Struijvenberg. „We zijn in over leg met de winkeliers." Juristen van de gemeente buigen zich momenteel over de verordening. Of de reparatie ertoe moet leiden dat de win kels om 19.00 uur dicht moeten, is nog niet duidelijk. Dominique van Elsacker van Urban Department Store, dat de ondernemers in de binnenstad vertegenwoordigt, is geen voorstander van vroegere sluitings tijden. „Reparatie betekent wat ons be treft niet dat alles wordt teruggedraaid. Er zijn veel meer oplossingen denkbaar. Bij voorbeeld een mooie herdenking in de Koopgoot. Er is een plan waarbij alle on dernemers om acht uur twee minuten stilte in acht nemen voor hun winkels. Met trompettisten erbij." Dat deze discussie uitgerekend in Rotter dam ontbrandt, verrast Doorman, die ook essayist is. „Geschiedenis is erg be langrijkvoor de identiteit van een stad of land. Daar moet je respect voor hebben en dat geldt bij uitstek voor de herden king op 4 mei. Rotterdam zou vanwege het fatale bombardement het brandpunt van die herdenking moeten zijn." Dat bioscopen, theaters en horecagele genheden ook gewoon open zijn tijdens dodenherdenking, vindt Doorman geen goed argument. „Theaters beginnen vaak iets later en horeca is iets anders dan een winkel. Je gaat naar een restaurant om te 'verblijven'. Daar kun je prima herden ken. Als gezegd wordt dat de obers om acht uur even niet beschikbaar zijn van wege dodenherdenking, kunnen gasten daar rekening mee houden. In een winkel is dat anders. Daar ben je om een materi alistische reden. Dat die winkeliers hun klanten om acht uur vragen gaan om twee minuten stil te zijn, is een doorzich tige redenering. Zij willen gewoon meer geld verdienen. Daar is niet zo veel tegen, maar het is ook respectloos. De overheid zou hier niet aan moeten toegeven." Het Nationaal Comité 4 en 5 mei sluit zich daar bij aan. „Wij adviseren gemeen ten met klem om uit respect voor de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog geen toestemming te geven voor de avondopenstelling op 4 mei." De gemeente zit met de kwestie in haar maag. Volgens de verordening Winkeltij den, in 2013 vastgesteld door de toenma lige gemeenteraad, mogen winkels op 4 mei tot 22.00 uur open zijn. Maar pas dit jaar valt dodenherdenking samen met koopavond. En dat brengt de gemeente in We kunnen in de Koopgoot 2 minuten stilte in acht nemen Oorlog Kees Ribbens, senior onderzoeker bij het NIOD en bijzonder hoogleraar Populaire Historische Cultuur en Oorlog aan de Erasmus Universiteit vindt niet dat win kels per se gesloten moeten zijn tijdens dodenherdenking. „Dat hoeft niet afge dwongen te worden. Maar het getuigt van gezond verstand en respect als je re kening houdt met de gevoelens van men sen die dit wel heel belangrijk vinden. Er zijn nog steeds mensen die de oorlog hebben meegemaakt." Ribbens betwijfelt of er die avond veel winkelend publiek op de been is. „4 mei is hét moment dat we de Tweede We reldoorlog herdenken. Als je dan toch je winkel opent, kan dat ook tegen je wer ken. Je moet niet onderschatten hoe ge voelig zo'n herdenking nog ligt." Het bestaan van het 'interstitium', zoals de weefsellagen officieel he ten, was bekend, maar tot nu toe werd gedacht dat de lagen uit 'dicht' bindweefsel bestonden. De wetenschappers ontdekten dat dit niet zo is en dat de weefsellagen vol compartimenten zitten met minuscule vochtkanaaltjes, schrij ven ze in hun bevindingen. Die werden gisteren gepubliceerd in Scientific Reports, onderdeel van het Amerikaanse wetenschaps blad Nature. Doordat de compartimenten met elkaar in verbinding staan en de weefsellagen ondersteund wor den door lagen met sterke eiwit ten, hebben ze mogelijk een aparte functie binnen het lichaam. Bij voorbeeld als schokdempers die voorkomen dat bloedvaten, spie ren en lichaamsweefsel in bijvoor beeld het hart een oplawaai krij gen en scheuren. Of als afvoersys teem van vocht naar de lymfeklie ren. In dat geval zou volgens de wetenschappers sprake kunnen zijn van een nieuw orgaan. Twee maag-darm-leverartsen van het Mount Sinai Beth Israël Ziekenhuis in New York ontdek ten de 'vochtsnelweg' bij toeval Amerikaanse specialisten zagen de 'vochtsnelweg' bij toeval tijdens een kijkonderzoek in het galkanaal van een patiënt. Ze za gen in de weefsellagen van het in terstitium patronen die ze nog niet eerder hadden gezien. Ver volgonderzoek met behulp van la- sermicroscopie door een patho loog van de New York University en promovendi, legde de compar timenten met minuscule vochtka naaltjes bloot. Peter Heeringa, verbonden aan de afdeling Pathologie en Medi sche Biologie van de Rijksuniver siteit Groningen, reageert met ge mengde gevoelens op het Ameri kaanse onderzoek. „De weten schappers hebben dankzij de nieuwste techniek heel mooi zichtbaar gemaakt dat je in het in terstitium compartimenten met vloeistof hebt. Dat deden ze door vergelijking van de klassieke me thode van onderzoek - dood li chaamsweefsel buiten het lichaam onder een microscoop bestuderen - met de nieuwe methode. Daaruit bleek dat de compartimenten bij het klassieke onderzoek in elkaar klappen, waardoor er geen vocht meer in zit. Maar van de weefsella gen als zodanig kenden we het be staan al." Sceptisch Heeringa staat sceptisch tegenover de claim van de Amerikaanse on derzoekers dat de 'vochtsnelweg' een nieuw orgaan is. „Dat laatste moet nog worden bewezen en hangt af van het antwoord op de vraag wat een orgaan is. Voor mij is dat iets met een specifieke func tie. De weefsellagen met compar timenten met vloeistof zijn in mijn ogen onderdeel van een or gaan, net als het bloedvatenstelsel dat alle organen voedt en afval stoffen afvoert." donderdag 29 maart 2018 shoppen? Niet doen' Winkeliers in Rotterdam willen ook vrijdag 4 mei koopavond. Maar shop pen tijdens dodenherdenking is een slecht idee, vindt cultuurfilosoof Maarten Doorman. „Niet morrelen aan zo'n ingebeiteld moment." Marcel Potters Sander van der Werff Rotterdam - Dominique van Elsacker, winkeliers Als we Amerikaanse weten schappers mogen geloven dan lopen we al jaren rond met een orgaan waarvan we het bestaan niet kenden. Het gaat om een 'vochtsnelweg' vlak onder onze huid en langs veel organen. De weefsellagen die het vocht transporteren, verklaren moge lijk hoe kanker zich verspreidt door het menselijk lichaam. Caspar Naber Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3