Slot Oostende in nieuw pand A58 tt Supermarkt Emté wordt Jumbo of Coop Nieuwe en hogere molens op Neeltje Jans 8 VERKIEZINGEN VOORKEURSTEMMEN Zeven Zeeuwen die met voorkeurstemmen in de gemeenteraad zijn gekozen, haken alsnog at. Omdat ze nooit in de raad hebben gewild. Of omdat het nu even niet uitkomt. Kiezersbedrog, of toch wel begrijpelijk? Dinsdag startte de bouw van het nieuwe distributiecentrum van Slot Oostende. „Langs de A58 komt een grote loods van 2.200 vierkante meter", aldus directeur Anita Maas. „Nu huren we nog di verse loodsen, verspreid over De Poel. Dat is niet erg praktisch. Een deel van de nieuwbouw is voor Slot Oostende. Daar komt de op slag van grondstoffen en andere benodigdheden voor de brouwe rij. Een ander deel is voor ons Bier collectief. Dat is de BV die het bier verkoopt in binnen- en buiten land. Op de bovenverdieping komt het kantoor." Volgens Maas was het de laatste kavel die langs de snelweg be schikbaar was. „Dus we moesten nu beslissen. We hopen in okto ber of november het nieuwe pand in gebruik te kunnen nemen." Bij de opening van de nieuw- De extra windmolens op werkei- land Neeltje Jans in de Ooster- scheldekering moeten zo ge plaatst worden dat er tussen de parken vrije doorkijkjes blijven. Dat staat in de ontwerpherzie- ning van het bestemmingsplan Neeltje Jans. Dat moet de bouw en vervanging van de molens op het werkeiland mogelijk maken. Het ligt ter inzage bij de gemeente Veere. Die gaat over de nieuwe, hogere molens in de parken Neeltje Jans en Noordland-Buiten en de bouw van parken Poolvoet bouw zal dan al een tijdje bekend zijn of het Slot ook de oude pasto rie aan de Singelstraat heeft over genomen. Die pastorie grenst aan Slot Oostende en is door de ge meente te koop gezet. „We heb ben er een optie op en onderzoe ken nu de haalbaarheid. Het ziet er wel naar uit dat we dat ook gaan kopen. De beslissing om het te doen, duurt niet meer zo heel erg lang." We hebben een optie op de pastorie en onderzoeken nu de haalbaarheid Maas geeft aan al volop plannen te hebben voor als die koop door gaat. „Er komen dan hotelkamers in en een grotere feestzaal. Nu kunnen we gezelschappen aan tot een man of 150, maar we krijgen ook wel verzoeken voor grotere gezelschappen. We willen kijken of we van de hele benedenverdie ping één grote feestzaal kunnen maken." Op z'n minst 1.377 Zeeuwen zullen teleurgesteld zijn na de gemeente raadsverkiezingen van vorige week. Zij hebben gestemd op kandida ten die mede daardoor met voor keur in de raad zijn gekozen, maar die uiteindelijk toch van hun zetel blijken af te zien. Ze dragen verschillende rede nen aan. Wethouder Ad Schenk van Borsele, bijvoorbeeld, wilde afscheid nemen van de lokale po litiek en fungeerde alleen als lijst duwer. Voor Henk Hoogerland (Partij voor Goes) gelden verge lijkbare overwegingen. Ook ande ren hadden niet daadwerkelijk de ambitie om raadslid te worden of achten de tijd niet rijp om een ze tel in te nemen, vanwege gebrek aan ervaring of tijd of om gezond heidsredenen. In totaal 27 Zeeuwen haalden zoveel stemmen - variërend van 156 tot 407 - dat ze op eigen kracht aanspraak maken op een plaats in de gemeenteraad. Twintig van hen doen dat ook. Onder hen is Raoul du Fossé, die op de 6e plaats van de WD- kandidatenlijst in Sluis stond. Hij kreeg 162 voorkeurstemmen. Du Fossé was verrast, maar heeft geen moment overwogen zijn zetel te weigeren. „Je kunt niet aan kie zersbedrog doen. Ik sta al jaren op de lijst en zat er altijd net onder. Ad Schenk CDA Borsele (5 zetels) Stond op 9e plaats Gekozen met 227 stemmen Nu schiet het er een keer boven. Dat is het risico van het vak als je op de lijst staat. Toch is het wel een hele eer als zoveel mensen op je stemmen." Ook Priscilla Kuipers van de SP Vlissingen wordt raadslid, dankzij 164 voorkeurstemmen. Dat is op merkelijk, want haar partij schrijft voor dat leden afzien van hun plek als ze op die manier worden geko zen. Ze moeten daar zelfs vooraf een verklaring voor ondertekenen. Kuipers heeft dat ook gedaan, bevestigt ze. „De opvatting van de SP is dat de partij veel beter kan beoordelen wie geschikt is om de Je kunt niet worden verplicht om je zetel in te nemen raad in te gaan dan stemmers." Toch aanvaardt zij haar zetel. „Dat is in overleg gebeurd. Sjaak Rijkse, de nummer 2 van de lijst, is her stellende van een heftige operatie. Dat, in combinatie met het feit dat ik toch wel heel veel stemmen had, maakt het dat het op dit mo ment verstandiger is dat ik zijn plaats overneem." Wie gekozen is - al dan niet met voorkeur - zou ook zitting moeten nemen in de raad, vindt politico loog Herman Lelieveldt, verbon- Naomi Belt VVD Borsele (2 zetels) Stond op 4e plaats Gekozen met 162 stemmen den aan University College Roos- evelt in Middelburg. De Kieswet zegt er echter niets over. „Je kunt niet worden verplicht om je zetel in te nemen. Er is een enorme vrijheid wat dat betreft en daarmee tegelijkertijd een grote verantwoordelij kheid." Hij heeft wel begrip voor lijst duwers die afstand doen van een zetel. „Kiezers weten inmiddels ook wel dat iemand die helemaal onder aan de lijst staat, in principe niet de ambitie heeft om in de raad te komen. Dat wordt niet als kiezersbedrog ervaren, denk ik." De grens voor een voorkeursze tel is nu 25 procent van de kiesde ler (het totaal aantal stemmen ge deeld door het aantal zetels). Dat betekent dat iemand een kwart zetel zelf moet 'verdienen' om een hele zetel in de wacht te slepen. In de praktijk is in Zeeland gemid deld 180 zetels voldoende. Die grens zou wel wat hoger mogen, vindt Lelieveldt. „Waarom niet gewoon 100 procent? Het idee van die lage grens was dat het kan didaten zou aanmoedigen wat meer voor zichzelf de boer op te gaan. Dat zie je in de praktijk toch niet veel gebeuren." Lelieveldt was zelf ook kandi daat, voor de PvdA in Middelburg. Hij haalde 116 stemmen, 78 te wei nig voor een voorkeurszetel. „Als ik het zou hebben gehaald, had ik die wel ingenomen. Ik zou dat als een verplichting hebben gevoeld tegenover de mensen die op mij gestemd hebben." Manda Heddema GroenLinks Goes (2 zetels) Stond op 6e plaats Gekozen met 228 stemmen VLISSINGEN Supermarktbedrij ven Jumbo en Coop hebben be kendgemaakt hoe zij de Emté su permarkten die zij overnemen, gaan verdelen. In Zeeland krijgen twaalf Emté-supermarkten het Jumbo-logo en vier de naam Coop. Naar verwachting zijn de verbouwingen in 2019 klaar. Jumbo en Coop maakten op 5 maart bekend dat overeenstem ming was bereikt over de over name van de Emté-supermark- ten. Het gaat in totaal om 130 su permarkten. Deze Zeeuwse Emté's worden Jumbo: Heinkens- zand (Stenevate), Hulst (Stations plein), Middelburg (Johan van Reigersbergstraat en Vrijland straat), Sluis (Sint Annastraat), Arnemuiden (Clasinastraat); Ka- pelle (Weststraat), Kloosterzande (Marijkeplein), Koudekerke (Bad huisstraat), Oostkapelle (Dorps straat), Vlissingen (Van Hogen- dorpweg), Zoutelande (Westka- pelseweg). Deze Emté's worden Coop: Hoek (Langestraat), Krui- ningen (Voorhoute), 's-Graven- polder (Klimopplein), Seroos- kerke (Herdershof). De deal kan nadelig zijn voor personeel op het hoofdkantoor en de distributiecentra van Emté. Een van die distributiecentra is gevestigd in Kapelle. en Binnenhaven. Bij viaduct Pool voet in de N57 komen twee nieuwe windmolens. Er komen ook vier nieuwe molens op de strekdammen rond de Binnenha ven. Eén ervan staat op de hoek met de Mattenhaven. De molens maken het definitief onmogelijk om daar aan boord van boten te overnachten. Maar dat mocht toch al niet. De vier bestaande molens in park Neeltje Jans en de vier in Noordland-Buiten worden over twee jaar deels vervangen door grotere exemplaren tot 140 meter hoog. De overige, jonger van bouw, volgen in 2027. donderdag 29 maart 2018 PC Wel gekozen maar Slot Oostende laat in Goes langs de A58 een nieuw distri butiecentrum bouwen. Daar naast wil de horeca-onderne- ming de oude pastorie naast Slot Oostende overnemen. Willem Adriaansens Goes Claudia Sondervan Domburg - Anita Maas, Slot Oostende Rolf Bosboom Na tien jaar raadslid en zes jaar wethouder te zijn geweest vond Ad Schenk het welletjes. Bij de verkiezingen fungeerde hij als lijst duwer, maar haalde toch weer vol doende stemmen voor een plek in de raad. Na een weekendje naden ken besloot hij die niet te aanvaar den, omdat het hem onverstandig leek als hij over zijn eigen beleid moet oordelen. Bovendien wilde hij een nieuwe wethouder niet voor de voeten lopen. Zijn zetel gaat nu naar Mitchel Vermeulen (22). - Herman Lelieveldt, politicoloog Oudgediende Roel Boekholt zat de afgelopen vier jaar alleen in de raad namens de VVD. De komende periode krijgt hij versterking, want de partij veroverde een tweede zetel. Die ging, via voldoende voor keurstemmen, verrassend naar Naomi Belt. De kandidaat-notaris dacht op een onverkiesbare plaats te staan. Naomi Belt zegt op dit moment niet voldoende tijd in het werk als raadslid te kunnen steken en gunt haar plek graag aan Jack Burgers. Haar bekendheid als boekhande laar - en DWDD-panellid - zal eraan hebben bijgedragen dat Manda Heddema veel GroenLinks- stemmen kreeg. Toch ziet ze af van haar voorkeurszetel, omdat ze anders samen met echtgenoot Carel Bruring een fractie vormt. „Dit moet je niet willen. Je hebt al tijd de schijn tegen." Ze wordt wel beëdigd als fractievolger en mag het woord voeren in commissiever gaderingen. Nieuwkomer André Al- ting neemt zitting in de raad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36