u Ifc Waar blijven die grasmaaiers toch? 3 i „Hoe lang kunnen we nog van gas gebruik maken? Dat is de vraag die ik het meest krijg", zegt directeur Johan Lodder van installatiebedrijf Intec in Ka- pelle. Lodder weet het ook niet. „Ik heb geen glazen bol. Je bent afhankelijk van de politiek en die kan heel erg sturen." Voorlopig is er nog geen wet die zegt dat vanaf 2021 conven tionele cv-ketels het veld moe ten ruimen. Er is alleen nog maar een pleidooi voor (een combinatie met) duurzame al ternatieven. Een héél warm pleidooi, dat wel - van een groot aantal (toonaangevende) orga nisaties zoals Energie Neder land en Greenpeace. Wat moet de consument doen? Beter gezegd: wat kan die doen? In ieder geval alert blijven en niet zomaar ingaan op verlei delijke aanbiedingen, geeft Jo han Lodder aan. Op de website van Intec staat een checklist om te kijken of een warmtepomp voor een bepaald type woning rendabel is. „Het verhaal 'warmtepomp' is echt wel wat ingewikkelder dan de meeste mensen denken. Er zijn genoeg verkopers die roepen dat je de investering binnen zeven jaar terugverdiend hebt. Dat is ech ter van veel factoren afhanke lijk. Ik verkoop graag een warm- Het verhaal 'warmtepomp' is echt wel wat ingewikkelder dan de meeste mensen denken tepomp, maar ik zal altijd ook kijken naar het warmteafgifte- systeem. Ik kom best vaak bij mensen waartegen ik moet zeg gen: prima dat u een warmte pomp wil, maar als u geen aan vullende maatregelen neemt, gaat uw energierekening waar schijnlijk alleen maar omhoog. Met oude radiatoren krijg je nooit de maximale warmteop- brengst. Er zijn nieuwere die wél geschikt zijn, maar die zijn niet goedkoop. Ook de isolatie van de woning speelt mee." Scenario Daniël Lodders van Saman schetst een veel voorkomend scenario. Een gemiddelde wo ning in Zeeland, daterend uit de jaren zeventig, tachtig, ver warmd met een oude cv en ra diatoren en ergens wellicht ook later aangebrachte vloerverwar ming. „Als je de cv wil vervan gen en de radiatoren niet, kun je een hybride warmtepomp in stalleren. Met aftrek van de sub sidie ben je dan zo'n 3.000 euro kwijt inclusief montage." Saman verwacht dit jaar zo'n zeshonderd warmtepompen te gaan plaatsen. Lodders ziet elk jaar het aantal orders verdubbe len. Daniël Lodders: „Als men sen het bij de buren zien, willen ze het vaak ook zelf." Net als Sa man verwacht Intec de ko mende jaren extra werknemers Als mensen het bij de buren zien, willen ze het vaak ook zelf aan te moeten trekken en be staand personeel te moeten om scholen. „Er zal zwaar in onder wijs moeten worden geïnves teerd", concludeert Johan Lod der van Intec. Oud huis De grote verliezer lijkt de bezit ter van een oud huis te zijn. Moeilijk te isoleren woningen van rond de vorige eeuwwisse ling, zonder vloerverwarming, met oude radiatoren: daarvoor zijn op dit moment geen een voudige en goede oplossingen voorhanden, aldus Daniël Lod ders. Het familiebedrijf was vijftien jaar geleden een van de eerste die begon met warmte pompen. „Onze ervaring maakt dat we wel vaak nog met crea tieve oplossingen kunnen ko men. Goed om te weten is in elk geval dat de overheid tot en met 2020 gul is met duurzaamheids subsidies." In de zomer van 2017 bevestigde een onderzoek het maar weer eens: de geur van gemaaid gras staat met stip op één in de lijst van lekkerste geurtjes. Grote vraag: waar blijven die maaiers toch? Nog even geduld. Willem van Dort, coördinator groen van de gemeente Vlissingen, denkt dat er iets vertraging is van wege de late vorstperiode. „En de nattigheid. Dat is lastig rijden voor de grasmaaiers. De standaard maai ers zijn een meter of twee breed en behoorlijk zwaar. Daarnaast zijn er ook wel smallere, voor de paden op een begraafplaats bijvoorbeeld." Van Dort heeft zo'n tachtig hectare gras onder zijn hoede. „Dat gras wordt in de groeiperiode wekelijks gemaaid. In de zomer rijden er con tinu drie cirkelmaaiers rond. Dat zijn maaiers met één mes dat aan twee kanten snijdt - zeg maar de grotere versie van de grasmaaiers die je bij een tuincentrum koopt. We besteden dat uit aan een aan nemer." Het gras oogt nu nog wanorde lijk, met korte en lange pollen door elkaar: sommige groeien al, andere zijn nog in rust. Gemeentelijk gras mag een centimeter of zeven hoog worden. Dan gaat de maaier erover. Grasmaaien is de mooiste baan ter wereld, als het een graad of 20 is en de zon schijnt, merkt Willem van Dort op. Akkerbouwers Een vaste datum voor het uitruk ken van de maaiers is er niet, wel een vuistregel. Dat is de tempera- tuursom. Van Dort: „Gras en an dere planten gaan groeien als de temperatuursom ergens tussen de 180 en 200 graden valt. Vanaf 1 ja nuari tel je alle daggemiddelden boven nul bij elkaar op. Ook akker bouwers doen dat om te bepalen wat het juiste moment is om te be ginnen met mesten. Als de groei inzet kunnen planten de meststof opnemen, eerder spoelt die uit. En dan de hamvraag: Wanneer rukken de grasmaaiers weer uit? Vanaf 1 januari tel je de gemiddelde dagtemperaturen bij elkaar op. Tussen 180 en 200 begint dan het groeiseizoen „Dat zal volgende week pas zijn, na Pasen, en dan alleen nog op de dro gere plekken", aldus Van Dort. Rens Bostelaar, coördinator sportvelden van Vlissingen, heeft net de gemeentelijke velden - veer tien velden van in totaal 70.000 vierkante meter - laten bemesten. Voor de sportvelden worden kooi- maaiers gebruikt. Cirkelmaaiers slaan de topjes van het gras; die verkleuren en laten een bruin waasje achter. Dat willen voetbal lers niet: het gras moet frisgroen zijn. „Voetbalgras mag geen zeven centimeter lang worden, zoals op de gemeentegazonnetjes. O nee. Wij maaien al bij 2,8 centimeter. Of 3,2 centimeter. Ja, zo specifiek zijn de eisen van de gebruikers. Als er 's middags een wedstrijd gevoetbald wordt, willen ze het liefst dat we 's morgens nog even het veld maaien." donderdag 29 maart 2018 warmtepomp doe je niet even - Johan Lodder, Intec in Kapelle Daniël Lodders van Saman Groep Energie. - Daniël Lodders, Saman Groep Energie Een monteur van Saman is aan het werk. FOTO'S SAMAN Waar zijn de grasmaaiers? Waar blijft de geur van pas gemaaid gras? Geen paniek. In Vlissingen zijn de sportvelden al bemest, een teken dat het groeiseizoen en daarmee de lente, nu echt begonnen is. Ondine van der Vleuten Vlissingen - Willem van Dort, coördinator groen Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31