In 2040is het aantal mensen dat kan helpen meer dan gehalveerd Geur van vers gemaaid gras Olympisch kampioene rijdt volgende week in Zeeland Kiezersbedrog? Wél met voorkeurs stemmen gekozen, maar toch niet in de raad» zeeland 8 laat door kou en natheid nog even op zich wachten Voor elke Zeeuwse 85-plusser staan nu in theorie 12 mantelzor gers klaar. Dat aantal is in 2040 meer dan gehalveerd. Daarmee wordt het steeds meer de vraag of er in de toekomst nog wel vol doende mantelzorg beschikbaar is. Die conclusie trekken het Plan bureau voor de Leefomgeving (PBL) en het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een geza menlijke studie, die vandaag wordt gepresenteerd. Zij constate ren grote verschillen tussen de re gio's. Het gaat om een eerste ana lyse van de beide planbureaus, als aanzet voor een gezamenlijk meerjarig onderzoek naar de toe komst van de mantelzorg. Het is de bedoeling om de komende tijd de toekomstige vraag en aanbod verder in kaart te brengen. Nu hebben ze gekeken naar het aantal potentiële mantelzorgers. Daarvoor wordt uitgegaan van het aantal mensen tussen 50 en 75 jaar. Dat wordt afgezet tegen het aantal 85-plussers, de groep die het vaakst mantelzorg nodig heeft. In Nederland zijn nu nog 15 po tentiële mantelzorgers voor elke hoogbejaarde. Door de bevol kingsontwikkeling zal dat in 2040 zijn afgenomen tot 6. Zeeland kent van alle provincies nu de minste potentiële mantelzorgers: 12 op elke 85-plusser. Dat daalt volgens de berekeningen van PBL en SCP naar 10 in 2025,8 in 2030,6 in 2035 en 5 in 2040. In de loop der jaren worden de verschillen tussen de provincies steeds kleiner. In 2040 zijn er bijna overal 5 tot 7 beschikbare mensen voor elke 85-plusser. Al leen Flevoland zit daar nog boven. Het aanbod is het minst in sterk vergrijzende gebieden. PBL en SCP noemen, behalve Zuid-Lim burg en Oost Groningen, Zeeuws- Vlaanderen met name. Toch zijn de cijfers vrijwel gelijk aan die voor de rest van Zeeland. Op papier Tussen de Zeeuwse gemeenten zijn er wel duidelijke verschillen. Schouwen-Duiveland, Noord-Be veland en Sluis hebben op papier de minste mantelzorgers rondlo pen, al zijn de verschillen met de andere gemeenten beperkt. Alleen Tholen en Reimerswaal springen er in positieve zin uit. Er komt steeds meer op de schouders van mantelzorgers terecht Zeeuwse mantelzorgorganisa ties zeggen veelal vooralsnog geen grote problemen te ervaren. „Heel veel mensen verlenen mantelzorg en we krijgen in elk geval nog geen signalen dat dat er minder zijn dan een aantal jaren terug", zegt Petra Vinke. Zij is welzijns werker bij Stichting Hulst voor El kaar, die mantelzorgers onder steunt. Of er in de toekomst ook voldoende mensen zijn, is gissen. „Daar hebben wij nog geen onder zoek naar gedaan." Vinke wijst op het belang om mantelzorgers goed te blijven on dersteunen, zeker als er in de toe komst minder zijn. „Met de bezui nigingen van afgelopen jaren in de zorg komt er steeds meer op hun schouders terecht. En wat ik heel veel hoor van mantelzorgers is dat ze moeite hebben met de inge wikkelde regelgeving. Het is on duidelijk waar ze moeten zijn om iets aan te vragen. Ze krijgen het gevoel dat ze van het kastje naar de muur worden gestuurd en dat zorgt voor veel frustratie. Dat ze daar veel tijd mee kwijt zijn, is een van de belangrijkste ergernissen." It VLISSINGEN Koks Jeff Ramsche (links) en Henri Biesbroek be reidden gisteren de laatste Indische maaltijd in de Marineka zerne in Vlissingen. De nasi goreng, babi pangang, ei in kerrie saus, sambalboontjes en saté werden geserveerd aan de gasten bij de officiële sluiting van de bijna vijftig jaar oude kazerne. Nadat de vlag was neergehaald, droeg kazernecommandant luite nant ter zee Eric Veldhuizen het dundoek over aan het hoofd Mari tieme Ondersteuning Commando Zeestrijdkrachten, kapitein ter zee Gerrit Nijenhuis. De Marinierskapel der Koninklijke Marine en de Tamboers en Pijpers van het Korps Mariniers zorgden voor de mu ziek. Bij de ceremonie waren ook oud-marinemensen en enkele voormalige commandanten aanwezig.Burgemeester Bas van den Tillaar roemde de band tussen de kazerne en Vlissingse samenle ving. Op de plaats van de huidige kazerne en het omliggende ter rein gaat de marine een nieuw, veel groter complex bouwen dat de thuisbasis wordt voor het Korps Mariniers. De planning is dat de nieuwe Michiel Adriaenszoon de Ruyterkazerne in 2022 open gaat. FOTO'S RUBEN OREEL donderdag 29 maart 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND» ZEELAND3 ZEELAND12 Tekort aan mantelzorgers dreigt Het aantal beschikbare mantel zorgers zal de komende jaren flink dalen. Door de vergrijzing is het probleem vooral een bedrei ging in Zeeland. Rolf Bosboom Vlissingen - Petra Vinke, Hulst voor Elkaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29