'Harder dan 93 km per uur kon echt niet' Jb 23 Barca van Michels, Cruijff en Neeskens 7\ f van Kraaij, Kees Krijgh en wie ik allemaal nog vergeet. Zoveel goede spelers en allemaal kerels uit de buurt, waarmee we eerst Neder land en later Europa veroverden. Dat was prachtig. Ook Ralf Ed- ström moet ik niet vergeten. Zelf was ik geen basisspeler en daar door voelde het toch anders dan ik wilde. De ambitie had ik wel, maar het was destijds voor jonge voet ballers al lastig om in Eindhoven door te breken. Rijvers gaf me naar mijn smaak weinig kansen." Postuma won naast de UEFA Cup ook nog drie landstitels met PSV. Hij praat erover alsof hij gis teren op de tennisbaan in Leende een zege in de clubcompetitie voor zestigplussers boekte. „Elke sport wedstrijd wil ik winnen, dus dan verandert er ook iets in mij. Dan gaan de remmen los. Nu nog. Ik wil echt alles winnen." „In 1981 hield het voor mij op bij PSV omdat Ruud Geels voor mijn positie werd gekocht. Dat was een duidelijk signaal. Ik ben naar Bel gië vertrokken, maar moest na een gescheurde kruisband al op mijn 28ste stoppen. Dat heeft me veel pijn gedaan. De operatie leek ge- Dat we wonnen van Cruijff en Neeskens is mooi, maar mijn teamgenoten waren net zo bijzonder slaagd, maar na maanden revalide ren en een paar dagen trainen kreeg ik weer vocht in mijn knie en heb ik het bijltje erbij neer ge gooid. Een paar dagen voor ik ern stig geblesseerd raakte, had ik juist met mijn vrouw besproken dat ik nog zes of zeven jaar door wilde gaan. En toen dat ineens. Dat was een keiharde klap." De oud-aanvaller kan zijn knieën nog steeds niet volledig buigen, maar het belet hem niet om te tennissen of hard te lopen. „Voetbal is een contactsport, dat maakt alles anders." Werken Sinds 1987 werkt Postuma bij het waterschap in een stuk bos aan de rand van Eindhoven. Het Philips Stadion lijkt ver weg, laat staan Nou Camp. „Wij verdienden niet onaardig als speler, maar moesten nog wel een leven lang werken. In die tijd was het heel moeilijk om na je carrière aan een baan te ko men. PSV? Haha. Ze zagen je aan komen. Als oud-speler had je geen streepje voor omdat je geen erva ring op de werkvloer had. Later is het gelukkig allemaal goedgeko- men." Kjeld Nuis had al twintig jaar niet op natuurijs gestaan. Toen hij be gin deze week voor de eerste keer het ijs in het Zweedse Lulea be trad, schrok hij een beetje. „Je komt hier naartoe met allerlei ideeën en verwachtingen. Maar ik zag dat ijs, met al die scheuren en hobbels en ik dacht: hoe ga ik hier in godsnaam een snelheidsrecord vestigen? Maar er is met man en macht aan het ijs gewerkt en na drie gestoorde dagen is het uitein delijk gewoon gelukt", zegt een euforische Nuis, kort na zijn ge slaagde missie. Met 93 kilometer per uur is hij nu de snelste schaat ser ooit. „Harder kon hier ook écht niet. Dit was de ultieme poging." De eerste twee dagen in Zweeds Lapland, waar Nuis werd bijge staan door Erben Wennemars, stonden in het teken van testen. Hoe hard moest de auto optrek ken om Nuis, schaatsend achter een windscherm, optimaal te la ten accelereren? Hoe kon hij het beste communiceren met Mikaela Ahlin-Kottulinsky, de Zweedse rallyrijdster (en de ex van Max Verstappen) achter het stuur? En hoe zouden ze dat ijs wat gladder en veiliger krijgen? Zamboni Er werd speciaal een Zamboni in gevlogen. Nuis: „En ze zijn die hele baan van 2.000 meter met schepjes en gietertjes afgelopen om de gaten te vullen. Dat moest ook wel, want mijn grootste angst was dat ik met zo'n snelheid in een scheur zou rijden en voorover zou klappen. Ik had een speciaal ontworpen pak aan met echte be scherming voor mijn rug, ellebo gen en schouders. Gewoon gaan." Dinsdag kwam hij tot 81,6 kilo meter per uur. Maar het kon har der. Met speciale, langere buizen onder zijn schaatsen zocht Nuis uit hoe hij zijn normale techniek moest aanpassen om tot de hoog- ^esss ste topsnelheid te komen. „We hebben Erben uiteindelijk in de auto gezet, naast Mikaela", zegt Nuis. „Dinsdag had ik via een oor tje rechtstreeks contact met Mi kaela en zei ik 'go, go', of 'easy'. Vooral tussen de 40 en 50 kilome ter had ik soms moeite om de auto bij te houden. Met Erben erbij kon ik me puur focussen op de accele ratie. Die was bij de laatste poging perfect, de laatste slagen waren echt optimaal." Met het record kwam vanzelf sprekend ook de adrenalinekick. „Het gevoel om zo hard te schaat sen en over die bobbels te vliegen, was zó vet. Je moet je voorstellen dat ik in Thialf, op het beste ijs ter wereld, tot 60 kilometer per uur kom. Ik ging hier meer dan 50 pro cent harder. De zuiging van dat windscherm is enorm. Toen het einde van de baan in zicht was, had ik ook echt alles gegeven. Dit was in één woord ongelooflijk." donderdag 29 maart 2018 GO j -,v. Johan Cruijff (links) en Willy van de Kerkhof, tegenstanders tijdens PSV-Barcelona (3-0). foto vi images - Paul Postuma (62) Extra lange buizen onder zijn schaatsen, een veilig pak, een speciaal ingevlogen Zamboni. Kjeld Nuis liet niets aan het toeval over om in Zweden het snelheidsrecord op schaatsen te verbeteren. „Het waren drie gestoorde dagen." Rik Spekenbrink Lulea Kjeld Nuis doet zijn re cordpoging. Erben Wennemars (links) checkt na afloop het horloge van Nuis. Nuis euforisch na het behalen van zijn snel heidsrecord. FOTO'S RED BULL A. Achter de auto met windscherm rijdt Kjeld Nuis naar een top snelheid van 93 kilometer per uur, een record, foto red bull

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23