9 20 MEDIA Met artiesten als Glennis Grace heeft ook jaargang 8 van The Passion, vanavond op NP01, weer vocale toppers in huis. Maar dé ster van het Bijbelspektakel is eigenlijk regisseur David Grifhorst. Want ook al vind je het allemaal maar relikitsch, als schouwspel is het een klein mirakel. ANGELA KIJKT TV Ben ik nou gek? Of is de wereld om mij heen definitief van het padje? Met dat gevoel zat ik dinsdagavond naar De Wereld Draait Door te kijken. En met de treurige constatering dat De Luizenmoeder alweer ver weg lijkt. Wie het gemist heeft en altijd al benieuwd was hoe de kloof tussen links en rechts en Amsterdam en provincie er precies uitziet: daar zat hij, te stra len aan tafel bij Matthijs van Nieuwkerk. Ook is de uitzending verplichte kost voor politicologen, om dat Lilianne Ploumen haarfijn het failliet van de PvdA als gewonemensenpartij aantoont en ook waarom het niet meer goed komt. Maar wel een waarschuwing vooraf aan alle hartpatiënten: de aflevering kan slecht zijn voor je bloeddruk. Wat was het idee? DWDD wilde in zijn laatste week nog eens terugblikken op het afgelopen sei zoen, dat aan elkaar hing van #MeToo, beelden storm, het racismedebat, gedoe om Voetbal Inside, de roep om openbare vrouwentoiletten en ga zo maar even door. Om die maatschappelijke veran dering, misschien zelfs revolutie, te duiden, ge bruikten ze zinnen uit Bob Dylans jaren 6o-klas- sieker The times they are a changin'als evangelie. elk geval óók types die een beetje licht, lucht en relativering kunnen aanbrengen, zou ik denken. Ik noem een Diederik Ebbinge of Ilse Warringa van De Luizenmoeder. Die hebben laten zien haarfijn aan te voelen dat een groot deel van Nederland moe is van al het polariseren en de opgeheven vin gertjes en ernaar snakt dat we met zijn allen weer meer om onszelf lachen en iedereen wat meer ruimte gunnen, ook de mensen die niet tot je ei gen kliekje ofTwitterbubbel horen. Siebelink opvolger Op de Beeck dere castsamenstelling is nog een van de grootste puzzels. Je wilt bijvoor beeld niet alleen maar grachtengor delmensen. Dit jaar hebben we zowel Glennis Grace (Maria) als Arjan Ederveen (Pilatus). Die zal je hierna nooit meer samen op één podium zien. Zolang er voldoende van die uitdagingen blijven, zie ik geen eind- grens. En het verhaal van Jezus bevat zoveel elementen, dat iedereen er kracht uit kan blijven putten." „Dat is redelijk sec ja, maar je kan de ene keer voor een onzekere Petrus gaan en het volgende jaar voor een braniemaker. Brainpower vertolkt hem ditmaal. Die schreef voor de ge legenheid zelf wat raps, soms vol agressie bijna. Je hoort en voelt de strijd die hij voert met zichzelf." „Bij jaar één zag je al verschillende kampen. Elitaire kranten die het maar relikitsch vonden of kreten als 'zo kan je het paasverhaal toch niet brengen?!' Maar je zag dat het die middengroep, waarvan een deel mis schien dacht dat Pasen iets met ei eren verven was, enorm aansprak. Zodra het riekt naar incrowd, sla je de plank mis. Het valt me overigens op dat de kritiek door de loop der jaren wel wat verstomde." „Het leek me goed eens te gaan voor een soort urbangevoel, een smelt kroes van culturen. Ik begreep laatst dat in de Bijlmer meer verschillende culturen bij elkaar wonen dan in New York City. En je kan misschien wat vooroordelen wegnemen. Veel Hij verheugt zich al weken op wat een van de meest blitse shots van deze aflevering van The Passion moet worden: een camera op 300 meter boven de men senmassa, aan een kabelbaan vlie gend dóór een leegstaand pand zon der ruiten...waar ook nog iemand staat te zingen. „Het is een van die mission impossibles die straks kan mis lukken. Maar dat is niet erg. Er staat altijd een plan B klaar." Het typeert de 39-jarige bedenker van The Passion én vaste regisseur David Grifhorst, die de locatie van het KRO-NCRV en EO-evenement - ditmaal middenin de Amsterdamse Bijlmer - ziet als 'één grote speel tuin'. Hoe groter het obstakel, hoe toffer de uitdaging. „Te gekke dingen be denken waarvan je nog geen idee hebt hoe ze uit te voeren. Camera shots die nog nooit gedaan zijn. Ik droom er bijna elke dag van, zoveel ideeën!" De planning begint meestal al in de zomer. „Dan zie ik er vaak nog als een berg tegenop. Er zijn zoveel on zekerheden. Al snel krijgt iedereen die meewerkt een glimlach op het gezicht. Dan voel je je onderdeel van iets magisch en geeft iedereen alle creativiteit die ze hebben", vertelt de tv-maker, die ook lange tijd De Wereld Draait Door regisseerde, de spelshow The Exit List bedacht en The Passion in 2016 met een budget van een slordige 11 miljoen ook in de Verenigde Staten mocht maken. „Ik heb dat elk jaar wel even. Kijk, dit is niet een formule die je elk jaar weer even uit de kast trekt. Je moet op zoek naar een stad waarbij je een contrast wilt met die van vorig jaar. Ook de muziek is een grote zoek tocht naar een steeds nieuwe per fecte balans met de juiste liedteksten op de juiste momenten. Een bijzon- Het valt me op dat de kritiek in de loop der jaren wel wat is verstomd. Van Houten in Expeditie Robinson Quote van de dag Jullie kunnen geen hamburger naar me vernoemen, hoe lekker ze ook zijn Maar nee. Drie tamelijk onbekende millennials, Adriaan van Dis en Lilianne Ploumen die samen eendrachtig van mening waren dat Nederland 'woke' werd en 'verinnerlijkte'. Dat vrouwen zich eindelijk bevrijden van de man, in wie ten diepste een Trumpviezerik schuilt en ook Belgenmoppen anno 2018 echt niet meer kunnen. Het enige afwij kende en daardoor realistische voeten-in-de-klei- geluid kwam van nota bene Sander Schimmel- penninck, hoofdredacteur van Quote, het blad over te rijke zakenmannen met driedubbele naam. „90 procent van Nederland is hier echt niet mee bezig." Beter was de uitzending eigenlijk niet sa men te vatten. Behalve dan misschien met: „Jon gens, kom op zeg." Eén troost. Nee, twee. De Luizenmoeder heeft na deze DWDD genoeg inspiratie om nog moeiteloos drie seizoenen te vullen. En de heren van VI kun nen de komende tijd weer schateren. Inspiratie Eh, oké. Zoek er dan gevarieerde mensen bij, in donderdag 29 maart 2018 BOEKEN Jan Siebelink wordt de auteur van het Boeken weekgeschenk in 2019. De 80- jarige schrijver van onder meer Knielen op een Bed Violen volgt de Vlaamse Griet op de Beeck op. Zij schreef dit jaar het geschenk. Setting, cast en muziek verschil len, maar met het passieverhaal kan je toch weinig kanten op? Hoe ga je om met de jaarlijkse kri tiek dat het eigenlijk een groot smartlappenfestival zou zijn? Waarom dit jaar met het lichtge vende kruis door de Bijlmer? Gudo Tienhooven Denk je nooit: het vergt zoveel van me, dit wordt de laatste keer? 44 —David Grifhorst MUSICAL Jelka van Hou ten en Ferry Doedens gaan de hoofdrollen spelen in de co medy Expeditie Eiland. De musi cal is geïnspi reerd op het Ex peditie Robin son. De voor stelling gaat op 28 oktober in première. —Steven Spielberg geeft hamburgerketen Carl's Jr geen toestemming om de 'Spielburger' te introduceren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20