Pindakaas en de liefde Bonden verwijten Jumbo 'onderkruipersgedrag' 16 PSYCHOLOGELD ING TWEEDE KAMER De hele Tweede Kamer viel gisteren over president- commissaris Jeroen van der Veer van ING. Hij houdt stug vol dat de beloning van Ralph Hamers, de topman van Neerlands grootste bank ING, flink omhoog moet. En dat daarmee niet te lang moet worden gewacht. Geen pindakaas kan tippen aan die van Calvé. Tenminste, dat vind ik. Maar mijn lief smeert liever de goedkopere versie van Lidl op zijn brood, omdat die vol gens hem minder zoet is. Nu dacht ik altijd dat ons huwelijk wel bestand zou zijn tegen dat smaakverschil. Amerikaans wetenschap pelijk onderzoek wijst echter uit dat ik er niet te licht over moet denken. Geliefden met verschillende merkvoorkeuren zijn minder gelukkig in hun relatie. Op ieder potje past een dekseltje, zolang jullie het er maar over eens zijn welke pindakaas erin moet. De wetenschappers focusten zich tijdens het onderzoek op machtsverschillen tussen geliefden. De ondergeschikte partner voelt zich namelijk vaak gedwongen in merk- keuze mee te gaan met de dominante huis genoot. Maar als je daardoor nooit meer je favoriete cola drinkt, auto rijdt en pindakaas eet, kan het flink gaan knagen. En hoe vaker jullie voorkeuren verschillen, des te groter dat gevoel van onbehagen. Dit kan uiteinde lijk tot frictie in de rela tie leiden en zelfs tot een algeheel gevoel van on tevredenheid, zo conclu deren de onderzoekers. Hoe vaker moet namelijk beken- verschilt, nen dat ik de pindakaas- deS te discussie heb verloren. In ons keukenkastje groter het staat een pot van Lidl. onbehagen c'an 'My caivé, or the highway!' tegen mijn lief moeten roepen? Ik geloof het niet. Ver schillende merkvoorkeuren zijn vooral een probleem als één partner telkens het onder spit delft. Anders is het gewoon een kwestie van compromissen sluiten. Jij jouw pinda kaas, maar dan ik mijn sinaasappelsap. Want als je er in de winkel samen al niet uitkomt, hoe kom je dan ooit tot afspraken over écht belangrijke onderwerpen? Zij raden datingsites aan om hun klanten voortaan te vragen naar hun favoriete mer ken, om zo een betere match te maken. Im mers, wanneer een adept van Burger King en een liefhebber van McDonald's niet aan elkaar gekoppeld worden, hoeven ze er ook niet over te ruziën waar ze gaan eten. Ik zie de contactadvertenties al voor me: Nespres- soman (42) met Tesla en abonnement op de VPRO-gids zkt. Vifitvrouw (30 - 43) met Velorettifiets. Ik denk niet dat het werkt. In een tijd waarin consumenten steeds minder mer kentrouw zijn, is het volgens mij weinig zin vol om je partnerkeuze af te laten hangen van iemands autokeuze of colamerkvoor keur. Dat we gemakkelijker merkhoppen, lijkt me wel weer goed voor de liefde. Laten we wat langer trouw zijn aan onze partners, en wat minder aan bedrijven. Unilever Heineken ASML Dialog Semiconductor Bijna anderhalf uur lag de voor malige Shellbaas op de grill van het parlement. Van der Veer moest drie weken na zijn spreekwoorde lijke 'mediabommetje' uitleggen wat zijn raad van bestuur had be zield toen deze begin van de maand besloot om het toch al niet misselijke jaarsalaris van Hamers van 1,9 miljoen euro met vijftig procent te verhogen tot een kleine 3 miljoen euro. Maar wie alle spijtbetuigingen over de ontstane commotie even voor lief nam, kon aan het eind van de bijeenkomst maar één ding con cluderen: Van der Veer blijft van mening dat het inmiddels inge trokken salarisvoorstel wel degelijk juist was. „Deze discussie kunnen we niet nog jaren voor ons uit rol len", gaf hij de Kamerleden te ver staan. Nederland mag best een beetje trots zijn op ING, meende Van der Veer, nu het de enige overgebleven Nederlandse bank is die op wereld schaal nog wat voorstelt. Hij vindt het maar merkwaardig dat Kamer leden ING vooral blijven zien als En dus slepen FNV en CNV het su permarktconcern voor de rechter. Jumbo zou vorig jaar willens en we tens een staking hebben 'gebroken' door tijdelijk personeel in te huren. Bovendien zou Jumbo het met de eigen ondernemingsraad op een akkoordje hebben gegooid. FNV en CNV liggen al lange tijd met Jumbo in de clinch over de sa larissen, toeslagen en andere ar beidsvoorwaarden. Een jaar gele den liepen de gemoederen zo hoog op dat werd besloten tot een sta king bij de distributiecentra. De staking was uiteindelijk nau welijks van invloed op de bevoorra ding van de winkels, omdat het be drijf uitzendkrachten van Otto Work Force inzette om stakende medewerkers te vervangen. De Inspectie SZW veroordeelde de handelswijze van de Jumbodi rectie, omdat zij de staking bewust zou hebben ondermijnd. De bon den dienden daarop een schade claim van een half miljoen euro in. Als Jumbo het geld niet voor 4 ja nuari van dit jaar zou overmaken, restte de bonden niets anders dan een volgende gang naar de rechter. Gisteren, twee maanden later, viel bij Jumbo de dagvaarding op de mat. Bestuurder Ali Aklalouch van FNV-Handel legt uit waarom het zo lang heeft moeten duren: „We hebben deze zaak door juristen goed te laten uitzoeken. We ver wachten dat we een sterke zaak hebben. Door de staking te breken, heeft Jumbo de rechten van zijn medewerkers geschonden." Het andere twistpunt is dat de supermarktketen een akkoord ge sloten heeft met de eigen onderne mingsraad en zo de bonden buiten spel gezet. „De (eerder afgesloten) cao loopt nog steeds, dus ook dit kan niet zomaar." Het heeft er alle schijn van dat Jumbo in strijd met de wet heeft gehandeld Dat akkoord met de onderne mingsraad is sowieso pas rechtsgel dig als werknemers individueel ak koord zijn gegaan met de nieuwe afspraken. Volgens distributieme dewerker en vakbondslid Sebasti- aan Kuipers in Veghel worden werknemers in sommige distribu tiecentra onder druk gezet om te te kenen. „Wat Jumbo doet, kan echt niet", reageert hij. De medewerker hoopt dat zijn baas door de rechter zal worden teruggefloten. Zijn de bonden en hun leden niet gewoon gefrustreerd omdat ze zich gepasseerd voelen door Jumbo? „Nee, het gaat ons niet om gelijk ha len", benadrukt bestuurder Kitty Huntjens van CNV-Vakmensen. „Wij hopen nog altijd met Jumbo tot een nieuwe cao te komen. Maar in deze zaak zal de rechter moeten oordelen of Jumbo onrechtmatig gehandeld heeft." Hoe kansrijk is deze zaak eigen lijk? Arbeidsrechtadvocaat Maarten van Gelderen: „Het heeft er alle schijn van dat Jumbo in strijd met het zogeheten onderkruipersver bod heeft gehandeld. Dat wil zeg gen: het verbod om uitzendkrach ten in te huren om het werk te doen van de stakende werknemers." In het verleden hebben vakbon den vanwege dit punt wel vaker een procedure aangespannen, weet Van Gelderen. Zo spanden de vakbon den een zaak aan tegen easyjet dat bij een staking piloten uit het bui tenland had laten invliegen. Dat was volgens de rechter toegestaan omdat die piloten in dienst waren. In het geval van een staking in de haven van Vlissingen werd de werkgever wel op de vingers getikt. Als de rechter ook Jumbo op de vingers tikt, willen de bonden ver volgens procederen om de schade te laten vaststellen. Van Gelderen denkt dat een eventueel toegewe zen schadebedrag evenwel een stuk lager uitvalt dan het bedrag dat de bonden eerder hebben genoemd. Poe, dat is niet mis. Ik De Amerikanen zien meer heil in het voor komen van discussies in de supermarkt. Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 29 maart 2018 GO Het levensmid delenconcern kreeg een ad viesverhoging van UBS. De Nederlandse brouwer scoorde een bemoedi gende plus in de AEX. m De chipmachine maker was de grootste daler bij de Amsterdamse hoofdfondsen. Het elektronica bedrijf kreeg rake klappen op de beurs van Frankfurt. o Kamer woest op halsstarrige Van der Veer Laurens Kok Den Haag De leiding van Jumbo heeft een staking gebroken, en de cao die de supermarktketen afsloot met de ondernemingsraad zou in strijd zijn met het arbeidsrecht. Natasja de Groot Woerden - Maarten van Gelderen Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16