'De focus leggen op motiveert leerling' Defensie: veiligheid is prioriteit Verdachten helikopterzaak komen nog lang niet vrij 15 Paul Rosenmöller (VO-raad): waarde schooldiploma moet omhoog De diploma's van middelbare scholieren worden minderwaard. De tijd is rijp voor vernieuwing van de examens, vindt Paul Rosenmöller, voorzitter van sectororganisatie VO-raad. „Het onderwijs zit in een transitie. Talen ten van leerlingen komen meer centraal te staan. Er is een beweging naar brede vorming. Maar vervolgopleidingen testen leerlingen nu vaak zelf op niet-cognitieve vaardigheden en persoonlijke ontwikke ling, omdat examens puur op kennis toet sen. Het is tijd voor een eigentijdse afslui ting." „Toch zie je dat de focus op wat meetbaar is, sterker is geworden. Waar dat bijvoor beeld toe leidt - dat kun je scholen niet kwalijk nemen - is dat de schoolexamens proeftoetsen voor het centraal examen worden. In de bovenbouw leren leerlin gen met alle toetsen vooral een examen te maken." „De focus op het eindexamen is zo sterk dat het eigentijdse onderwijs in de ver drukking raakt. In de volksmond wordt dan gezegd: we leren de leerlingen in de bovenbouw door de hoepel van het exa men springen. Daarom hebben we ons de vraag gesteld: examineren we op de goede wijze? Het antwoord daarop is nee. Je ziet dat de waarde van het diploma daalt, terwijl je die juist wilt versterken." „Als je ziet dat de uitval in het hoger onder wijs hoog is en opleidingen extra eisen stel len, doen we iets niet goed. Het examen fo cust op één belangrijk element, maar de vraag is breder. Dan neemt de waarde van dat examen af." „We kunnen dat deels snel en binnen het huidige systeem doen door het examen te flexibiliseren, zodat je bijvoorbeeld meer dere examenmomenten per jaar hebt. Je kunt dan op meerdere momenten vakken en de middelbare schoolloopbaan afsluiten én instromen in het vervolgonderwijs. Het is motiverender. Er komt ook meer ruimte voor andere lesstof. Bovendien vinden wij dat als leerlingen een vak halen, ze dat moe ten behouden, ook als ze zakken. De vakken die leerlingen niet halen, moeten ze modu lair binnen het voortgezet onderwijs kun nen afsluiten." „Dat klopt. We hebben wel een paar ideeën. Nu is het schoolexamen bijvoorbeeld eerst en het centraal examen in mei. Als je het omdraait, ga je veel meer ruimte creëren voor je schoolexamen. Dan hoeft het geen proefexamen te zijn voor het centraal eind examen. Je kunt ook zeggen: het centraal examen blijft in stand, maar je gaat minder lesstof per vak examineren zodat er meer ruimte is voor dat verrijkende, diepgaande leren. Er zijn ook mensen die zeggen: exa mineer alleen Engels, Nederlands en wis kunde centraal en de rest sluiten we af op schoolniveau." DEN HAAG Defensie investeert de komende vier jaar 75 miljoen euro om de veiligheid te verbeteren. Er komen extra mensen die zich bezighouden met de controle daar op. En er worden maatregelen ge nomen om de risico's te beperken, variërend van het omgaan met mu nitie en het oefenen op klimtorens, tot veilig vliegen en het voorkomen van gehoorschade. Dat staat in een plan van aanpak van het ministerie van Defensie. Het verbeteren van de veiligheid heeft topprioriteit. Het is een reac tie op een kritisch rapport van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) over de noodlottige onge vallen in Mali en Ossendrecht. „We zijn hard met onze neus op de feiten gedrukt", stelt minister Ank Bijleveld. „Werken bij defensie moet en kan veiliger. We gaan met concrete maatregelen aan de slag om de veilige werkomgeving bij de krijgsmacht structureel te verster ken." „Militairen werken vaak onder moeilijke en risicovolle omstandig heden. Juist daarom is het van be lang dat er geen onnódige risico's zijn", benadrukt staatssecretaris Barbara Visser. Er komt een Inspec teur-generaal Veiligheid die toeziet op de uitvoering van de maatrege len. Er zijn al maatregelen genomen op het gebied van schieten, duiken, de munitieketen, medische zorg tij dens inzet en de omgang met ge vaarlijke stoffen. AMSTERDAM De acht man nen die worden verdacht van een bevrijdingspoging met een helikopter, in oktober vorig jaar, blijven de komende maan den in de cel. Dat heeft de rechtbank besloten. Volgens het Openbaar Minis terie zijn de mannen betrokken geweest bij het voorbereiden en uitvoeren van een spectacu laire ontsnappingspoging van Beanouf A. uit de gevangenis in Roermond. Hij geldt als een sleutelfiguur in de zogeheten Mocro-maffia. De politie wist tijdig in te grijpen en zo de actie te verij delen. In de zaak tegen de ingehuur de helikopterpiloot, de 54-ja- rige Colombiaan Alavaro G.B., bepaalde de rechtbank dat een deskundige van de Koninklijke Luchtmacht moet beoordelen of G.B. in staat moet zijn ge weest de helikopter te bestu ren. De man legde telkens andere verklaringen af. Volgens een van zijn laatste lezingen zou hij niet bij machte zijn geweest de gehuurde helikopter van de grond te krijgen. donderdag 29 maart 2018 GO talent Ellen van Gaaien Utrecht Waarom? We hebben toch al een diploma én een plusdocument waarop de vaardigheden van de leerlingen staan beschreven? Is dat erg? Waaruit blijkt dat de waarde van het di ploma is gedaald? Hoe valt een examensysteem van 50 jaar oud te veranderen? Maar daarmee is nog niet het volledige systeem op de schop. Minister Ank Bijleveld: „Het kan en moet veiliger." foto maarten HARTMAN lenmöller: „We examineren FOTOMARNIXSCHMIDT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15