Reformatorisch Dagblad wil praten over zoenende mannen Militairen klagen vooral over pesten en intimidatie Eigen Huis: herrie door afschaffen cv-ketel 13 O Coalitie verdeeld over snelle ban op cv-ketel DEN HAAG Militairen hebben de afgelopen drie maanden 55 keer hun beklag gedaan over wangedrag binnen het leger. De meeste militairen gaven aan dat ze werden gepest. Half december richtte Defensie een onafhankelijk meldpunt in voor militairen die mis standen wilden op biechten. Dat ge beurde na een publi catie over wantoe standen op de Oran jekazerne in Schaars- bergen. Drie militairen zouden daar zijn mis bruikt in hun eenheid. De meeste meldingen die bin nenkwamen gaan over pesten (20), intimidatie (12) en benade ling na het doen van een mel ding binnen Defensie (13). Ook blijkt 'grote terughoudendheid' te bestaan om zaken te melden. Dat komt doordat mensen bang zijn voor de consequenties voor henzelf of voor anderen en doordat er een cultuur heerst waarin mensen elkaar niet ver raden, schrijft de commissie- Giebels in een tussenrappor tage. De commissie doet onder zoek naar sociale veilig heid binnen het leger. Schaarsbergen De commissie kijkt ook nadrukkelijk naar wat er misging in Schaarsbergen. Het eer ste oordeel is hard: Defen sie heeft steken laten vallen bij de interne aanpak van de mis standen. Staatssecretaris Visser van Defensie (foto) trekt zich de kritiek aan. „Slachtoffers heb ben niet altijd de ondersteu ning, het vertrouwen en respect gekregen dat zij verdienen." Twitteraar Jasper Klapwijk za melde dinsdag in een dag tijd meer dan 5.000 euro in om de advertentie met zoenende man nen in het RD te plaatsen. „Het is ongelooflijk hoe snel het is ge gaan. Het doet me goed dat men sen deze positieve reactie op een naar mijn mening negatieve campagne zo massaal steunen." De crowdfundingactie was een reactie op de 40.000 flyers die de krant maandag verspreidde. Daarop vroeg een christelijke or ganisatie aandacht voor een peti tie tegen de posters met kussen de mannen van pakkenmerk Suitsupply, die de afgelopen we ken door het hele land hingen. De pamfletten en de petitie leid den tot talloze verontwaardigde reacties op sociale media. Het gesprek tussen de krant en actievoerder Jasper Klapwijk vindt volgende week plaats, zegt Cees Hovius, hoofd commerciële zaken van het RD. „Ons adver tentiebeleid is helder. Volgens dat beleid nemen we een derge lijke advertentie niet op. Maar we willen graag met de aanbieder standpunten en meningen uit wisselen, eikaars nieren proeven. Daarom hebben we hem uitge nodigd voor een gesprek." Het Reformatorisch Dagblad be treurt de ophef over de flyers van maandag, maar had geen reden gezien de advertentie van de streng christelijke stichting Civi- tas Christiana te weigeren. De actievoerder ontving zelf ook veel kritiek. „Mensen zeiden dat ik punten probeerde te sco ren bij een progressief publiek en vonden dat ik christenen pestte. Maar ik ben zelf ook christen en sta er anders in dan de campag nevoerders. Dat tegengeluid mag ook gehoord worden." Als het RD geen zoenende mannen toestaat, wil Jasper wel een plaatje van knuffelende mannen plaatsen. Als de krant de actie helemaal blokkeert, gaat het geld óf naar de organisatie Fem- mes for Freedom óf terug naar de donateurs. De stichting die de petitie te gen Suitsupply begon, begrijpt de ophef niet. „De tolerantie geldt in Nederland alleen als je de juiste mening hebt, oftewel als je LHBT-zijn promoot." Hybride warmtepomp Belangenclub Vereniging Eigen Huis (VEH) is kri tisch over het manifest waarin vijftien partijen stel len dat de cv-ketel vanaf 2021 alleen nog maar door een duurzaam alternatief mag worden vervangen. De organisatie, die bijna 750.000 huizenbezitters vertegenwoordigt, vraagt zich af of de plannen uit voerbaar en betaalbaar zijn. Met name de gepro mote hybride warmtepomp moet het ontgelden. Zo'n cv-systeem kost momenteel al snel 5.000 tot 7.000 euro, veel meer dan een gasgestookte ketel. „De technologie van de warmtepompen is volop in ontwikkeling en de prijs is hoog", zegt woord voerder Hans André de la Porte van VEH. „Boven dien werkt de warmtepomp enkel in goed geïso leerde huizen." Wie in een oud of monumentaal pand woont, moet zijn woning eerst uitgebreid iso leren. „Dan hebben we het over nieuw glas, radia toren. Dat kost al gauw tienduizenden euro's." De massale aanleg van warmtepompen leidt boven dien tot een 'kakofonie van geluid' in Nederlandse straten, vreest Eigen Huis, dat gisteren werd platge- beld vanwege het nieuws. Bij een warmtepomp hoort namelijk ook een installatie met ventilator op het dak. „Je kunt je voorstellen wat er gebeurt als hele straten zo'n pomp hebben. Dat leidt tot een permanent gebrom in woonwijken." Voor niets Daar komt bij dat de snelheid van de energietransi tie ongewis is, zegt André de la Porte. Wat als de ge meente besluit om je woonwijk gasloos te maken? „Dan heb je al dat geld voor niets uitgegeven en een forse investering gedaan." Hij beklemtoont dat de aanleg van een (hybride) warmtepomp nauw luis tert. Anders is de besparing beduidend minder. „De installatiebranche heeft nu al een fors tekort aan personeel en dan moet deze operatie nog volgen." Richard de Waal, directeur van warmtepompen fabrikant LG Air Solutions, vindt dat er te negatief wordt gedaan over warmtepompen. „De techniek is de afgelopen tijd enorm verbeterd: de geluidsni veaus liggen een stuk lager en de temperatuur die warmtepompen kunnen bereiken flink hoger." Hij is het ermee eens dat de installatiebranche nog een flinke slag moet maken. „De meeste installateurs zijn gewend aan gewone cv-ketels. Die doen ze al vijftig jaar. Het is belangrijk dat ze goed worden opgeleid. Gelukkig wordt daar hard aan gewerkt." De Waal verwacht dat de technologie over drie jaar nog een stuk verder is. „Er worden grote stappen ge maakt." Milieu Centraal wuift het argument van Eigen Huis weg dat de investering in een warmtepomp waardeloos wordt als de gemeente je woonwijk van het gas haalt. „Zo snel gaat dat niet, daar gaat veel tijd overheen." Toch is het raadzaam om voor de aanschaf van een warmtepomp eerst bij de ge meente te informeren naar plannen om wijken en straten gasloos te maken. VERBOD donderdag 29 maart 2018 GO €5.012 van €5.000 opgehaald 406 donaties ontvangen in 14 uur Gestart op 27 maart 2018 Jasper Klapwijk Roepingen, Geloof Kerk Celebrate Love in het RD! A De actie om bij publiek geld op te halen voor een advertentie. Het Reformatorisch Dagblad (RD) gaat om de tafel met de actievoerder die via crowdfun- ding 5.000 euro heeft vergaard om een paginagrote adverten tie met zoenende mannen in die christelijke krant te plaat sen. „Maar volgens ons beleid nemen we zo'n advertentie niet op", aldus de krant. Cyril Rosman Apeldoorn Hybride warmtepomp cv-ketel De warmtepomp (elektrisch) zuigt buitenlucht aan. De lucht wordt gecomprimeerd zodat de temperatuur stijgt. Als deze lucht extra moet worden verwarmd, springt de cv (gas) bij. Nadeel: De ventilator en compressor veroorzaken geluid en trillingen. 'Straks hoor je in elke straat gebrom' Het plan om de klassieke cv-ketel per 2021 in de ban te doen, valt lang niet overal goed. Vereniging Eigen Huis vreest dat de massale komst van hybride warmtepompen leidt tot grootschalige geluidsoverlast in de straten. David Bremmer Peter Winterman Amersfoort De regeringspartijen zijn het niet eens over het voorstel om de klassieke cv-ketel vanaf 2021 te verbie den. D66 en CDA zijn positief, de VVD noemt het plan bizar. VVD-Kamerlid Dilan Yesilgöz: „Dit jaagt de consument alleen maar op enorme kos ten. Eerst moet de sector aan de bak. Ontwikkel maar be taalbare alternatie ven voordat je dit af dwingt. Een wette lijke verplichting smoort ook elke ver nieuwing in de kiem. Dit is niet hoe we de energietransitie moe ten vormgeven." D66'er Rob Jetten verwacht juist dat de prijzen van energie zuinige installaties snel dalen als ze op grote schaal worden geplaatst. „Boven dien gaat de energie rekening fors om laag. En waar nodig moeten we bekijken of we het voor men sen financieel extra aantrekkelijk kunnen maken." CDA-Kamerlid Agnes Mulder denkt dat het voorstel van de kli maatcoalitie 'moge lijk bijdraagt' aan het plan van aanpak van minister Wiebes (Kli maat) om de gas- ketel af te schaffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13