'De laatsten der Vlindermensen' 'Kappen mag, maar wel duurzaam' 4 dagen Brabant**** EUWS 11 Movies That Matter Film Festival geeft moedige activisten een gezicht www.Zoweg.nl/daablad of 0900-2359693 70cpa Ondanks alle afspraken wordt er wereldwijd nog steeds volop oerwoud gekapt. Twee bijzondere en dappere milieu- activisten en strijders voor de mensenrechten kruisten elkaar deze week in Den Haag op het Movies that Matter Film Festival. veiligheid kan zijn werkgever hem niet bieden. Hij probeert er niet te veel aan te denken, zegt hij. De politie doet onderzoek. Wie wil hem dood hebben? Jair Candor glim lacht. Iemand met belan gen. En dat zijn nogal wat mensen, van houthakkers tot boe ren tot criminelen die het vuile werk pro bleemloos opknappen. Want de Braziliaanse staat Mato Grosso geldt als een van de gevaarlijkste gebieden van het land. Er zijn daar heel veel indianen straffeloos uitgemoord, weet Candor. Pakyi en Tamandura namen ze te grazen toen die met dertien stamgenoten een rivier overstaken. Alleen zij overleefden. Zal hij door zijn inzet voor de twee ook de illegale ontbossing kunnen remmen? Candor hoopt dat de documentaire over zijn jun- gletocht begrip oproept. Mis schien kan het reservaat bewaard blijven. Illusies maakt hij zich niet. „Als ze toevallig een boer of bomenkapper tegen het lijf lopen, worden ze vermoord." Inmiddels staat daar gevangenisstraf op, zelfs in Mata Grosso, waar indianen nog niet lang geleden niet als mensen werden beschouwd maar als beesten. De meeste Brazilianen denken nog altijd slecht over In dianen, weet hij. En 8o procent van de mensen in zijn regio is boos op hem. Omdat hij de aller laatste Vlindermensen beschermt en daarmee economische ontwik keling in de weg zou staan. e Braziliaanse Pakyï en zijn neefTamandura wo nen in een reservaat van duizenden hectares in het hart van het Zuid-Amerikaanse con tinent. De twee naakte in dianen zijn letterlijk de laatsten van de Pirip- kura-stam (Vlinder mensen, zoals ze wor den genoemd). Zo lang zij leven, mogen boeren en houtkappers het ongerepte Amazone woud niet platslaan voor de winning van palmolie. Probleem: hoe toon je aan dat de twee india nen er nog zijn? Ze hebben geen mobiele telefoons en laten zich zelden zien. Jair Candor (57) heeft er zijn le venswerk van gemaakt om de ne ven om de paar jaar op te sporen. Hij werkt bij FUNAI, de Brazili aanse overheidsdienst voor de be scherming van de inheemse be volking. Deze week is Candor in Nederland voor het documentai refestival Movies That Matter van Amnesty International. Al meer dan 30 jaar doorkruist hij het Bra ziliaanse oerwoud voor een ver haal dat alleen slecht kan aflopen. Want eens zullen de twee laatste Piripkura's er niet meer zijn. Als de een iets overkomt, zal de ander zelfmoord plegen, leert de trieste ervaring met andere uitgestorven stammen. Tegen die tijd leeft Can dor zelf misschien ook niet meer, want er staat een prijs van 35.000 euro op zijn hoofd. De indianen- beschermer struint het reservaat af met een kogelvrij vest aan, meer nemingen dat ze verder komen als ze samenwerken, anders voe len ze dat ze niet gewenst zijn." Hij pleitte ervoor dat Liberia zelf het goede voorbeeld gaf en bijvoorbeeld overheidsgebouwen en scholen inrichtten met lokaal geproduceerde meubelen. Dat idee wint terrein. Maar als de idealist Siakor via de landelijke politiek meer impact wil hebben, gaat het mis. Hij wordt niet geko zen voor een parlementszetel. Zijn campagne was misschien wel te eerlijk, denkt hij achteraf. „Ik zei niet: 'jullie krijgen nieuwe scholen en ziekenhuizen'. Ik zei: 'ik doe mijn best voor nieuwe scholen en ziekenhuizen'. Want er zijn al zoveel scholen en zie kenhuizen beloofd die er nooit kwamen." Zijn tegenstander was van de oude stempel en deelde dollarbiljetten uit op verkiezings bijeenkomsten. Siakor vroeg de mensen zich uit overtuiging en voor niets bij hem te scharen. Dus hij verloor, 'met een klein ver schil'. gelde te maken. Een kwart van het land werd stiekem toege speeld aan investeerders. Zonder ook maar enige inspraak van de bewoners wier land werd verkwanseld. Silas Kpanan'Ayoung Siakor, zoals zijn volle dige naam luidt, ver zette zich vooral tegen dat laatste, zegt hij in Den Haag waar net de documentaire over zijn le venswerk is vertoond. Het aan de kaak stellen van onrecht lijkt hem energie te geven. Nee, hij is niet per se tegen het kappen van bos sen. Afrikanen moet ook geld ver dienen, maar wel op een duur zame manier. „Het land is van de lokale gemeenschappen. Het is hun hout. Daar mag je aan verdie nen, maar als tegenprestatie moet je wel in de lokale economie in vesteren. Dat kan best", zegt Sia kor. Hij heeft dat laten zien mid dels afspraken met buitenlandse bedrijven. „Soms duurt het even, maar uiteindelijk snappen onder- Soms verdient een verhaal een betere afloop. In de mede door Leonardo DiCaprio gefinancierde docu mentaire Silas gaat de Liberiaanse mi lieuactivist Silas Sia kor (38) een dappere maar ongelijke strijd aan tegen internationale investeerders in ontbossing. En ook tegen de corruptie familie van de president Ellen Johnson Sirleaf. Het eerste gekozen vrou welijke staatshoofd van Afrika zou het door burgeroorlogen ge teisterde land economische stabi liteit brengen en vooral de cor ruptie beteugelen. Haar bedoelin gen waren goed, maar het werd geen succes, zegt Siakor met spijt in zijn stem. Ook 'Ellen' stak het land nog dieper in de schulden en benoemde familieleden en haar beste vriendin op sleutelposten om het kostbare tropisch hout te Kloosterhotel 1 3 dagen Veluwe**** 3 dgn Twente diner donderdag 29 maart 2018 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting GO Jair en Silas en hun ongelijke strijd tegen ontbossing JAIR CONDOR indianenbeschermer Tekst: Bob van Huët PakyT en Tamandurade laatste twee Piripkura-indianen. SILAS SIAKOR activist Voor maar: Volledig vernieuwd Kloosterhotel midden in de natuur! Tip: De Deurnse kastelen 4* Fletcher Kloosterhotel Willibrordhaeghe (8,0) -? Q 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi en parkeren Aankomsten t/m augustus. Betaal pas bij aankomst! 4* Bilderberg Groot Heideborgh (8,6) 4* Hampshire De Broeierd Enschede (8,2) 2 nachten in een Deluxe kamer 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x uitgebreid ontbijt /q lx diner (dagschotel) m a jg Gratis zwemmen en wifi va Gratis parkeren en wifi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11