tt Coalitie ruziet over vuurwerk 9 Hoge leeftijd blijkt erfelijk bepaald Ik dacht dat ze zou sterven. Als je vecht voor je leven beweeg je, maar Bente lag stil voelde ik dat we de controle terug hadden." Dan ziet Peter Bente. Het bloed gutst over haar gezicht, maar ze staat. „Ik was zo blij dat te zien. Maar ik begreep dat ze haar goed te pakken hadden gehad." Als Peter Bente roept, reageert ze niet. „Ze had zo snel mogelijk hulp nodig." Hersenschudding Bente moet nog altijd herstellen van het letsel dat ze die avond op liep. Een zware hersenschudding zorgt dat ze amper prikkels kan ver werken. En dan zijn er nog de men tale klappen. „In eerste instantie antwoord je 'goed', als gevraagd wordt hoe het gaat. Dan ga je in de zakelijke stand. De dag erna besef je dat het niet niks is, wat er is ge beurd." Ook omdat hij dan pas echt voelt hoe zwaar het gevecht was. Zijn rug doet pijn, omdat er zo op gebeukt is. Zelfheeft hij zo hard geslagen, dat zijn handen pijn doen. Als de adre naline weg is, lijkt het of zijn li chaam door een mangel is gehaald. Heel Nederland kan zien hoe dat gekomen is. Een toeschouwer heeft het gevecht gefilmd en op internet geplaatst. Peter voelt zich boos en ver drietig dat hij, maar vooral Bente, zo in het nauw is gedreven. „Je vecht daar voor een leven en er is iemand anders die dat tegen houdt. Het geweld dat op ons is uitgeoefend, is gewoon niet nor maal." Gelukkig blijken hij en zijn col lega's niet de enigen die dat vin den. Bloemen en taart stromen het bureau binnen, net als steun betuigingen. Scholieren uit Amersfoort beschrijven bordjes met bemoedigende woorden. Pe ter leest dat ze trots op hem zijn, aanmoedigen door te geven. „Dat was zo indrukwekkend." Het motiveert Drost extra om door te gaan. Om te zorgen voor veiligheid, te voorkomen dat an deren zo in de knel komen als hem is gebeurd, ook al denkt hij daar nog zo vaak aan. „Dat moet slijten, je moet het een plekje ge ven." Maar dat kan pas als Bente er weer bij is. „Als ze bij ons aan de koffietafel zit." En Bente heeft nog een lange weg te gaan voor het zo ver is. Minister Grapperhaus (CDA, Justitie) en staatssecretaris Van Veldhoven (D66, Milieu) hebben geopperd om knalvuurwerk zo als rotjes te gaan verbieden. Re geringspartij VVD heeft echter binnenkamers direct al laten we ten daar niet mee te zullen in stemmen. Er komt daarom voorlo pig geen kabinetsvoorstel. Dat mel den bronnen in Den Haag. De twee verantwoordelijke be windslieden hebben meerdere op ties in kaart gebracht. De meest haalbare is volgens Grapperhaus en Van Veldhoven een verbod op rot jes en de verplichting om bij vuur pijlen ook stabiele afschietbuizen en veiligheidsbrillen te verkopen. Die laatste maatregel is niet om streden. De eerste wel. Bronnen binnen de WD zeggen dat het idee nog in de voltallige mi nisterraad moet worden besproken. De liberalen laten echter bij voor baat weten niet te zullen instem men met wat voor vuurwerkver bod dan ook. Liever heeft de partij een strengere aanpak van illegaal vuurwerk. Afgelopen december kwam de Onderzoeksraad voor de Veiligheid (OVV) met het advies om knal vuurwerk en vuurpijlen te verbie den. Elk jaar raken er met de jaar wisseling te veel mensen gewond, ook valt er jaarlijks minimaal één dode. De onderzoekers waren zelf ook verrast. Al vijftien jaar bestude ren zij 944 extreem oude Ne derlanders en hun familieleden, maar nu pas ontdekten zij dat de moeders een cruciale rol spelen. Onderzoekers van het Leids Universitair Medisch Centrum bekeken niet alleen hoe oud de deelnemers zijn geworden - het gros is al overleden -, maar na men ook de sterfdata van hun broers en zussen onder de loep. Wat bleek: de families die het langst leefden, hadden vaker een stokoude moeder. Promo vendus Niels van den Berg en hoogleraar moleculaire epide miologie Eline Slagboom van het LUMC leggen uit hoe dat zit. „Niet per se. Wat je wel kunt zeggen: als jouw moeder ook broers en zussen heeft die ouder dan 90 zijn geworden, dan gaan jouw kansen op een lang leven er aanzienlijk op vooruit." „We denken dat de aanleg van een lang leven vastligt in het zo geheten mitochondriale dna, wat alleen moeders kunnen doorgeven. Een andere verkla ring is dat de lang levende moe ders aan het einde van de t9de eeuw door hun genen een ge zonder lichaam hadden en daarom grotere en gezondere kinderen kregen, die zich vanaf de geboorte al beter ontwikkel den dan hun leeftijdsgenootjes. Dus waar andere kinderen - die in dezelfde tijd waren geboren - overleden aan infecties of on dervoeding, leefden deze mensen veel langer. Ook toen de Spaanse griep uitbrak, leefden deze fami lies langer dan hun geboortegeno ten." „Nee, dat weten we dan weer uit onze studie onder de kinderen van de langlevenden. Die volgden geen speciaal dieet en sportten niet meer dan hun partners. Ze hebben vooral het geluk dat ze uit bijzondere families komen: ze zijn van nature gezonder. Ze hebben een betere stofwisseling en reage ren goed op infecties. In onze eer dere studies zagen we dat deze mensen minder vaak diabetes hadden, minder leden aan hart- en vaatziekten en minder medicijnen gebruikten." „Dat is nu de grote vraag. Niet ie dereen wordt zo oud als Geertje Kuijntjes (met m jaar de langst le vende Nederlander, red.) of de deelnemers aan onze studie. Als je gezond oud wilt worden, is in elk geval belangrijk om veel te bewe gen en gezond te eten. Het zou mooi zijn als we een stofje vinden waarmee we onze gezondheid kunnen stimuleren. Binnen het LUMC proberen we uit te zoeken welke genen hier precies voor no dig zijn. Als we dat schakelaartje vinden, kunnen we een bijvoor beeld een stofje maken dat kapotte eiwitten opruimt en onze energie huishouding beter regelt. Bij die ren is dit al gelukt, met behulp van het stofje rapamycine dat op Paas eiland is gevonden. De muizen die dit kregen, leefden langer en wa ren gezonder." „Nog niet eerder is zo'n middel in gespoten bij gezonde mensen. Men is gestart met een proef onder gezonde mensen in New York om een medicijn uit te testen dat lijkt op rapamycine. De onderzoekers werven nu proefpersonen." „Valt tegen. Het is best wel uitkij ken met dat soort proeven, want je geeft gezonde deelnemers een medicijn dat eigenlijk voor patiën ten met allerlei problematische weefsels bedoeld is. Het stofje kan bijwerkingen hebben waar we nu nog geen weet van hebben." „Nee, dat is een sinterklaasachtige voorstelling van zaken. De huidige studies zijn gericht op het vinden van een stofje dat ons gezonder van de 70 jaar naar de 90 jaar helpt. Dat is nu heel vaak niet het geval. In een ideale wereld wil je dat ie dereen zo gezond mogelijk boven de 95 wordt en niet al te lang doet over het sterven. Daar willen we naar toe." woensdag 28 maart 2018 De regeringspartijen ruziën over strengere regels voor vuurwerk. Edwin van der Aa Den Haag Lang zal moeder LEVEN... Wie stokoud is - boven de 95 jaar - heeft dat vooral te dan ken aan zijn moeder. Zij geeft de genen voor een lang leven door aan haar kinderen, ont dekten Leidse onderzoekers. Hanneke van Houwelingen Leiden Stel, ik heb een moeder van 97 jaar oud, dan zit ik dus ge beiteld. Ik word oud! Wat is de verklaring? Heeft het ook iets met gedrag te maken? Ofwel, leven deze 'superouderen' ook gezonder? Maar wat moeten wij gewone stervelingen dan? Hoe ver zijn we bij de mens? Voor zo'n anti-verouderings- shotje staan de mensen toch in de rij? Als het lukt, worden we dan straks 200 of 300 jaar? Geertje Kuijntjes is inmiddels 112 jaar oud. fotocordekock Kijk op onze site bij /video Peter Drost vertelt over hoe die 10de maart verliep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9