Ridderhofdrama: politie Alphen moet schade vergoeden M II 7 Carinova trekt verzuimregel in Zorgaanbieder Carinova trekt met onmiddellijke ingang het fel bekritiseerde verzuimpro- tocol in. De Sallandse zorgor ganisatie doet dat na overleg met vakbonden. Werknemers van Carinova die ziek zijn, hoeven niet lan ger hun werk op een ander moment in te halen, waar door ze formeel niet ziek zou den zijn. De Sallandse zorg aanbieder heeft na druk van vakbonden en de politiek, be sloten om haar nieuwe ver- zuimprotocol per direct in te trekken. In het ingetrokken protocol stond letterlijk dat medewerkers 'probleemhou- der' zijn van hun verzuim. Als ze zich ziek meldden, zou hen worden gevraagd zelf met de cliënt een nieuwe afspraak te maken, anders zou Carinova dat doen. Vakbonden CNV Zorg en Welzijn en NU'91 en werknemersorganisatie FBZ waren daar boos over. Na ver geefse verzoeken het protocol aan te passen, schreven ze vo rige week een brief op poten naar de directie van de zorg aanbieder. Daarin stelden ze dat de verzuimregels in strijd waren met de wet. CNV dreigde met een rechtsgang. Deze meneer doet op Facebook alles nét binnen de grens Brandweer op afstand gehouden na aanslag Brandweerlieden die te hulp schoten na de aanslag bij een concert van Ariana Grande in Manchester, zijn lange tijd onterecht op afstand gehou den. Uit een rapport over de afhandeling van de aanslag blijkt volgens de BBC dat de hulpdiensten onderling slecht communiceerden. Door de zelfmoordaanslag kwamen 22 mensen on het le ven en liepen meer dan ze venhonderd anderen verwon dingen op. Het gerechtshof ging in hoger be roep een stap verder dan in de eer dere uitspraak die er sinds 2015 lag. De politie, die schutter Tristan van der Vlis een wapenvergunning gaf, had er rekening mee moeten houden dat hij misbruik van die wapens zou kunnen maken. Van der Vlis had langdurige psychische problemen, hij was schizofreen. Toch kreeg hij de kans om legaal aan vuurwapens te komen. Op za terdag 9 april 2011 nam hij die mee naar winkelcentrum Ridderhof en schoot om zich heen. Hij doodde zes mensen en verwondde er ze ventien. Daarna schoot hij zichzelf door het hoofd. Voorzien De Haagse rechtbank oordeelde begin 2015 dat de politie weliswaar fout zat met het geven van de wa penvergunning, maar niet aan sprakelijk was voor schade die ge dupeerden leden. De politie had immers niet kunnen voorzien dat Van der Vlis zo'n drama zou aan richten. Letselschadebehandelaar Orlando Kadir ging voor 70 gedu peerden in hoger beroep. Met suc ces: het gerechtshof vindt nu dus dat de politie een te groot risico heeft genomen en wél aansprake lijk is. „Ik hoop niet dat de politie nu nog het gore lef heeft om in cas satie te gaan, ze moeten na al die jaren gewoon hun verantwoorde lijkheid nemen", reageert Kadir. De politie moet de slachtoffers een schadevergoeding betalen. Ka dir: „Het hof vindt dat de politie al leen de kosten voor begrafenissen en alle medische kosten - dus ook Kamp. Hij vergelijkt het met een verkeersongeval, waarbij de politie de weg moet afzetten. „Als er dan tóch nog een ongeluk gebeurt, kunnen die betrokkenen zeggen dat de afzetting niet genoeg was en dat ze daardoor schade heb ben." De vakbondsvoorzitter vreest dat de zaak zal leiden tot meer claims bij de politie. In an dere situaties stonden agenten voor de rechter, omdat ze bij een incident mogelijk onjuist handel den. Maar bij de schietpartij in Al phen oordeelt de rechter dat er procedurele fouten zijn gemaakt. Van de Kamp: „Die schietpartij is daarvan een indirect gevolg. Daar van ken ik geen andere zaken." Afwikkelen Letselschadeadvocaat Geertruid van Wassenaer begrijpt de zorgen van de politie. „We mogen alle maal fouten maken, maar de schade die daarop volgt moet wor den gedragen. Die moet niet wor den afgewikkeld op de slachtof fers", stelt ze. Hoe verstrekkend de gevolgen zijn, is lastig te zeggen. De politie zal in ieder geval beter moeten afwegen hoe groot de risi co's voor de samenleving zijn als ze een wapenvergunning afgeeft. Van Wassenaer: „Hoe gevaarlijk mensen met een psychiatrische aandoening kunnen zijn, wordt nu niet genoeg aan deskundigen overgelaten. Er moet goed worden toegezien op de veiligheid van de samenleving." De Raad voor de rechtspraak bestrijdt dat de zaak uniek is. Burgers proberen vaker de staat aansprakelijk te stellen. De politie wil eerst het vonnis goed bestuderen voordat ze reageert. Bert-Jan van Heiningen, die een videotheek had in winkelcentrum Ridderhof, heeft gemengde gevoe lens. „Het is echt super dat nu wordt erkend dat er cruciale fou ten zijn gemaakt door de politie. Mensen zijn daardoor voor hun le ven getekend. Maar dat alleen de medische schade te verhalen is en niet de ondernemersschade, is voor mij een domper. Ik had vier videotheken en daarvan liep die in de Ridderhof het best." Inmiddels zijn alle zaken dicht. Ik hoop niet dat de politie nu nog het gore lef heeft om in cassatie te gaan Moeder dient baby gif toe Kamer wil snel trucktax Levenslang voor wraak voor psychische hulp - moet ver goeden. Deze uitspraak dekt niet de ondernemersschade." Hoe hoog het bedrag uitvalt, is nog niet bekend. De letselschadeadvocaten moeten eerst voor alle gedupeer den de schadepost berekenen. Daarna kunnen ze met de politie om de tafel om over de bedragen te onderhandelen. Volgens letsel schadeadvocaat Veeru Mewa (via zijn kantoor is de rechtszaak ge voerd) is de uitspraak uniek. „Hieruit blijkt dat de politie niet onaantastbaar is. Als ze fouten maakt, kan ze daarvoor aansprake lijk worden gesteld", verklaart hij. Precies daar zit de zorg die poli tievakbond ACP heeft. Welke ge volgen heeft deze zaak voor het werk van agenten? „Deze uit spraak reduceert de foutmarge bij de politie tot nul. Dit heeft een buitengewoon grote impact", ver woordt voorzitter Gerrit van de woensdag 28 maart 2018 Ambulancepersoneel ontfermt zich over de slachtoffers van schutter Tristan van der Vlis (r). fotosanp SALLAND TAALJUBILEUM -Orlando Kadir, letselschadebehandelaar Minister Ferd Grapperhaus van Justitie 'walgt' van extre mistische uitlatingen van de islamitische prediker Fawaz Jneid aan het adres van de Rotterdamse burgemeester Aboutaleb. Maar vervolging is nu niet mogelijk. MANCHESTER Koningin Maxima praat in de Rijtuigenloods in Amersfoort met bezoekers tijdens het 10-jarig jubileum van de stichting Het Begint met Taal. De organisatie groeide in die tijd uit tot landelijk platform dat taallessen ondersteunt, fotoanp De politie moet slachtoffers van het schietdrama in Alphen aan den Rijn in 2011 een scha devergoeding betalen. In hoger beroep oordeelde de rechter gisteren dat de politie Tristan van der Vlis nooit een wapen vergunning had mogen geven. Politievakbond ACP denkt dat de uitspraak grote gevolgen kan hebben. „Er is geen ruimte meer voor fouten." Jan Belt Den Haag BRUGGE Een 21-jarige vrouw uit het Belgische Knokke- Heist zit in de cel op verdenking van een poging haar baby met gif om te brengen. Het jon getje kreeg Haldol toegediend, een middel tegen psy choses. Het kind werd twee weken geleden door zijn moeder met vergiftigingsver schijnselen naar het ziekenhuis gebracht. DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat minister Cora van Nieuwen- huizen (Infrastruc tuur en Water staat) meer tempo maakt bij de invoering van de kilometerheffing voor vrachtwa gens. LEICESTER Een Britse man die herhaaldelijk inreed op een Somalische vrouw is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. De 21-jarige dader wilde wraak vanwege terreur aanslagen in zijn land, berichten Britse media. Hij deed ook een vergeefse poging een 12-jarig meisje aan te rijden. De vrouw liep ernstig letsel op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7