Nog één keer naar het café De Man Waterstofproject Dow en Yara op weg 8 Meer extreme neerslag, verzilting en droogte Als er niks verandert, dreigt het re gionale waterbeheer onbetaalbaar te worden. Met de huidige manier van werken nemen de kosten de ko mende dertig jaar met 45 tot 75 pro cent toe. Dat schrijven het dagelijks provinciebestuur en waterschap Schedelstromen in de Strategische Visie Waterbeheer Zeeland 2050 die gisteren naar de Staten is gestuurd. 'Klimaatverandering leidt onder andere tot meer extreme neerslag, hogere verziltingsdruk en meer langdurige droogte', aldus de visie. De huidige ontwikkelingen zetten 'de bekostiging van het waterbeheer in toenemende mate onder druk'. Dat is een gevaar voor de leefbaar heid in de provincie en kan een ne gatieve invloed hebben op het Zeeuwse vestigingsklimaat, aldus het provinciebestuur. Het waterbe heer moet erop gericht zijn dat Zee land een aantrekkelijke en gezonde provincie blijft om te wonen, te wer ken en te recreëren. Het doel van het waterbeheer is een goede dienstver lening te leveren tegen een accepta bele prijs. Dat betekent dat er iets moet ver anderen. In de Strategische Visie Waterbeheer is alleen globaal be schreven hoe. Niet alleen de over heid is verantwoordelijk voor schoon water en droge voeten, is de tendens, ook burgers en bedrijven hebben een verantwoordelijkheid. „Ik kom boeren tegen die bezig zijn een eigen reservoir aan te leggen om zeker te zijn dat ze zoet water hebben voor hun gewassen", legt gedeputeerde Ben de Reu uit. „Maar ik spreek ook boeren die vinden dat de beschikbaarheid van zoet water een taak is van de overheid." De be doeling is burgers en bedrijven in de toekomst meer te betrekken bij het waterbeheer. Ook wordt toegewerkt naar een andere, meer flexibele vorm van fi nanciering. De kosten worden niet meer over iedereen verdeeld, maar wie meer waterdiensten nodig heeft gaat meer betalen. Andersom kun nen burgers dus ook besparen op hun waterrekening, zoals nu al op kleine schaal gebeurt. Zoals mensen met zonnepanelen niet alleen voor hun eigen stroom kunnen zorgen maar ook elektriciteit terugleveren aan het energiebedrijf, zo kan dat ook met wateropslag. Dergelijk voorlopers zullen steeds minder ge neigd zijn mee te betalen aan collec tieve voorzieningen. Volgens de wa tervisie moet dan ook een nieuwe fi nancieringsstructuur worden uitge werkt. Dat is overigens een zaak van lange adem. Dit jaar wordt begon nen met een aantal kleine proefpro jecten. Ibssen 2022 en 2027 moeten succesvolle projecten worden uitge bouwd tot een normale gang van za ken. De derde en laatste editie van Het Glazen Ei begint morgen in Sint- Annaland. In het oude café-restaurant Havenzicht worden vier dj's opgesloten die 100 uur aaneengesloten radio gaan maken voor het Stavoord6-huis. Gespannen zijn ze niet, de vier dj's die morgen het Glazen Ei in Sint-Anna- land in gaan. Ze hebben er eerder heel veel zin in. In het gesprek op deze maandagavond vliegt de ene na de andere anekdote over tafel in het oude restaurant Havenzicht. Anco Fase kan de lucht van de frietkraam die in 2016 bij het Gla zen Ei stond nóg ruiken. „En dan zat ik daar met mijn ananassapje." En Jan Koning ziet de taarten van de actie Heel Tholen Bakt nog voor de studio staan. Samen met Anita Goedegebuure en Johan de Jager gaan Fase en Ko ning honderd uur radio maken. Om geld op te halen voor het Sta- voordö-huis. Via de site en sms kunnen plaatjes worden aange vraagd. Daarnaast zijn er optre dens en vijf dagen lang activiteiten zoals mozaïeken, de Stallandse Nightwalk, handlettering en er is een darttoernooi. De dj's leven in die honderd uur slechts op sapjes, zelf samengesteld door De Jager. „Ik probeer altijd wat anders, want je wordt er heel erg melig van. Het ergste is dat je niets hebt om op te bijten. Daar heb je na twee dagen wel behoefte aan." Na de edities in Oud-Vossemeer (2013) en Tholen (2016) is nu de keuze gevallen op Sint-Annaland. „De locatie maakt het speciaal", zegt Fase. Hij is de enige Stallander in het gezelschap. Maar allemaal kennen ze de plek waar het ei wordt opgebouwd: Havenzicht. „Hier ging iedereen uit. Je was er altijd. Nu staat het al een paar jaar leeg, daarom is het verschrikkelijk leuk om nog een keer naar 'De Man' te gaan." 'De Man' slaat op het echtpaar Bas en Jannie de Man, dat 41 jaar het café-restaurant bestierde. In de oude feestzaal is de studio ge bouwd. Slapen doen de dj's in het voormalige woonhuis dat ze kun nen bereiken via de kelder. Dat ge deelte is niet toegankelijk voor pu bliek, maar de rest van het pand zal een gevoel van vroeger oproe pen. De boot waar vroeger de dj in draaide, hangt er nog steeds. De oude telefoonruimte is nog intact en de bar zit nog op zijn plaats. Terwijl De Jager, Koning en Fase kunnen putten uit hun ervarin gen, is het Glazen Ei nieuw voor Anita Goedegebuure. „Ik ben ont zettend nieuwsgierig. De muziek, de reacties van luisteraars en het publiek: alles is live. Het lijkt me mooi dat je de ogen of oren op je gericht hebt." Dow Benelux, Yara en Gasunie hebben er gisteren de overeen komsten voor getekend in het In dustrieel Museum in Sas van Gent. De waterstof van Dow zal naar Yara en ook het Terneuzense chemiebedrijf ICL-IP aan het Ka naal Gent-Terneuzen worden ge transporteerd via een 'loze' gas- Chemiesector speelt sleutelrol om CÓ2- uitstoot te beperken transportleiding van Gasunie. Maart 2016 kwam toenmalig minister van Economische Zaken Henk Kamp al naar Yara om het zogenaamde Green Deal-contract voor de uitwisseling van water stof te onderschrijven. Het duurde oud-directeur Jon Sletten van Yara vervolgens wel erg lang, voordat het project daadwerkelijk van de grond kwam. „Willen wij in Nederland tot een groene tran sitie komen", stelde hij oktober vorig jaar, „dan zal eerst een bu reaucratische omwenteling moe ten plaatsvinden." Overleg met tal van instanties was nodig om groen licht te krij gen voor het waterstofproject. Eén van de grootste obstakels was dat volgens de Gaswet aardgasleidin gen alleen voor gastransport mo gen worden gebruikt. Sletten van Yara verwachtte dat pas in 2019 de eerste waterstof tussen Dow en Yara zou kunnen vloeien. Nog niet alle vergunningen zijn rond, maar de planning is nu dat de ombouw van de gastransport- leiding en de aanleg van aanslui tingen bij Dow en Yara in mei kan beginnen. In het vierde kwartaal van 2018 moet de eerste water sport door de leiding vloeien. Alle begin is moeilijk, waar alle deelnemende partijen zich uit eindelijk niet door hebben laten ontmoedigen. De uitstoot van het broeikasgas CO2 moet in Neder land in 2030 49 procent lager zijn dan in 1990. Dat gaat om miljoe nen tonnen CO2 op jaarbasis. „De chemische industrie speelt een sleutelrol om die doelstelling te bereiken", zei Dow Benelux-top- man Anton van Beek gisteren. Het waterstofproject in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone moet jaarlijks een C02-besparing van 10.000 ton opleveren. De winst zit hem er met name in dat Dow meer waterstof produceert dan het bedrijf nodig heeft en ge bruikt om installaties te verwar men. Yara kan de waterstof veel nuttiger gebruiken als basisstof voor kunstmest. PZC ONLINE Ongekend dit. Ik zie goede acties, ik zie vertrouwen, ik ziesnoekduiken, ik zie passie. Ik zie weer een Nederlands elftal. #nedpor woensdag 28 maart 2018 Kosten waterbeheer nemen explosief toe Als niet wordt ingegrepen bij het waterbeheer in Zeeland, nemen de kosten van de Zeeuwse bur ger op termijn flink toe. Daar voor waarschuwen waterschap Scheldestromen en de provin cie. Ernst Jan Rozendaal Middelburg A Sproeien bij droogte, archieffotocamileschelstraete Michiel Bouwman Het heeft even geduurd, maar de levering van waterstof van chemiebedrijf Dow Benelux in Terneuzen aan kunstmestpro- ducent Yara in Sluiskil komt dit jaar dan toch van de grond. Harmen van der Werf Terneuzen - Anton van Beek, Dow 2.V NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. TWITTER Anne Sophie @annesophie_95 Het Nederlands elftal zette maandagavond Portugal te kijk: 0-3. Het leverde een hoop positieve reacties op social media op. Ineens tel len we weer mee, was de algehele teneur. ONLINE TOP 5 Meest gelezen op pzc.nl 1. Zo komt de nieuwe krui sing van de Sloeweg (N62) eruit te zien 2. Lilian Janse (SGP) wil wethouder van Vlissingen worden 3. Provincie komt met lu dieke Zeelandquiz voor mariniers 4. Woongoed kan sloper aan het werk zetten 5. Defensienota klinkt Damen als muziek in de oren, orders Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie facebook.com/depzc is) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67