Burger tuint in belletje van nep-helpdesk 'Als je maar hard genoeg huilt, gaat justitie om' Nine Kooiman: liever mama dan Kamerlid SMS GROEIEN NAAR 4333 5 Miljoenenschade pas het begin Liliane Fonds De adoptiepraktijken in Sri Lanka staan niet op zichzelf. Er waren in de jaren 70 en 80 meer bureaus en wens- ouders die zich schuldig maakten aan illegale adop tie. De Nederlandse overheid wist dat, maar greep niet, blijkt uit archiefonderzoek door deze krant. Adoptiebureaus hadden in die tijd vrij spel, zegt René Hoks- bergen, emeritus hoogleraar adoptie. „Het ministerie van Justitie heeft volstrekt gefaald in het toezicht. De controle op de bemiddeling ontbrak. Ze had veel meer eisen aan ver gunningen moeten stellen." Het ministerie was begin jaren 8o al op de hoogte van illegale adoptie vanuit onder meer Bangladesh, Nepal, Peru en In donesië, blijkt uit archiefstuk ken. In sommige gevallen werkten Nederlandse diploma ten daar aan mee. In 1982 speelde een groot adop- tocht op Sri Lanka en eigen dna- testen, omdat gegevens ontbre ken of onbetrouwbaar zijn. „Nederland moet herstel van het contact tussen geadopteer- den en hun biologische familie faciliteren", vindt Cohen. „De overheid moet zich inspannen om informatie boven tafel te krij gen en de kosten van onderzoek vergoeden. Het is een basisrecht om te weten waar ik vandaan kom. Misschien opent dit de deur voor geadopteerden uit andere landen, van wie gegevens niet kloppen. Nog steeds worden kin deren uit China geadopteerd zonder achtergrondgegevens." Volgens Cohens advocaat Mar tin de Witte van SAP Advocaten is de verantwoordelijkheid van de Nederlandse staat duidelijk. Hij wil een getuigenverhoor op starten. „We willen de overheid aansprakelijk houden voor het feit dat ze dit tegen beter weten in hebben gedoogd." tieschandaal in Brazilië. Tien tallen Nederlandse stellen had den met medewerking van het consulaat illegaal een baby op gehaald en met valse papieren naar Nederland meegenomen. Ze deden alsof ze zelf zwanger waren en daar bevallen waren van hun eigen kind. Justitie startte een strafrechte lijk onderzoek, maar sepo neerde alle zaken. „Het minis terie sloot de ogen. Adoptie moeders gingen zogenaamd met een dikke buik naar Brazi lië, maar er zat gewoon een kussen onder hun kleding." Justitie erkende toen dat de stellen strafbare feiten pleeg den. Toch werden ze niet ver volgd. Hoksbergen: „Als je maar hard genoeg huilt, gaat justitie om. Ze durven geen 'nee' te zeggen tegen wensouders. Het is een laffe benadering. Vaak wordt het belang van de wens ouders boven dat van adoptie kinderen gesteld." Overheid wist van halen kinderen met onvolledige persoonsgegevens Flash werd door de Nederlandse overheid langdurig gevrijwaard van de verplichting om de perso nalia van het adoptiekind voor vertrek op te geven. Gezien de berichtgeving over illegale adop tiepraktijken en de reputatie van Flash is dit volgens De Witte 'bij zonder onzorgvuldig'. „De over heid was in de positie om het te verbieden, strenge voorwaarden te stellen en ervoor te zorgen dat die werden nageleefd. Dat is niet gedaan. Ze wisten wat er aan de hand was. Er zijn destijds Ka mervragen gesteld, maar vervol gens gebeurt er niks en gaat het door." Als blijkt dat de Nederlandse overheid (moreel) verantwoor delijk is, dan moet zij ook sa menwerking zoeken met de Sri- lakaanse overheid, vindt Sanne. „Op Sri Lanka zijn veel moeders die hun kind kwijt zijn. Ze heb ben niet de middelen om dat zelf te onderzoeken, maar heb ben het recht om te weten waar hun kind is." Integer Ex-bestuursleden van Flash zeggen niets geweten te hebben van illegale adopties. De twee leidinggevenden uit die tijd zijn overleden. De weduwe van de toenmalige voorzitter Hein Groen ontkent alle beschuldi gingen. „Alles is integer gegaan. Daar steek ik mijn hand voor in het vuur. De stichting streefde openheid na. Sri Lanka is een ander land dan Nederland. We kregen uitgebreide rapporten van maatschappelijk werkers daar. Die informatie namen we voor waar aan. Als iets niet klopt, valt dat de stichting niet te verwijten." Minister Sander Dekker (rechtsbescherming) vindt dit soort adoptiezaken 'uitermate betreurenswaardig'. Hij reali seert zich 'dat dit voor betrok kenen emotioneel zwaar moet zijn.' De regels zijn inmiddels aangescherpt. „De overheidsbe moeienis met de controle is steeds groter geworden. De pri maire verantwoordelijkheid voor een zorgvuldige afstands procedure en dossiervorming lag en ligt echter bij de zen dende landen." Tegelijk erkent Dekker dat het adoptiesysteem soms ook kwetsbaar is. Geadopteerden kunnen te recht bij Fiom, centrum voor af- stammingsvragen. Ze krijgen gratis inzage in adoptiedossiers. DEN HAAG SP-Kamerlid Nine Kooiman (37, foto) vertrekt uit de landelijke politiek. Ze vindt het te moeilijk om het moederschap te combineren met haar werk als volksvertegenwoor diger. Kooiman is sinds juni 2010 Tweede Ka merlid voor de Socia listische Partij en sinds een jaar moeder van een zoontje. „Sindsdien kan ik mijn werk niet meer zo invul len zoals ik vind dat het hoort", vertelt ze. „Jarenlang zette ik me 24 uur per dag, 7 dagen per week in, vooral ook voor werkzaamhe den namens de partij buiten het parlement. Voor acties, onderzoek, bijeenkomsten of werkbezoeken. Ik wil een volksvertegenwoordiger zijn, maar dat gaat niet meer." Volgens Kooiman moet ze teveel schipperen tussen twee 'liefdes': haar privéleven en haar car rière. „Continu sta ik voor de afweging: 'Wil ik vandaag thuis zijn en mijn kind op bed leggen of ga ik weer volop aan het werk?' Die drukke baan verwijt ik de SP totaal niet, ze gaven me altijd de ruimte." Tijdens haar zwangerschap maakte Kooiman nog de keuze om op de kandidatenlijst te gaan staan voor de landelijke verkiezingen van 2017. Nu neemt de SP'er, jaren voor de geplande volgende stem busgang in maart 2021, al afscheid van de Tweede Kamer. „Ik ben toen vol overtuiging op de lijst gaan staan, want ik wist wel hoe het was om Kamerlid te zijn. Maar nu besef ik pas wat het betekent om moeder te zijn. Over vier jaar wil ik mijn zoontje niet hoeven aankijken met de gedachte: 'Wat heb ik veel van je gemist.' Ik wil dat niet inleveren." Kooiman benadrukt dat ze zeker niet vertrekt vanwege onvrede over de koers van de SP. „Ik heb juist nog willen meedraaien met de campagne voor de gemeente raadsverkiezingen, gewoon omdat ik het zo'n fijne club vind met veel positieve energie." Kooiman neemt morgen offici eel afscheid. Alleen al fraudeurs die zichzelf voordeden als 'iemand van Micro soft' maakten met hun aalgladde praatjes vorig jaar zes miljoen euro buit. De politie kreeg in 2017 bijna tweeduizend aangiften binnen van gedupeerden die het praatje ge loofden en even later bestolen ble ken te zijn. „Het zijn uiterst geraffineerde gesprekken", zegt Vincent Stitte- laar, specialist cybercrime. „Ze ver leiden je met Microsoft, vragen toegang tot je computer en halen dan je geld weg. Het grijpt schrik barend snel om zich heen. In 2011 kregen we enige tientallen aangif ten, in 20x2 steeg dat al naar enkele honderden en zo neemt het ra zendsnel toe. En dan heb ik het nog niet over alle meldingen die we krijgen van mensen die gelukkig wél op tijd de hoorn erop gooien. Helaas doet nog lang niet iedereen dat. Er vallen vooral veel slachtof fers onder de wat oudere mensen." Helpdeskfraude is inmiddels, qua aantal aangiften, een van de grootste digitale misdrijven in Ne derland. Het grote probleem bij de aanpak is dat de daders veelal van uit India bellen. „In zo'n beetje alle gevallen spreken ze Engels met een duidelijk accent", zegt Stittelaar. „Opsporing is altijd het doel, maar dat zal meteen de grootste uitda ging zijn. Daar zijn rechtshulpver zoeken voor nodig." Om toch een einde te maken aan de groei van het aantal slachtoffers gaan politie, Openbaar Ministerie, het ministerie van Justitie en Vei- Na een beleefd telefoontje nemen ze je computer over en plunderen je rekening ligheid én elf partijen uit de tele- com-, software- en financiële sec tor samenwerken. „Banken en tele foonbedrijven gaan bijvoorbeeld meedenken over hoe we deze op lichterij kunnen verstoren, helpen zoeken naar technische oplossin gen. Wij hebben de data, nu heb ben we hun hulp nodig om hier sa men iets aan te doen." Het startschot voor de gezamen lijke aanpak wordt vandaag gege ven in Rotterdam, in het bijzijn van minister van Justitie Ferdinand Grapperhaus, korpschef Erik Aker boom en voorzitter van het College van procureurs-generaal Gerrit van der Burg. Alle kinderen willen groeien. Ook kinderen met een handicap. woensdag 28 maart 2018 GO -Sanne Cohen Zembla, vanavond 21.15 uur, NPO 2 Ze bellen op dat ze van Micro soft zijn, liegen dat er iets mis is met je software, nemen de boel over en bestelen je voor duizen den euro's. Het aantal slachtof fers van 'helpdeskfraudeurs' groeit zo snel dat de politie ban ken, telefoonbedrijven en an dere partijen te hulp vraagt. Victor Schildkamp Rotterdam 3,00 PER BERICHT (EXCL. TELEFOONKOSTEN)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5