12 ZE Etten-Leurenaar Boudewijn Wouters helpt mensen urnen te maken Boudewijn Wouters maakt urnen van natuurklei en begeleidt workshops waarin mensen dat zelf kunnen doen. „Je wordt weer helemaal één met de natuur." Hij noemt zich een ge voelsmens, laat vol trots foto's van de kleinkinderen zien - „wat een rijkdom" - en toont, terwijl de koffie loopt, verschillende vazen en potten uit eerdere projecten. Boudewijn Wouters is een warm mens, ver telt graag en gestructureerd zijn verhaal en kan zich goed in ande ren inleven. Na het verlies van een dierbare, vormde zijn hobby, wer ken met keramiek, een passende manier om het afscheid bewuster te beleven, om écht en letterlijk stil te staan bij het leven. De 69-jarige Etten-Leurenaar wil anderen graag ook die kans bieden. Echt 'kunst' vindt hij het niet, dat keramiek maken. Eerder een 'ambacht', lekker met de han den werken. Wouters vertelt dat hij het jaren geleden naast zijn werk heeft opgepakt, met een cur sus bij het toenmalige Doornbos. Veel vrouwen, weinig mannen, kan hij zich herinneren. „Vreemd." Hij houdt van het ma teriaal klei: „Het is waanzinnig mooi, het is ook echt uniek.' Wouters werkt voornamelijk met een draaischijf: schalen, pot ten, urnen, daarvoor is dat gereed schap erg geschikt. „De klei moet dan echt precies in het midden lig gen; de structuur moet ook alle maal dezelfde kant uit wijzen", vertelt hij. Het maken van ab stracte vormen staat nog op de wenslijst. De laatste jaren assisteert Wou ters in Nieuwe Nobelaer bij kera- miekworkshops voor mensen met Parkinson, een heel bevredigende bezigheid. „Parkinson betekent bij iedereen iets anders. De één kan niet meer praten, de ander zit in een rolstoel. Eén iemand geniet ei genlijk alleen maar, en voelt aan de klei." De gedachte brengt een glimlach op zijn gezicht: hij vertelt over het enthousiasme en de mo tivatie bij de cursisten. „Heel even denken ze niet aan het hebben van de ziekte, dat is mooi." Toen vorig jaar een dierbaar fa milielid overleed, werd Wouters' hobby belangrijker dan ooit: het gaf hem soelaas en hielp op een belangrijke manier bij het rouw proces. „Ik heb echt geen pro bleem met uitvaartcentra", zegt Boudewijn. Hij noemt het respect, de professionaliteit en de hulp in een moeilijke tijd als onmisbaar. Toch blijven het bedrijven, met vaak meerdere uitvaarten achter elkaar gepland. En terwijl iedere uitvaart zijn eigen karakter heeft, moet er wel gewerkt worden bin nen een bepaald tijdsbestek, moe ten er veel keuzes gemaakt worden in een korte en intense tijd; de ef ficiënte molen draait door. Eigen lijk is er nog maar weinig kans om écht een moment te nemen en sa men te rouwen, het verlies vast een beetje een plek te geven. Dat gevoel bekroop Wouters ook: alles voelde gehaast aan, als een stroomversnelling. Doederij de Reevliet in Lage Zwaluwe, een atelier midden op het platteland, was de locatie waar hij zelf een urn maakte. Van na tuurklei, van grond die vroeger onder de zeespiegel lag, zelf tussen de uien en aardappelen vandaan geschept. „Je kijkt er kilometers over de velden uit", mijmert Wou ters, „het is een prachtige plek." Het zelf werken aan de urn heeft hem diep geraakt, het was een ma nier om de rouw fysiek te maken, om het echt mee te maken. „Het is waardig en respectvol." Klei is waanzinnig mooi, het is ook echt uniek Toen de urn klaar en droog was - hij mag niet gebakken worden - werd hij naar natuurbegraafplaats De Hoevens in Alphen gebracht, waar een laatste afscheid is geno men. „Bij De Hoevens vinden ze dit een prachtig initiatief. De urn is immers van natuurlijk materiaal gemaakt en omdat hij niet gebak ken is, kan hij ook helemaal ver gaan. Op die manier wordt je dus echt helemaal weer één met de na tuur." Wouters' ervaring met deze vorm van rouwverwerking zette hem ertoe aan om andere mensen ook de kans te geven deze beleve nis te ervaren. Hij nodigt mensen uit om samen met hem een urn te maken. „Het gaat met name om de beleving: je staat, alleen of samen, bewust stil bij iemands leven, je doet heel fysiek zélf iets om te ver werken.' Wouters biedt de ervaring aan als een belevenis tijdens één dag deel: op de velden wordt zelf klei geschept. Deze wordt schoonge maakt en daarna kan er een mal gevuld worden. Dit alles tegen de achtergrond van het platteland en de landerijen, „mooier kan niet. Die rust vindt je nergens meer, die valt over je heen". Vroeger vond Wouters urnen eng. Dat is volledig veranderd: je bent zelf betrokken bij een af- scheidsproces en dat persoonlijke maakt het steeds minder afstande lijk. „We leven in een harde tijd: targets en doelstellingen, echt een prestatiemaatschappij, scoren sco ren scoren." Dit is een afzetting daartegen: terug naar het persoon lijke. „Zoals een dagje naar zee gaan: het laat je weer leven." Wie interesse heeft in het maken van een eigen, natuurlijke urn, of meer informatie wil hebben, kan per e-mail contact opnemen met Boudewijn Wouters: mail@bocil.nl woensdag 28 maart 2018 'Zelf een urn maken maakt rouw fysiek' De urnen worden niet gebakken en kunnen volledig vergaan. Wouter Joosen Etten-Leur - Boudewijn Wouters Boudewijn Wouters schept de klei die hij voor zijn urnen gebruikt zelf uit de grond, fotos marcel otterspeer/pix4profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44