BUITEN Nog steeds 'het geitendurp' Romeins behang 9 Waarde A58 - - POLDER AARDE Sinds 2014 verzamelen iedere dinsdag circa vijftien senioren in dorps centrum MeerWaarde voor een combinatie van gezelligheid en beweging. a een hartelijke ontvangst met koffie en thee begin nen we aan onze toeristi- I sche route. Ik loop naast Marien van Koeveringe, die voorge steld wordt als 'de wandelende dorpslegende'. Onderweg richting zeedijk vertelt Van Koeveringe dat tijdens de watersnoodramp het water bezitnam van het rechtsgelegen pol- dertje. De coupure is nog zichtbaar. Over een kasseienpad lopen we langs het populaire fietscafé 't Spulle tje. Bovenop de dijk krijgen we een prachtig uitzicht over de Wester- schelde voorgeschoteld. Bij helder weer zie je de contouren van Zeeuws-Vlaanderen. Iets verderop zien we een voormalig bietenhaven tje. Ooit een bedrijvige plek, waar bieten werden verscheept. Nu lijkt de tijd er stil te staan, daarom houden Zonder Waarde is Nederland waardeloos ook wij even halt. Iedereen kan weer aansluiten bij de 'kopgroep', waarna we gezamenlijk afdalen van de dijk trap. Rondom Waarde zien we uitge strekte landerijen. We vervolgen onze route over het Kaaipad, dat in de volksmond het 'schelpenpadje' wordt genoemd. Het leidt ons via de Koninginneweg en de Julianastraat en langs de Koningin Beatrixstraat. Een koningsgezind dorp mogen we zeggen. We slaan de Kerkweg in met aan het einde een bijzonder rijksmonu ment: standerdmolen De Hoed. De molen komt oorspronkelijk uit Gent en is via Kruiningen in 1989 in Waarde terecht gekomen. In 1993 werd de molen geopend door prins Claus en in 2015 was prinses Beatrix hier op de Zeeuwse Molendag. Naast de molen staat een bankje, vernoemd naar de voormalige molenaar Jaap Wagenaar. Bijzonder is dat zijn doch ter, Adrie van Ham-Wagenaar, van daag meewandelt en plaats kan ne men op het bankje. Ze herinnert zich de vaste uitspraak van haar vader: 'Zonder Waarde is Nederland waar deloos'. We lopen verder, via de Plasseweg naar de Meidoornweg. Daar duikt de grootste geitenmelkerij van Reimers- waal op. Toepasselijk, want Waarde wordt ook wel 'het geitendurp' ge noemd. Dat is volgens Van Koeve ringe omdat ten tijde van de Tweede Wereldoorlog veel inwoners van Waarde een geit bezaten om aan melk te komen. Het is een geuze- naam en Waardenaren zijn er trots op. Onze volgende stop is bij de Adul- lamkerk, het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente. 'Zondags zit het hier altijd vol', zegt één van de wandelaars, die zelf iedere week de nabijgelegen Hervormde Gemeente bezoekt. Bijzonder is dat de 33 meter hoge kerktoren van de Hervormde kerk een beetje scheef staat. „Dit is onze eigen Toren van Pizza", grapt een andere wandelaar. We komen nogmaals het symbool van Waarde tegen, een bronzen beeldje van een geit. Het staat op een mooi plekje naast de muziektent. Aan de rechterkant van de straat ver zamelt een deel van de wandelgroep zich om een bronzen plaquette. Tij dens de oorlog stortte hier een Engels vliegtuig neer. Ter nagedachtenis aan de acht mensen die hierbij omkwa men, is een monument opgericht. Tot slot lopen we door de Raad huisstraat, een weg met mooie leilin des, en passeren we het voormalige gemeentehuis. Het opschrift 'Ge meentehuis' doet anders vermoeden, maar sinds 1970 wordt dit niet meer als raadhuis gebruikt. We sluiten de wandelochtend af met een warme kop soep in het gezellige dorpscen trum. UIT DE ZEEUWSE KLEI De meeste Romeinse muur schilderingen zijn gemaakt in een bepaald decoratie schema, de paneeldecoratie. In zo'n decoratie is de muur van on der naar boven verdeeld in drie zo nes: sokkel, hoofdzone met pane len en fries of bovenzone. In de sokkel zijn heel vaak marmersoor ten weergegeven. Dat kunnen imi taties van echte marmers zijn. Maar er zijn ook fantasiemarmers die tot geen enkele bekende mar mersoort zijn te herleiden. De fan tasiemarmers zijn er in uitvoerin gen, waarin gekleurde aders zorg vuldig zijn weergegeven, maar ook in een eenvoudige vorm, met ge kleurde verfspatten op een witte ondergrond. De hoofdzone is ver deeld in hoge rechthoekige pane len. In Romeins Aardenburg heb ben die altijd een witte onder grond begrensd door een zwarte lijn. De meest voorkomende deco ratie is die van schematische han gende slingers (guirlandes) van planten en vruchten. De enkele aanwijzingen voor een decoratie van het fries bestaan uit fragmenten van groene spira len. Eén fragment uit Aardenburg komt niet van een paneeldecoratie. Op dat fragment zijn van links naar rechts een gele stippellijn met pijlvormige bloemmotieven te zien, segmenten van een zwarte en een groene cirkel en een deel van een rond rood vlak. In een hoek van 45 graden verloopt een groene stippellijn met pijlvormige plantmotieven in tegengestelde richting aan de gele lijn. Op basis van dit ene fragment kan de volle dige plafonddecoratie als een soort behang met een repeterend pa troon gereconstrueerd worden. De rode bollen, afgebiesd met concen trische groene en zwarte cirkels zijn onderling verbonden door gele en groene en wellicht nog an ders gekleurde lijnen van stippen en bloemmotieven. In tegenstel ling tot de rest van de Aarden- burgse muurschilderingen weten we welke ruimte met dit plafond- behang is versierd: het vaandelhei ligdom van het militaire hoofd kwartier. Dat is tot 6 mei ook te zien in de digitale presentatie van Romeins Aardenburg in het Zeeuws Museum in Middelburg. dinsdag 28 maart 2018 GO Keizershoofd 4 Adrie van Ham' -Wagenaar op het bankje met de naam van haar vader Jaap. Br°nzen beeldje Van een geit, naast de ziektent FOTO'S HANS PUIK Hans Puik Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: een groepswande- ling door Waarde. Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Robert van Dierendonck Romeinse muurschilde ring met be hangpatroon uit Aarden burg. FOTO SCEZ |<9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41