Moeten alle oude cv-ketels worden vervangen? 3 KLIMAATCOALITIE EINDE OUDE INSTALLATIE Nederlanders zouden vanaf 2021 geen ouderwetse, met gas gestookte cv- ketel meer in hun huis mogen plaatsen. Alleen duurzame alternatieve systemen. De 350.000 cv-ketels die jaarlijks worden vervangen, mogen dan al leen nog worden ingeruild voor een hybride systeem, een warmtepomp of een ander duurzaam alternatief. Dat voorstel wordt vandaag gedaan door een brede klimaatcoalitie, be staande uit vijftien energiebedrij ven en milieuorganisaties. Een deel van die partijen zit ook aan tafel bij de onderhandelingen voor een nieuw Klimaatakkoord, waarmee de kans groot is dat dit voorstel in de praktijk wordt gebracht. In 90 procent van de huizen zit nu nog een cv-ketel, gestookt op Gronings gas. Om het klimaatver drag van Parijs te halen én de gas winning in Groningen fors te verla gen, willen de partijen een nieuwe 'rendementseis' voor verwar mingsinstallaties invoeren. Dat be tekent dat cv-ketels vanaf t januari 2021 niet meer volledig op gas mo gen draaien. Bij hybride ketels wordt nog wel voor een deel aardgas gebruikt. „De toepassing van hybride warmte pompen is inmiddels relatief een voudig", zegt voorzitter Doekle Terpstra van UNETO-VNI, de brancheorganisatie van installatie bedrijven. „De cv-ketel is straks al leen nog nodig om piekbelasting op te vangen, zoals bij strenge vorst en op momenten dat er geen groene stroom beschikbaar is." Omdat er veel haast bij is, willen de bedrijven met spoed werk maken van het verbeteren en goedkoper maken van (hybride) waterpom pen. Een losse hybride waterpomp kost nu tussen de 3.500 en 5.000 euro. UNETO-VNI is bereid om de 30.000 cv-installateurs zo snel mo gelijk bij te scholen. Ook pleiten de partijen voor nieuwe financieringsregelingen, zodat iedere huiseigenaar kan over stappen. „Het stellen van een ver plichtende maatregel is nodig om sneller over te schakelen naar duur zame energie", zegt directeur Anna Schoemakers van Greenpeace. „Een nieuwe traditionele cv-ketel is een kat inde zak voor de particulier, dat moet je niet meer willen." 13 miljard Als de 350.000 cv-ketels die jaarlijks aan vervanging toe zijn per 2021 voor hybride systemen worden in geruild, scheelt dat tot en met 2030 zo'n 13 miljard kubieke meter gas en 17 megaton aan C02-uitstoot. Dat is een derde van de 41 megaton die het kabinet in die periode moet be sparen om de klimaatdoelstellingen van Parijs te halen. Het voorstel - een initiatief van organisatiebureau Berenschot - wordt onder meer gesteund door Essent, Eneco, Gasunie, Milieude fensie en de belangenorganisatie van ketelfabrikanten (VFK). Eind vorig jaar stelden regeringspartijen D66 en CDA al voor om zo snel mo gelijk afscheid te nemen van de ou derwetse cv-ketel. Minister Wiebes zei de afschaffing te onderzoeken. „Het is goed dat energiebedrij ven, installateurs en milieuorgani saties dit zo snel hebben opgepakt", zegt D66-Kamerlid Rob Jetten. „Hiermee laten we zien dat we door samen te werken allemaal de over stap naar schone energie kunnen maken. Dan heb je een comfortabel warm huis, een lagere energiereke ning, minder C02-uitstoot en we hoeven minder gas op te pompen in Groningen." Prognose vraag/aanbod gas in Nederland 011N- 6 VRAGEN OVER DE CV-KETEL Wees gerust, u wordt niet op kos ten gejaagd: bestaande ketels mo gen ook na 2021 blijven pruttelen. De verplichting geldt slechts voor nieuwe cv-installaties. Dankzij de warmtepomp daalt het gasverbruik van een gemid deld huishouden met de helft, al dus MilieuCentraal. De C02-uit- stoot daalt van 3.200 kilo per jaar naar 2.200 kilo, een besparing van 35 procent. Die is nu nog duur: een losse hybride warmtepomp kost tussen 3.600 en 4.600 euro, inclu sief installatie en btw, blijkt uit een inventarisatie van Milieu- Centraal. Een cv-ketel met warmtepomp kost tussen de 5.000 en 7.000 euro. Wel is er een subsidie van 1.500 tot 1.800 euro die dus van de aanschafprijs af gaat. Essent hoopt echter dat de kostprijs snel daalt als er massa productie komt. „Dat is bij zon nepanelen ook gebeurd", zegt woordvoerder Ronald Sutmuller. Ja, dat mag zeker, maar is veel duurder dan een warmtepomp en kost vaak tienduizenden euro's. De vijftien partijen van het Manifest pleiten daarom voor een goede subsidieregeling, consu menten mogen niet op kosten ge jaagd. Dit jaar is er 100 miljoen euro voor warmtepompen en zonneboilers beschikbaar. Dat lijkt veel te weinig, zeker op de miljarden die het kabinet voor windparken en duurzame ener gie uittrekt. Een mogelijke oplos sing is volgens Essent als energie leveranciers warmtepompen mogen verhuren. „Dat doen we met zonnepanelen ook", zegt Ro nald Sutmuller van Essent. Een ketel met warmtepomp doet het gasverbruik van een gemid delde eengezinswoning met 240 euro per jaar dalen, heeft Milieu- Centraal berekend. Niet niks, maar wel beduidend minder dan bij de aanschaf van zonnepane len. „Het is vooral een klimaatmaatre gel", zegt Mariken Stolk van Mi lieuCentraal. Ze schat dat gebrui kers quitte spelen tijdens de le vensduur van hun ketel met warmtepomp. woensdag 28 maart 2018 GO 1 Klassieke cv-ketel op gas na 2021 taboe' Peter Winterman Den Haag Gasproductie Groningen kil tekort aan gas maakt alternatieven noodzakelijk Verbruik huishoudens 1995 2000 2005 2010 2015 2020 2025 2030 Vanaf 2021 moet de traditio nele, puur op gas gestookte cv- ketel in de ban. Maar wat bete kent dat concreet? Mag een ka potte ketel nog worden gerepa reerd? David Bremmer Den Haag j Mijn cv-ketel is nieuw of pas enkele jaren oud. Moet ik die per 2021 vervangen? 2 Hoe goed is een cv-ketel met warmtepomp voor het milieu? 3 Wat kost een hybride warmtepomp? 4 Mag ik mijn huis ook helemaal elektrisch maken? 5 Wie gaat dat betalen? Ik heb geen 7.000 euro. 6 Gaat mijn energie rekening door de hybride warmtepomp straks om laag?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3