Sommige lessen zijn apart u Accepteren dat iemand anders is II 5 VIERING CHRISTELIJKE EN OPENBARE SCHOOL In Wolphaartsdijk gingen zes jaar geleden christelijke basisschool Ichthus en de openbare De Achthoeksamen. Hoe vier je Pasen op zo'n fusieschool? Daags voor Pasen is het al lang en breed Pasen in basisschool Het Samen spel in Wolphaartsdijk. Paastakken, geschilderde eieren en tekeningen geven de toch al kleu rige school de uitstraling van een lentetuin. In de lokalen maken de kinderen zich op voor de paasvie ring. En dat is hier iets heel bijzon ders. Want hoe vier je een van de belangrijkste christelijke feesten als de helft van de kinderen een niet-christelijke achtergrond heeft? In Het Samenspel - één van de vierentwintig scholen van Al- bero - gingen op t augustus 2016 twee scholen op: de christelijke Ichthusschool en de school voor openbaar onderwijs De Achthoek. „We hebben de Paasviering zelf vormgegeven", vertelt directeur Marjoleen Franken. De Paasvie ring is gebaseerd op het nieuwe prentenboek 'Het geheim van de zon', waarin de zonnebloem cen traal staat als beeld van nieuw le ven. Een zaadje ontkiemt uit de ogenschijnlijk dode grond, een bloem met een zon als hart. Fran ken: „De Paasviering zeifis in twee delen gesplitst. In de eigen groepen gaan de kinderen eieren zoeken in de speeltuin, 's Middags splitsen we de leerlingen in één groep die algemene vorming over godsdiensten volgt en één groep met kinderen die christelijke vor ming volgen." In die laatste (de cvo-groep) koppelt de leerkracht de bloei van de zonnebloem uit 'Het geheim van de zon' aan de verschillende stadia van het lijdensverhaal van Jezus. Telkens komt er een bloem blaadje bij. Aan het eind van de viering is de bloem compleet en breekt een nieuwe, lichte periode aan. In de avo-groep wordt 'Het ge heim van de zon' gebruikt om het thema licht-donker uit te werken. De nadruk ligt hier op het begin van de lente en alle nieuwe plan ten die weer gaan groeien. De da gen worden langer, de zon schijnt vaker; het wordt letterlijk lichter na een donkere winterperiode. Na de vieringen komen alle leer lingen weer samen voor een af sluitende activiteit. In Zeeland zijn meer voorbeel den van christelijke en openbare scholen die ervoor kiezen samen te gaan om in een krimpregio het hoofd boven water te houden. Zeeland geeft daarmee landelijk een goed voorbeeld. Pim van Kam pen (bestuurder bij de stichting voor openbaar en christelijk basis onderwijs op de Bevelanden): „Staatssecretaris Sander Dekker is in de vorige regeringsperiode twee keer op bezoek geweest in Wol phaartsdijk omdat de samenwer king hier zo goed verloopt. Dit is een voorbeeld van hoe het óók kan." Als we het ergens over hebben, komt er maar een klein beetje Jezus of God in voor Er zijn kinderen die niet in God geloven en kinderen die er wel in geloven. Daarover kun je dan praten woensdag 28 maart 2018 PC Pasen is licht, Pasen is leven Ondine van der Vleuten Anne-Lotte Kunst uit Wolphaartsdijk herinnert zich nog de tijd van vóór Het Samenspel. Als zevenjarige bezocht ze de christelijke Ichthusschool. Over wat er anders is sinds 'haar' school fuseerde met de openbare school De Achthoek zegt Anne-Lotte: „Als we het ergens over hebben, komt er maar een klein beetje Jezus of God in voor. En er zijn kinderen die zeggen: Jezus bestaat niet en het scheppingsverhaal heeft helemaal niet plaatsgevonden." Ook anders: sommige lessen zijn apart, zoals de lessen algemene vorming die over alle geloven gaan en de lessen christelijke vorming (cvo) over het christelijk geloof. Maar ook zonder die lessen cvo kan Anne-Lotte wel uitleggen - Anne-Lotte Kunst waar het om draait bij Pasen. Nee, niet om de eitjes. „Het gaat erom dat Jezus aan het kruis is gestorven en begraven is. Drie dagen na de kruisiging gaan drie vrouwen die alle- Anne-Lotte Kunst. maal Maria heten, kijken bij het graf. Maar daar is Jezus niet meer. Hij is opgestaan uit de dood. Dat vieren we met Pasen." Noa Eggebeen zit net als Anne-Lotte in groep acht van Het Samenspel. Zij komt oorspronkelijk van de openbare school, De Achthoek. „Wij deden wel aan christelijke feesten zoals Pasen en Kerstmis, maar dan minder. Ja, een kerstkransje eten en paaseitjes zoeken, hahaha!" Voor kinde ren met een niet-christelijke achtergrond is er het vak 'avo' ofwel algemene vorming. Noa: „Dat gaat over allerlei godsdiensten. - Noa Eggebeen (12) Maar ik wilde wel eens meer weten over christenen, dus heb ik een tijdje cvo gevolgd - dat is christelijke vorming. In die lessen heb ik best veel geleerd over het christendom. Ik dacht altijd dat Jezus voor christenen het belangrijkste was. Nu weet ik dat ze God aanbidden en niet Jezus. En ik kwam erach ter dat het bij Pasen ging om het overlijden Noa Eggebeen. van Jezus. Nu begrijp ik dat er feest gevierd wordt omdat hij is opgestaan uit de dood, dat het goed met hem gaat en dat hij ons kan helpen." Het is goed dat de scholen sa mengegaan zijn, vindt Noa. „Er zijn kinderen die niet in God geloven en kinderen die er wel in geloven. Daarover kun je praten. En accepteren dat iemand anders is." De buit is binnen bij het paaseieren zoeken, (vlnr.) Brechtje, Daimi en Emely. foto smechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37