Overleg over pulsvisserij met België 4 Rijksgebouwendienst neemt vandaag complex over Laatste boekenpanel DWDD voor Heddema Gewonde man in Terneuzen neergeslagen Uiteraard de marine, maar ook de Nationale Reserve, de visserij-in spectie, het Loodswezen, de hoornblazersopleiding, de Veilig heidsregio, veteranen, de jonge- renjury van Film by the Sea en matrozen-in-opleiding uit Ver enigde Arabische Emeritaten. De Marinekazerne in Vlissingen kende sinds de opening in 1969 vele kostgangers. Vlissinger en oud-marineman Rob Schouw uit Vlissingen heeft zich voor de AVOM (vereniging oud-marinepersoneel) verdiept in de historie van de kazerne. Een uitgave van het verenigingsblad is gewijd aan het wel en wee van de kazerne. Schouw: „Van 1967 tot 1974 was ik actief bij de verbin dingsdienst van de marine. Je werkte afwisselend aan boord en aan de wal. Vlissingen was in die In mijn jaren zat het gros van de marinemensen in de kazerne bij de verbindingsdienst de tijd het oorlogshoofdkwartier Benelux. In 1970 kwam ik als 'ver- bindelaar' op de kazerne in Vlis singen. In mijn jaren zat het gros van de marinemensen in de ka zerne bij de verbindingsdienst." In de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog leek Vlissingen haar status als belangrijke ligplaats van oorlogsbodem terug te krijgen. Maar in de jaren vijftig besloot de marine dat Den Helder de lig plaats van de vloot zou worden. Dat wil niet zeggen dat de marine uit Vlissingen verdween. In 1967 ging de eerste paal de grond in voor de huidige marine kazerne waar de Commandant Maritieme Middelen Schelde zijn basis kreeg. Op 20 november 1969 was de officiële opening, 's Avonds was er in de kantine een optreden van het toen populaire duo Sandra en Andres. Wapenspreuk „Binnenkort sluit in Vlissingen de Marinekazerne met haar kloeke wapenspreuk 'Pugno pro patria' (Ik vecht voor het vaderland). Maar terugkijkend naar de ge schiedenis had dat beter 'Pugna pro superstes' (Vechten om te overleven) kunnen zijn." Zo be gint Schouw zijn verhaal. De laatste dertig jaar, na het ver dwijnen van het IJzeren Gordijn, was dat zeker het geval. Steeds meer marinetaken vervielen. Het oorlogshoofdkwartier ging naar Den Helder, net als het mijnenbe- strijdingsflottielje. Later volgde de Duik- en Demonteergroep. Door het besluit om de mari niers naar Vlissingen te halen en een nieuwe, vele malen grotere kazerne te bouwen is de sluiting van de huidige wat Schouw be treft er een 'zonder hartzeer'. „Over enkele jaren zal de ver nieuwde kazerne zich als een prachtige zwaan in het Zeeuwse landschap hebben genesteld." De Belgen zijn, aldus secretaris Teun van Dam van producentenor ganisatie Delta Zuid, geïnspireerd door een akkoord dat eerder met een Britse visserijorganisatie is ge sloten over de (tijdelijke) sluiting van enkele visgebieden aan de En gelse zuidoostkust voor pulsvissers. Dat had niet alleen te maken met de pulsvisserij, waarmee kleinschalige Engelse vissers zeggen negatieve ervaringen te hebben, maar ook met de uittreding van Groot-Brit- tannië uit de Europese Unie, de Brexit. „Zodat wij ook na de Brexit in Engelse wateren kunnen blijven vissen", geeft Van Dam aan. Het overleg in België vindt, aldus Van Dam, met name plaats met 'kleine' vissers die met vaste visnet ten op zeebodem werken, en sport vissers. Zij stellen dat de Neder landse pulsvisserij tot veranderin gen in de visstand heeft geleid. Ne derlandse vissers reageren dat die veranderingen al voor de komst van het elektrisch vistuig plaatsvonden en dat klimaatverandering eerder de oorzaak is. Zuidelijke visbestan den schuiven op naar het noorden. VisNed, de grootste Nederlandse vissersorganisatie, onderkent ove rigens wel in de laatste nieuwsbrief dat de introductie van de pulsvisse rij tot wijzigingen in het vispatroon heeft geleid. Met name tong laat zich goed vangen met het elektrisch vistuig. De zuidelijke Noordzee is een belangrijk visgebied voor tong. Belgische vissers grijpen discussie pulsvisserij aan om eisen te stellen Daar zijn de laatste jaren daarom meer noordelijke vissers te vinden, waardoor de visserij-inspanning is toegenomen. Ook kan met de lich tere pulskor op slappere gronden worden gevist, waar dat met de zwaardere traditionele boomkor niet kon. De Belgische (sport)vissers met wie wordt gesproken, hebben ge vraagd drie gebieden te ontzien tij dens de paai- en trekperiode van vissen. Van Dam meldt dat hierover eind deze maand opnieuw overleg plaatsvindt. Het voorstel is wat hem betreft onacceptabel. „Eén van de argumenten is dat de zeebaars moet worden beschermd, maar daar vis sen wij niet eens op. Het zou bo vendien om de helft van alle vis gronden gaan. Dat gaat ons veel te ver, zeker nu België evenals Neder land ook al van plan is meer wind molenparken in zee aan te leggen, waarvoor wij nergens worden ge compenseerd." GOES Manda Heddema is van avond voor het laatst te zien in het boekenpanel van De Wereld Draait Door. Het kwartet neemt na twee jaar afscheid. Dat is vol gens afspraak. „Elk panel zit er twee seizoenen, dus we wisten het van tevoren", zegt de eigena resse van boekhandel De Kope ren Tuin in Goes. „Toch vind ik het hartstikke jammer, want het was heel bijzonder om te doen en ik heb er veel van geleerd." „Wat ik heel leuk aan het panel vind is dat je alle boeken vooruit leest, nog vóórdat ze verschijnen. Dus op het moment dat ze in de winkel komen, heb ik ze al gele zen. En omdat je zo belachelijk veel leest, heb je ook zo ongeveer alles gelezen." Het was wel hard werken. „In die zin geeft het ook wel lucht. Het kostte me onge veer 20 uur per week. Ik las elke week zo'n 2.000 bladzijden. Dat tempo ga ik niet volhouden." Nuchter Het panel bezorgde Heddema landelijke bekendheid, al heeft het haar leven niet ingrijpend veranderd. „Ik merk wel dat veel mensen het hebben gezien en het hartstikke leuk vinden, maar gelukkig zijn we hier allemaal nuchtere Zeeuwen." TERNEUZEN De 41-jarige Utrechter die vrijdagnacht be wusteloos en in kritieke toe stand bij het Hampshire Hotel in Terneuzen werd gevonden, was betrokken bij een vecht partij. Hij liep daarbij een her senbloeding op en is zaterdag met spoed naar een ziekenhuis in Antwerpen gebracht. De man ging met zijn broer uit in Terneuzen. Ze zaten on der meer bij Café Bee in de Noordstraat. „Ze waren eigen lijk heel rustig", vertelt de eige naresse van het café. Rond mid dernacht vertrokken ze om te gaan pinnen. De twee broers liepen via het stadhuis naar het Oostelijk Bol werk en van daaruit richting het Hampshire Hotel aan de Churchilllaan, waar ze verble ven. In de buurt van het hotel zouden ze volgens de broer van het slachtoffer van achteren zijn aangevallen door drie man nen. De politie heeft nog geen ar restaties verricht. Wel is een buurtonderzoek uitgevoerd en zijn gisteren meerdere getuigen verhoord. Het slachtoffer ligt in kritieke toestand in Antwerpen. De po litie bestempelde zijn toestand maandag nog als 'blijvend zorg wekkend'. woensdag 28 maart 2018 Marinekazerne kende vele kostgangers Vandaag draagt de Koninklijke Marine de kazerne in Vlissingen officieel over aan de Rijksgebou wendienst. Die kan dan aan de slag om de nieuwe kazerne voor de mariniers te bouwen. Theo Giele Vlissingen - Rob Schouw, oud-marineman Op verzoek van Belgische kust- vissers wordt met Nederlandse vissers gesproken over het ont zien van visgebieden voor de pulsvisserij. Harmen van der Werf Vlissingen PG avom afdeling zeeland JHarint üajcrnc Wringen ïen <ti;óperf( Rob Schouw met een AVOM-blad gewijd aan de historie van de marinekazerne, foto dirk--jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36