Hrieo □imc Elk uur wordt een agent belaagd Schade Arnemuidse viskotter is groot Trio krijgt in hoger beroep vrijspraak voor plof kraak 2 JAN VAN DAMME Column Het piept en het kraakt. Nee, een griepprik was niks voor mij. Een bikkel, u begrijpt het wel. En hier zit ik nu. Mijn haarwortels zijn gevoelig, er ha meren mannetjes aan de binnen kant van mijn schedeldak, mijn maag verdraagt nog geen lichtge wicht cracker met banaan en mijn thermostaat is ernstig van slag. Met twee pyjama's aan en onder drie dekens lig ik nog te trillen als een espenblad. Griep, beter gezegd 'hriep'. En niet zo'n beetje ook. Nieuws dringt deze dagen ver traagd tot me door. Het Neder lands elftal in wk-vorm, zag ik er gens na de 3-0 zege op Portugal. De Portugezen inclusief Cristiano Ronaldo, dat moet er wel even bij gezegd worden. Het blijft natuur lijk een potje om des keizers baard. Eerst maar eens afwachten of we doorgaan met het uitzetten van Russische diplomaten. Straks zijn de verhoudingen zo verslechterd, dat we maar wat blij zijn dat Mos kou voor onze leeuwen een brug te ver was. Ach, duurbetaalde voetballers, misschien hadden jul lie net als ik in een veel vroeger stadium een griepprik moeten ha len. Ander nieuws dat ik onder mijn dekens heb gelezen ging over de Belgen, die nu bij ons diesel ko men tanken. Een feestje voor onze pomphouders. Het is weer eens wat anders. Hoewel, als ik de afge lopen jaren in Sluis of Hulst was, zag ik altijd wel zuiderburen die op koopjes uit waren. En nog steeds. Vanuit mijn jonge jaren dacht ik dat ze nog altijd boter kwamen halen. Roomboter? Nee. De goedkoopst mogelijke marga rine in grootverpakking, daar lie pen de koopjesjagers warm voor. Tegenwoordig zijn vooral drogis ten in trek. En dan pakken ze als rasechte Vlamingen en passant onbeperkt mosseleten mee. Ik heb nog wel een tip voor de zorgende middenstand langs de grens. Bestaan er grieppillen? Zet die dan in de etalage, plak er een sticker 'solden' op en voor je het weet staat er een file voor je win kel. Belgen noemen zichzelf graag Bourgondisch. Ja, maar toch ook 'geen cent te vee hé' Vanuit mijn jonge jaren dacht ik dat de Belgen nog altijd om boter kwamen DESTELLING Vandaag: leder kind moet het paasverhaal kennen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters EERSTE PAASbAS IS HET APRIL WIJ KRESEN EEN BRIEF*. WILLEM-ALEXANbER EN MAXIMA KOMEN bAN BIJ ONS ONTBIJTEN/ Hulst eerste met nieuw college Zeeuwse snorfiets haalt brommer in Makelaarsteam voor gezondheid Middelburg Drie nieuwe Zeeuwse teelten De nieuwste cijfers van de politie schetsen een verontrustend beeld. Het afgelopen jaar registreerde de politie 9.101 geweldsincidenten. Dat betekent dat gemiddeld elk uur een agent in het nauw wordt gedreven. Dat gaat van verbaal geweld tot in het meest extreme geval poging tot moord. De 'selecte groep' die daar verantwoordelijk voor is, wordt ge vormd door mensen uit alle lagen van de samenleving, zegt Ruud Ver- kuijlen, programmamanager geweld tegen politie-ambtenaren. „Vorig jaar registreerden we 61 gevallen waarbij met een voertuig werd inge reden op een collega. Dit wordt ook gedaan door mensen zoals jij en ik, die op weg zijn naar werk of huis en bij een verkeerscontrole besluiten geen gehoor te geven aan een stop teken, maar gas te geven." Anders dan voorheen kan de poli tie nu veel beter zien in welke con text geweld plaatsvindt. In verreweg de meeste gevallen is dat tijdens 'niet geplande aanhoudingen'. Het geven van bekeuringen en optre dens van de politie in het verkeer liep in 2017 bijna 1.000 keer uit de hand. In de meeste gevallen werd verbaal geweld gebruikt, zoals bele diging en bedreiging. Als er sprake is van fysieke mishandeling, worden agenten geschopt, geslagen, gebeten en worden kopstoten uitgedeeld. Soms komt zelfs aanranding voor. Om het tij te keren, deelt justitie zwaardere straffen uit en worden agenten getraind in het omgaan met verwarde personen. Volgens Ver- kuijlen ligt de oplossing binnen de samenleving. „Het heeft alles te ma- Geweld hoort niet bij het werk van agenten, ook al wordt dat soms gedacht ken met de manier waarop we aan kijken tegen toenemende mondig heid en de erosie van gezag. Geweld hoort niet bij het werk van agenten, ook al wordt dat soms gedacht." P8 ARNEMUIDEN De Franse con trole-actie tegen de Arnemuidse viskotter ARM 14 twee weken gele den heeft effect op de Nederlandse vissers. „Je kunt zo opnieuw wor den vastgepind op een kleinig heidje", aldus walschipper Joost Siereveld. De ARM 14 werd dinsdag 13 maart opgebracht naar Duinker ken. Het hoofdnet, de hoofdkuil, was in orde. Alleen mazen aan de onderkant van de overkuil, die het hoofdnet moet beschermen, waren iets te klein. De Fransen stelden zich hard op. Pas maandag 19 maart mocht de ARM 14 weg, na betaling van 30.000 euro borgsom. Siereveld is ervan overtuigd dat Belgische en Nederlandse controleurs het bij een waarschuwing hadden gelaten. „De overkuil belemmerde het hoofdnet niet." De schade is ondertussen groot. De vangst is verbeurd verklaard en de ARM 14 kon dagen niet vissen. Siereveld: „Dat werkt ontmoedi gend om nog in Franse wateren te komen. Er hangt een zwaard boven je hoofd." De ARM 14 viste gisteren voor de Belgische kust, niet speciaal om Frankrijk te mijden. De tong visserij zit in het voorjaar noorde lijker. De Terneuzense politie volgde op 12 maart 2013 in de verse sneeuw sporen die leidden naar drie ver dachten van een mislukte plofkraak op een pinautomaat van de Rabo bank bij het winkelcentrum Zuid polder. Alleen: die sporen waren misschien helemaal niet van de cri minelen, aldus het gerechtshof in Den Bosch. Twee Terneuzenaren en een Axe laar werden daarom dinsdag in ho ger beroep vrijgesproken. Daarbij nam het hof in aanmerking dat de politie geen foto's had gemaakt van de sporen en dat geen enkele agent een fiets had gezien. De gevonden handschoenen en mutsen waren onvoldoende onder zocht. Dat de muts om een verwar ming hing te drogen en dat de handschoen met dna van één ver dachte onderweg in de sneeuw lag, was te weinig bewijs. Er zat bij voorbeeld ook dna van iemand an ders op. De rechtbank in Middel burg stelde vorig jaar dat alles bij el kaar voldoende was voor een bewe zenverklaring. Het hof is het daar, net als de advocaten van de drie mannen, niet mee eens. De mis lukte plofkraak blijft onopgelost. De Axelaar werd ook vrijgespro ken van een schietpartij in zijn woonplaats in 2012. Onduidelijk was of hij op een huis of twee men sen had geschoten. Hij kreeg drie maanden cel voor het bezit van een wapen en munitie. woensdag 28 maart 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik wil best gast ouder zijn in de vakantie 308 reacties HULST Hulst is de eerste ge meente in Nederland met een nieuw college van bur gemeester en wethouders. Dat meldt Binnenlands Be stuur, een nieuwsmedium voor ambtenaren. In Hulst is zaterdag een coalitie ge vormd van Algemeen Be lang Groot Hulst (ABGH), CDA, VVD en PvdA. Groot Hontenisse viel af. De for matie gebeurde drie dagen na de gemeenteraadsver kiezingen. ABGH haalde de meeste zetels, zeven. VLISSINGEN Voor het eerst rijden in Zeeland meer snorfiet sen en -scooters rond dan brommers. Op 1 ja nuari van dit jaar telde de provincie 13.555 snorfiet sen en -scooters en 13.146 brommers, blijkt uit cijfers van het CBS. Landelijk zijn brommers al sinds 2012 in de meer derheid. Alleen Zeeland en Friesland bleven brommerprovincies bij uitstek. In Friesland is dat nog steeds het geval. MIDDELBURG De provincie heeft een team gevormd van 'make laars' met kennis van za ken over vitaliteit, bewe gen, voeding, natuur en recreatie. De bedoeling is dat zij dit jaar onderne mers en organisaties sti muleren om nieuwe pro ducten en diensten te ontwikkelen op het ge bied van gezondheid. De maatregel is een uitvloei sel van het advies van oud-premier Jan Peter Balken-ende om in Zee land toerisme zorg en welzijn nauwer met elkaar te verbinden. De landbouworganisatie ZLTO, proefboerderij de Rusthoeve in Colijnsplaat, stichting Fooddelta Zee land en adviesbureau Del- phy willen drie nieuwe Zeeuwse teelten ontwikke len. De provincie onder steunt deze samenwerking in het programma New Food met ruim 80.000 euro. Dat is niet alleen voor de productie van de teelten maar ook voor de markt verkenning en de lancering. In Nederland wordt gemiddeld elk uur een agent verbaal of fy siek aangevallen. Ten minste één keer per week rijdt iemand met een auto op de politie in. Carla van der Wal Den Haag —Ruud Verkuijlen, politiemanager Pieter van Klinken Den Bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2