O 28 M ANGELA KIJKT TV Frank Dane lijkt de gedoodverfde opvolger van radio- dj Edwin Evers, maar hoe geschikt is hij eigenlijk voor de ochtend van Radio 538?„Hij is polariserend. Of je vind hem geweldig, of niks." Het blijft verbazingwekkend dat mensen soms een televisiecamera nodig heb ben om elkaar eindelijk de dingen te zeggen die al jaren dwarszitten. Daar kun je al lerlei psychologische theorieën op loslaten, maar je kunt er als kijker ook gewoon van ge nieten en leren. Als het tenminste zulke in dringende en integere programma's oplevert als Eindelijk Thuis, sinds kort elke maandag op NPO1. Daarin gaat een adoptiekind dat worstelt met identiteitsproblemen met een van de adoptieouders terug naar het land van her komst. Samen op reis gaan doen programma's graag. Het levert niet alleen schitterende plaat jes op, maar als mensen na een heftige periode op een voor hen bijzondere plek zitten komen de tranen vaak net iets makkelijker en sneller. Nou, tranen te over in Eindelijk Thuis. Elke week weer. Net als het happy end, dat onlos makelijk bij het genre hoort. Maar toch steekt het programma met kop en schouders boven de rest uit. Omdat het over meer gaat dan al leen die ene zoon en moeder die door een wandeling door de Colombiaanse jungle, een barbecue, een gesprek met leeftijdsgenoten en een bezoek aan het kindertehuis nader tot el kaar komen en eindelijk dingen uitspreken, zoals Carlos en Manna afgelopen maandag. Het programma zet je als kijker aan het den ken over adoptie. Is het wel zo'n goed idee om kinderen uit hun omgeving weg te halen? De welbespraakte Carlos had een punt toen hij zei dat het toch gek is dat bij een hond vaak weken van te voren wordt getoetst of er een weder zijdse klik is. Terwijl hij als i-jarige doodleuk in de armen van vreemden werd geduwd. Te gelijk realiseren hij en de andere kinderen zich bij het zien van de armoede en criminaliteit in hun geboorteland dat hun adoptie ook voorde len heeft. Net als met de worsteling van de adoptieou ders, omdat hun vragen - 'heb ik genoeg ge daan, heb ik ergens gefaald?' - herkenbaar zijn voor iedereen met kinderen. En die een-op- eenreis werkt aanstekelijk. Waarom zou je dat ook niet doen met je kind als er geen proble men zijn? Gewoon eens alle tijd om te praten, alles te zeggen. Kan in Colombia, maar ook in de duinen van Terschelling. En het mooie: het kan ook prima zonder camera's. Typhoon maakt docu Musical Expeditie Robinson Quote van de d« Mijn vriendinnen zijn net als ik: halve kerels in een vrouwenlijf. Recht voor zijn raap, aanwezig, duidelij ij wordt wel eens 'het iets lievere broertje van Ro- bertjensen'ge noemd. De in Den Haag geboren Frank Dane (36) als enfant terrible betitelen, gaat in derdaad net een stap te ver. Brutaal, maar met een warm hart. Soms ge waagd, maar er niet op uit om alles en iedereen te shockeren. Die vergelijking met zijn broer gaat mank, vond hij zelf ook. Zijn echte naam is eigenlijk Frank Kjaerby Jen- sen. Dane (een Deense naam, het land waar zijn vader vandaan komt) werd verzonnen in de tijd dat zijn broer heel populair was bij Veronica. Alles om de eeuwige vergelijking te voorkomen. „Ik wilde vrij en onaf hankelijk zijn", zei Dane daarover. De radio-dj maakt er geen ge woonte van interviews te geven. Ook niet nu hij door vriend en vijand wordt genoemd als dé gedroomde opvolger van Edwin Evers, die na 21 jaar stopt met zijn ochtendshow. Het zou niet de eerste keer zijn dat Dane van plek verwisselt. Hij werkte bij Stadsradio Rotterdam, Yorin FM, Radio 538, Slam FM en 3FM voordat hij terugging naar 538. „Ik ben een vreselijk onrustig mens. Er moet elke dag iets interessants gebeuren", zei hij daarover. Dane ging bij 538 van de avond naar de middag en zou dan volgend jaar naar de ochtend verhui zen. „Net een voetballer, vind je sarcastischer, afstandelijker maar daarmee ook moderner niet", zei hij eerder in deze krant. Die 'voetballer' lonkt naar de Champions League, zoals je de och tend tussen zes en negen gerust kunt noemen. Daarvoor moet hij waar schijnlijk wel zijn televisiewerk op geven. Dane is sinds een kleine twee jaar te zien bij RTL Boulevard, waar hij zijn bekendheid vergrootte. De druk neemt toe. „Bij televisie wordt minder vaak een beroep op je presentatie gedaan. Bij radio moet je elke dag die norm halen", zegt col lega Rob van Someren van Radio 10. „Als dat te geforceerd gaat, houd je het niet vol. Dit is een periode waarin je een bepaalde hoeveelheid luisteraars bindt van wie je hoopt dat ze zolang mogelijk blijven." Jeroen van Inkel, tegenwoordig Omroep MAX-presentator op NPO Radio 5, prijst Danes talent, maar ziet een belangrijk verschil met Edwin Evers. „Het publiek is Edwin ge wend, die 'lekker gewone gast die je ook kan treffen bij een voetbalwed strijd met een sjaaltje van zijn club'. Hij is een man van het volk. Frank is wat sarcastischer, afstandelijker, maar daarmee ook moderner. Ik kan niet goed inschatten of de ochtend luisteraar van Radio 538 dat wil." Daniël Dekker (Avrotros): „Uiteraard Frank is wat Adontie Eindelijk Thuis zit zo goed in elkaar dat je als kijker meevoelt met die innerlijke strijd. TELEVISIE Typhoon maakt voor de EO een vierdelige tv-do- cumentaire over Martin Luther King. 50 jaar na de dood van de burgerrechten strijder maakt de rapper een muzikale road- trip door de VS. De serie begint 12 april op NPO 3. SHOW Producent Rick Engelkes werkt aan een musical over Expeditie Robinson. In de volgens hem 'dikke vette co medy' gaan drie gezinnen op zoek naar geluk. Expeditie Eiland moet vanaf sep tember te zien zijn. 3 ■o Anita Witzier in Beau Monde woensdag 28 maart 2018 Dennis Jansen Gudo Tienhooven —Jeroen van Inkel, presentator 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28