GELD&GOED 2, 27 Verzekering biedt beperkte dekking Echtscheiding Een scheiding is altijd vervelend. Behalve dat het emotioneel vaak zwaar valt, is ook de scheidingsprocedure ingrijpend. Het traject dat je daarbij kiest, bepaalt in grote mate de kosten. Scheiden is zelden de in tentie maar wel vaak de uitkomst van een huwe lijk: in Nederland loopt een derde van alle huwe lijksbootjes op de klippen, zo'n 34.000 per jaar. In een fase dat emo ties vaak hoog oplopen moeten part ners de ontbinding van hun huwelijk regelen. Los van alle financiële gevol gen op de lange termijn kost de scheiding zelf ook geld. Om te beginnen is het goed je te realiseren dat elke situatie uniek is. De omstandigheden waaronder je uit elkaar gaat, zijn vrij bepalend voor de kosten. Is er sprake van een vecht- scheiding? Is er een complexe situatie met bijvoorbeeld, kinderen, een ge zamenlijk bedrijf en/of hypotheek? Of is de scheiding overzichtelijk en ga je in goede harmonie uit elkaar? Voor welke scheidingsprocedure je ook kiest: uiteindelijk heb je wel een advocaat nodig. Want er moet een scheidingsconvenant bij de rechter worden ingediend. Dat is het geheel aan afspraken die zijn gemaakt, van geld en spullen tot het huis en de kinderen. Ook als een mediator het proces ondersteunt, moet een advocaat het scheidingscon venant indienen. In het geval van een vechtschei- ding ligt het voor de hand dat de partners ieder een eigen advocaat in de arm nemen. Het zal niet verbazen dat zo'n scheiding, waarbij beider ad vocaten in de rechtszaal de degens met elkaar kruisen, de duurste optie is. Volgens berekening van de Consu mentenbond gaat dat gezamenlijk minimaal 3.000 euro kosten. De na druk ligt op minimaal, waarbij 2.500 tot 3.000 per persoon onder de streep realistischer is. Dat komt door de hoge uurtarieven van advocaten, zo'n 150 tot 200 euro. Bij zware vecht- scheidingen gaan de kosten richting 10.000 euro per persoon, want hoe ingewikkelder de scheiding, hoe meer uren worden gemaakt. Uitgangspunt is dat beiden een ad vocaat hebben en elke partij de eigen rekening betaalt, maar afspraken over afwijkende regelingen kunnen ook in een convenant worden opgeno men. VERGOEDING Zijn de verhoudingen bekoeld maar is er toch een basis om met respect voor elkaar tot een vergelijk te ko men? Dan is een zogeheten overleg scheiding een optie. Beide echtelie den houden dan wel een eigen advo caat, maar lossen hun geschillen bui ten de rechtszaal op. Al dan niet on der leiding van een coach gaan ze met hun advocaten om de tafel zitten om tot een scheidingsregeling te ko men. Eventueel kunnen ook deskun digen aanschuiven, zoals een finan cieel expert. De Consumentenbond becijfert de kosten van een overleg scheiding op minimaal 2.500 euro. Als het lukt om met enige hulp met elkaar te overleggen, dan kan een ge zamenlijke advocaat voldoende zijn. De begeleiding van de advocaat is - afhankelijk van de situatie - beperkt tot enkele gesprekken en de rekening kan mooi door twee. Mediation is een goede keuze als je er zonder advocaat uit hoopt te komen, maar er wel behoefte is aan begelei ding door een onafhankelijke derde partij. Niet alleen prettig voor beide partners, maar ook voor de kinderen. Een scheiding is voor hen ook zonder bekvechtende ouders al zwaar ge noeg, dus een huwelijksontbinding waarbij pa en ma 'on speaking terms' blijven kan een doel op zich zijn. Een mediator of scheidingscoach kan als tussenpersoon optreden, het proces stroomlijnen, met voorlich ting en aanvullende ideeën komen en draagvlak creëren. Uiteraard zorgt hij of zij ook voor een juiste juridi sche afhandeling. Sommige media- Online vind je dienst verleners die vanaf 300 euro helpen een huwelijk te ontbinden tors zijn overigens ook advocaat, zo dat je die niet apart hoeft in te scha kelen voor afhandeling bij de recht bank. Reken voor de kosten van een mediator op minstens 2.000 euro. Zo zien we in de kosten van een echt scheiding een duidelijke lijn: hoe be ter de verstandsverhouding, des te vriendelijker de juridische rekening. Als we die lijn doortrekken, komen we bij de goedkoopste variant: je scheiding online regelen. Op internet vind je dienstverleners die vanaf 300 a 400 euro je helpen een huwelijk te beëindigen. Ze bie den diverse pakketten en optionele uitbreidingen voor de afhandeling van je scheiding. Zo helpt een basis pakket een scheidend paar aan een convenant, de formaliteiten bij de rechtbank inclusief griffierecht en btw én de inschrijving van de echt scheiding bij de gemeente. Kies je voor een digitale scheiding dan moet je het onderling wel eens zijn over de afwikkeling. Kom je er niet helemaal uit dan kun je wel juri dische hulp inschakelen. Soms kun je dat al in je pakket opnemen, zoals een bespreking met een familierecht advocaat of advies van een fiscalist. Goede informatie over online je scheiding regelen vind je onder meer op rechtwijzer.nl en uitelkaar.nl. Uiteindelijk zal de advocaat en/of mediator de voornaamste kostenpost zijn, dus daar valt ook het meest te besparen. Met wat inlezen op bij voorbeeld echtscheiding-wijzer.nl kun je een advocaat al veel uitleg en daarmee tijd uit handen nemen. woensdag 28 maart 2018 GO De kosten van een scheiding Rob Nijman 1 Scheiding met eigen advocaten De dekking van een rechtsbijstandverzeke ring voor kosten van een echtscheiding is zeer beperkt. „Voor verzekeraars is scheiden bijna geen 'on zeker voorval' meer", verklaart Suzan Samson van vergelijker Indepen- der. Het komt simpelweg te vaak voor om advo- caatkosten voor een scheiding te dekken. Mediation is bij de meeste maatschappijen nog wel meeverzekerd, al dan niet via een aparte module. Vaak geldt de dekking pas vanaf 36 maanden na het afsluiten van de ver zekering. Als je als partners op de polis staat, maak je samen gebruik van het mediationbudget. Je gaat ook samen naar één mediator. De maxi male vergoeding vind je in de polisvoorwaarden. Vergelijken loont, want dat varieert van 1.500 tot 7.500. Samson: „Er is één uitschieter met een dekking van 40.000 euro: dat is de Hema." Voor partners met een gezamenlijk inkomen tot 38.000 euro zijn er overheidsregelingen waarbij je alleen een eigen bijdrage betaalt. Die varieert van 53 tot 105 euro voor maximaal vier uur aan mediation. Je leest er meer over op rvr.org, de website van de Raad voor Rechtsbij stand. Die informatie vind je ook bij het Juri disch Loket, waar je te recht kunt voor gratis advies. Overlegscheiding 3 Uit elkaar met hulp van een mediator Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl 4 Digitale ontbinding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27