f m.- Goeie koop Citruspersen voor een simpel sapje 25 - na een noodkreet van Napoleon - een alternatiefin elkaar draaide voor de rap slinkende boterberg. Waar de Fransen echter hun neus ophaalden voor de 'nepboter', werd Nederland zuivelland opmerkelijk genoeg we reldkampioen margarine eten. Zo'n negen op de tien Nederlanders ge ven nog altijd hun voorkeur aan een potje plantaardig vet. Goed, de Becel glibbert als een verzamelalbum van Barry White. Het bestaat voor maar 10 procent uit roomboter smaak kan misschien niet tippen aan het echte werk. Maar wat goed koop is, wordt hier groot. Bovendien zijn we decennia overspoeld met tv- spotjes en tijdschriftadvertenties over de vermeende gezondheids voordelen van margarine. Een debat over verzadigde, onverzadigde en transvetten waarover wetenschap pers het nog altijd niet eens kunnen worden. Zuur We selecteren zeven kuipjes uit het boterschap, elk in meer of mindere mate gevuld met echte, ongezouten boter. Twee zogenoemde melanges: Becel en Lurpak. Vier onvervalste roomboters: Plus, Jumbo, Albert Heijn en Le Gall. En één zelfver- klaarde grasboter: Campina. Grasbo ter? „Ja, dat is boter van koeien die niet op stal hebben gestaan", ver klaart boterboerin Henny Bax. „Door het eiwitrijke gras is het veel minder stevig. Het glibbert door je vingers." Hoewel dit een blinde test betreft, wordt de grasboter van Campina door het panel meteen ontmaskert. De smaak is niet verkeerd. Maar on danks het ogenschijnlijk smeerbare uiterlijk, gaat het mes er slechts met horten en stoten doorheen. Becel glibbert daarentegen als een verzamelalbum van Barry White. Het bestaat dan ook slechts voor tien procent uit roomboter, waardoor ook het lekker volle mondgevoel ver te zoeken is. Ook de twee buiten landse kandidaten stellen teleur. Lurpak is kennelijk Deens voor zuur en melkerig. En de stugge Le Gall wint de baksteenbokaal, met tot overmaat van ramp ook nog een vieze, vlakke smaak. De huismerkboters boeren beter. Zowel Plus als Jumbo combineren een lekker volle roombotersmaak met een prima uiterlijk. Helaas duurt het lang voordat ze bij kamer temperatuur ook maar enigszins smeerbaar worden. Bovendien galmt er bij beide een moeilijk definieer baar nasmaakje na. De boter van Al- bert Heijn wordt unaniem tot win naar verkozen. Je ruikt de room. De smaak is lekker vol en puur. En de boter smelt op de tong. „Iemand nog een stolletje?" DE UITSLAG r Perst prima voor zacht prijsje Degelijke pers in modern jasje Mag met recht op het aanrecht woensdag 28 maart 2018 GO Het panel ontmaskert direct de enige grasboter die er tussenzit. FOTO'S JEAN-PIERRE JANS 1. Albert Heijn smeerbaar €2,39 voor 250g Prach tige boter, smeert prima, smelt op de tong. Punten voor de volle smaak. .smeerbar. ROOMBOTE o 2. Jumbo €2,32 Mooi uiterlijk en smaak is niet verkeerd. Vol en vettig. Helaas wel een apart nasmaakje. Te lang hard ook bovendien. ROOMBOT 3. Campina Botergoud grasboter €2,50 Lijkt vloeibaar, desondanks opvallend hard. Aardige smaak: je proeft bijna de wei. 4. Plus €2,39 Mooi uiterlijk en een fijn, vol mondgevoel. Wel een lichtzurig nasmaakje. En weinig geur. roombote 5. Lurpak smeerbaar €2,29 Uitstekend smeerbaar, maar wit en zurig. Lijkt haast smeer kaas. Is het de 26 pro cent raapzaadolie? 52 LURPAK 6. Le Gall €3,19 Kneiterhard, ook na een uur nog nauwe lijks te smeren. Vol vet, maar met een veel te vlakke smaak. LeCall^ Eenrr' c ai .te 7. Becel €2,21 'Met roomboter' meldt de verpakking. Slechts tien procent, ja. Je proeft het nauwelijks. Veredelde margarine. ROOMBOTER Of je voor sinaasappelen of andere vruchten gaat, vers is je sapje natuurlijk het allerlekkerst. Met een citruspers maak je het snel en eenvoudig klaar. In sapjesland is een wereld aan producten te koop: slowjuicers, sapcentrifuges, blenders en citruspersen. Met een blender maak je wat dikkere sappen. Die zijn dan ook zeer geschikt voor het maken van smoothies. Ga je voor een helder sapje, dan is de sapcentrifuge een optie, die met hoge snelheid fruit en groenten vermaalt. Bij de slowjuicer gaat dit vermalen in een iets langza mer tempo, waardoor het eindresultaat wat gezonder zou moeten zijn. Sapcentrifuges en slowjui cers hebben uitgebreide mogelijkheden, maar zijn in onderhoud en gebruik vaak wat omslachtiger dan een citruspers. Die is dan ook ideaal voor iedereen die zonder gedoe even snel z'n juice wil maken. Wij zetten drie aanraders op een rij. Tom Haze Zie voor meer resultaten besteproduct.nl Tefal Vitapress ZP3001 Prijs: €22 Met deze pers maak je snel en gemakkelijk vruchtensap voor ruim twee tientjes. Geen beauty op je aanrecht, maar deze Tefal presteert prima. Vruchten duw je met de hand op de pers waarna de motor meteen in actie komt, zonder te veel lawaai. Het sap wordt opgevangen in de kom die onder de pers staat. Bij zowel grote als kleine vruchten is het resul taat dik in orde. Het filter is weg te halen als je voorkeur hebt voor sap met vruchtvlees. Russell Hobbs 22760 Prijs: €40 De 22760 heeft een mini malistisch, modern design dat hartstikke degelijk oogt. Duw de vrucht op de kegel en je maakt comfortabel en makkelijk je sapje klaar. Extra handig zijn de twee verschillende perskegels die je erbij krijgt. Zo heb je voor zowel groot als klein fruit een op- zetstuk dat uit stekend presteert. Het ap paraat heeft een druppelstop en rubberen pootjes voor een goede grip. Prijs, kwaliteit en looks zijn keurig met elkaar in ba lans. Domo D09173J Prijs: €56 Oogt luxe en degelijk en mag dan ook gezien wor den. Persen gaat via de hendel die heerlijk licht in de bediening is. Het is eens een van de stilste citruspersen uit deze test. Met kleine vruchten heeft-ie wat meer moeite vanwege de vrij grote perskegel, Inclusief druppelstop en handige zuignapjes die het apparaat stevig op je aan recht houden. Maakt z'n prijskaartje zeker waar. maar vooral het grotere fruit is een prooi voor deze Domo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25