GELD&GOED Rotzak Waarvan Akte 24 Roomboter Geen paasstol zonder een dikke lik roomboter. Als die tenminste een beetje smeert. Ons panel duikt met de neus in de boter en proeft zeven merken. Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Ik wil mijn vader onterven", zegt de jongeman aan mijn bureau. „Met hem wil ik nooit meer iets te maken hebben." Zijn moeder, die met hem is meegekomen, knikt instemmend. „Die vreselijke man!" zegt ze. Maar zij is dan ook ver wikkeld in een vechtscheiding met de vader van haar meerderjarige zoon en enig kind. Een zoon die zijn vader onterft: het gebeurt niet vaak, maar het kan. Dus maak ik het ge vraagde testament op, dat de zoon - weer verge zeld van zijn moeder - een paar weken later komt ondertekenen. Zaak afgehandeld. Tot enige tijd daarna de vader zich meldt. Hij wil in een testament zijn zoon juist tot enig erf genaam benoemen. Een zoon die zijn vader ont erft, een vader die zijn zoon tot enig erfgenaam benoemt. Ik denk er het mijne van, maar uit hoofde van mijn functie moet ik tegen beiden zwijgen. Ook het opstellen van het testament van de vader is geen al te ingewikkelde klus en als de vader het heeft ondertekend, is het geregeld. Jarenlang denk ik er niet meer aan. Tot de zoon zich weer aandient. Zonder moeder, maar met echtgenote, een vrouw die al twee kinderen heeft uit een eerdere relatie. Nu wil de zoon haar en de kinderen tot erf genamen benoemen en en passant zijn moeder onterven. Ik vraag niets over de redenen van dat besluit - dat is zijn zaak-, maar ongevraagd begint hij te vertellen. Nadat hij zijn huidige vrouw heeft ontmoet, dringt zijn moeder zich steeds meer op aan het jonge gezin. Wat begint met een dagje oppassen, loopt uit in een bijna complete overname van het gezinsleven door de (schoon)moeder. Ze is niet meer weg te slaan uit hun huis, bemoeit zich overal mee en geeft voortdurend onge vraagd advies en commentaar. Het heeft iets ziekelijks, die vergaande bemoeienis en de zoon en zijn vrouw worden er gek van. Subtiele signalen pikt de moeder niet op, duidelijke boodschappen evenmin, waarna de zaak uitloopt in ruzie. De zoon ontzegt zijn moeder de toegang tot zijn huis, verbreekt alle banden en onterft haar. Nu heeft hij spijt, zegt hij, dat hij destijds, op instigatie van zijn moeder, het contact met zijn vader heeft verbroken. „Misschien", zegt hij, „is mijn va der helemaal niet zo'n rotzak als zij hem tegenover mij heeft afge schilderd." Omdat de vader nog leeft, heeft de zoon nog kans dat zelf uit te vissen. Maar die verloren jaren komen nooit meer terug. Nu heeft hij spijt dat het contact met z'n vader is verbroken gemakkelijk? En zijn er verschillen te proeven? Tijd voor een vergelijkend warenonderzoek. e tafel is gedekt, de broodjes zijn uit de i oven. Wonder I boven wonder zijn 'er eens een jaartje geen verstopte ei eren achtergeble ven tussen stoelkussens, verwar mingsbuizen of bloempotten. Toch kent het paasontbijt nog steeds één potentiële ergernis: bikkelharde bo ter. Je kent het wel; van die klompen waar je slechts met de grootst moge lijke moeite wat splinters van af ge schraapt krijgt. Die vervolgens alleen op je stol blijven plakken nadat je het deeg helemaal aan gort hebt ge smeerd. En dan nog steeds enkel in een archipel van rafelige botereiland- jes in plaats van een mooie, egale laag. Ja, de fabrikanten zouden er wat op gevonden hebben. Kwamen de boterblokken vroeger enkel gewik keld in een papiertje, tegenwoordig kent vrijwel elk merk al lang ook een kuipjesvariant voor op de ontbijtta fel. Maar glijden die goedjes echt zo ONSPANEL Nepboter De eerste conclusie ontvouwt zich al in de supermarkt: het is in het schap niet bepaald duidelijk waar de mar garine eindigt en de boter begint. We treffen tal van kuipjes die van room boter reppen, maar ook voor een (groot) deel uit plantaardige oliën blijken te bestaan. Wat wil je ook in een land waar het nog altijd niet bo tert tussen het margarine en (room) boterkamp. Het was de Fransman Hippolyte Mège-Mouriès die in 1869 woensdag 28 maart 2018 Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Een dikke lik op de paasstol Matthijs Meeuwsen Henny Bax (53) Boerin van West-Zaanse Zui- velboerderij. Ook voor al uw ambachtsboter. Saskia Jasper (45) Zelfverklaarde zuivel- gek. Runt vlaaiwinkel Limburgia in Assendelft. Michael Smid (49) Al 25 jaar grootgebruiker met banketbakkerij De Wijn in Koog aan de Zaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24