po 1 Alles over het Formule 1-seizoen 2018 POLEPOSmON 20 Zeezeiler Roy Heiner kent de emoties na vermissing in Volvo Ocean Race Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/fl PC De ene dag is het windstil en het water zo vlak als het IJsselmeer. De andere dag raast windkracht 12 en klotsen 15 meter hoge golven over het dek. Twee weken lang zie je al leen vogels, vissen en de gete kende gezichten van je collega's aan boord. Van God en alle men sen verlaten. Dit is de Zuidelijke Oceaan, tussen Nieuw-Zeeland en Zuid-Amerika, Antarctica om klemmend. Wat de Mount Everest is voor de bergbeklimmer, is deze zee voor de zeiler. De zevende leg in de Volvo Ocean Race van Auck- land, om Kaap Hoorn heen, naar het Braziliaanse Itajai is de ko ningsetappe van de wedstrijd. „Tachtig procent van de zeilers doet hierom mee", weet Roy Hei ner (57), tweevoudig deelnemer aan de acht maanden durende zeilrace om de aarde. „De Zuide lijke Oceaan is een oerwoud op het water. Er is heel veel leven, maar je ziet geen vliegtuig, boot of mens. Machtig mooi." Tot de verbeelding spreekt Point Nemo, de meest afgelegen plaats op aarde, 2688 kilometer verwij derd van het vasteland en ver noemd naar kapitein Nemo uit het verhaal van Jules Verne. Hier was Sun Hung Kai/Scallywag, een boot varend onder de vlag van Hong Kong, maandag al voorbij toen het sein man overboord klonk. John Fisher, een Brit van 47, werd ver mist. De boot, met aan boord ook de Nederlandse Annemieke Bes, maakte rechtsomkeert en startte een zeven uur durende reddings- Interviews, voorspellingen en feiten Alles over de circuits, teams en de coureurs Jouw Formule 1 gids voor het hele seizoen p4X4}L*UX, S BON POLE POSITION 710114 004123 operatie. Zonder resultaat. Giste ren meldde de wedstrijdleiding dat verder zoeken geen zin heeft. Fisher is nu 'vermist op zee'. Heiner volgt het nieuws via in ternet en is benieuwd wat er is ge beurd. „Waarom sloeg hij over boord? Misschien had hij wel een hartaanval, alles is mogelijk. Er stond 35 knopen wind (wind kracht 8, red.), dat is niet extreem. Ik heb daar een paar dagen met 65 knopen (or-kaankracht) gevaren. Het kritieke punt ligt bij 45 kno pen. Dan kan je geen wedstrijd meer varen en is het zaak geen schade op te lopen en te overle ven." Het is hetzelfde als de Mount Everest beklimmen of de Dakar Rally rijden Fisher was vermoede lijk niet aangelijnd. Heiner: „Mijn regel zou zijn: als er water op het dek komt -geen spetters, maar golven wit water - wordt het te gevaarlijk en moet je aan de lijn. Als je met die snelheid een muur van water tegen je aan krijgt, heeft dat dezelfde kracht als uit een brandweerslang." Als Heiner op internet het nieuws volgt, gaan zijn gedachten meteen terug naar Hans Horre voets. De Nederlander aan boord van de ABN Amro II overleed in de editie van 2005-2006. Heiner was technisch directeur van die ABN- campagne. „Gisteren, nog voordat dit gebeurde, zeilde ik van Den Helder naar Lauwersoog. Drie keer moest ik aan Hans denken. Ik draag hem altijd mee." De ABN Amro II maakte de race af, tot enig onbegrip van de weduwe van Hor revoets. „We lieten de beslissing aan de bemanning. Maar dit was wel de beste manier om het verwerken. Samen, op zee. Ze voeren door om Hans te eren." Slopend Wat Sun Hung Kai doet, is nog onduide lijk. Heiner kan zich ver plaatsen in de stemming aan boord na het tragische on geval. „Om weg te moeten varen van die plek is verschrikkelijk. Je vriend is er niet meer. Emotioneel is het slopend, je gaat kapot." Maar een zeiler die aan de Ocean Race begint, kent de gevaren. „Je mag niet eens aan boord als je daar niet over hebt nagedacht. Je moet ook afspraken maken met je fami lie voor als er wat gebeurt. Het is hetzelfde als de Mount Everest be klimmen of de Dakar Rally rijden. Een ongeluk mag eigenlijk niet ge beuren, maar het is niets nieuws. Het is het leven." woensdag 28 maart 2018 'Om weg te moeten varen van die plek is verschrikkelijk' Op de voor zeezeilers mooiste plek op aarde sloeg de Brit John Fisher over boord en werd niet meer gevonden. Maar de Volvo Ocean Race gaat door. „De beste manier om dit te verwer ken is samen, op zee." Rik Spekenbrink Rotterdam nunsim O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Albert Heijn, Blz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Vivant. Auckland De vermiste John Fisher (m), met Annemieke Bes (r) op de Sun Hung Kai. Inzet rechts: Hans Horrevoets, overleden in de Ocean Race van 2005-2006. FOTO'S VOLVO OCEAN RACE, JON NASH - Roy Heiner (57)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20