Akzo chemie blij met deal jj i 16 ECONOMIE STAATSSECRETARIS VAN ARK ARBEIDSBEPERKTEN Het kabinet verandert de spelregels voor mensen met een beperking die vanuit een uitkering aan het werk gaan. Staatssecretaris Tamara van Ark (Sociale Zaken, VVD) hoopt dat werkgevers daardoor meer banen zullen aanbieden. „Natuurlijk zitten er plussen en minnen in dit verhaal." Het grootste deel van het geld zal - als een verlaat zoenoffer - worden doorgesluisd naar de aan deelhouders. Die moesten vorig jaar tanden knarsend toezien hoe de Nederlandse multina tional diverse overnamepogingen van de grote concurrent PPG torpedeerde. Ondanks dat AkzoNobel weer een bedrijfson derdeel afsplitst, overheersten gisteren toch vooral de blije gezichten. Bestuursvoorzitter Thierry Vanlancker kon zijn aandeelhouders een vette worst van zo'n 7,5 miljard euro voorhou den. Nog mooier: de chemiedivisie kan onder de nieuwe eigenaar Carlyle harder groeien dan het onder Akzo's vleugels ooit had gekund. Niet langer hoeft de chemiepoot, die draait als een tierelier, zijn opbrengst in de grote pot te storten om veel geld te zien verdwijnen naar de verfdivisie. „Onder de nieuwe ei genaar zal de chemie divisie haar volledige potentieel kunnen la ten zien", aldus Van lancker. Meer mogelijkhe den, meer geld en dus meer groei. De 10.000 werknemers, waar van 2.500 in Neder land, hoeven zich geen zorgen te ma ken, benadrukte de Onder de nieuwe eigenaar zal chemiedivisie haar volledige potentieel kunnen laten zien topman. Carlyle heeft er alleen maar baat bij als het bedrijf groeit en meer waard wordt. Het personeel staat te juichen maar houdt de handen in de zakken. „Wij hadden het liefst een beursgang gezien", zegt de voorzitter van de on dernemingsraad Steven Leijenaar. „We kenden de plannen van de directie en hadden daar ver trouwen in. De intenties van Carlyle zijn mooi, maar we hebben die liever op papier." Waar alle aandacht gisteren uitging naar de speciaalchemie, zou de echte opgave voor Akzo weieens de onvermijdelijke reorganisatie van de verftak kunnen worden. Juist op het gebied van verven en lakken blijft AkzoNobel achter bij de concurrentie. Vooral bij de verven zullen de kos ten omlaag moeten. De chemietak heeft naast een vestiging in Rot terdam vooral veel fabrieken in het oosten van het land. Die zullen in 2029 een nieuwe naam krijgen. In Arnhem betreft dat de vestiging van AkzoNobel Specialty Chemicals op de Kleefse Waard met 70 werknemers. Het hoofdkantoor aan de Velperweg in Arnhem blijft bij AkzoNo bel. Daar werken circa 800 mensen. Flitsen Flow Traders AkzoNobel Altice Unibail Rodamco v-jr- a In het gangpad tussen de zakjes paaseieren en de rookworsten staat een trotse Bas te Riele. „Ik kan óók heel veel niet", zegt hij tegen Ta mara van Ark, staatssecretaris van Sociale Zaken. Piloot worden zat er niet in, legt hij uit. Elektricien evenmin. Maar bedrijfsleider van de HEMA worden, dat kan wel als je kleurenblind bent. „Ben ik nou ie mand met een beperking?", vraagt Ter Riele knipogend. Het is al de tweede keer in korte tijd dat Van Ark in deze winkel in Voorschoten is. Dat heeft een re den: ze is enthousiast over het per soneelsbeleid dat Te Riele voert. Bij deze HEMA is 15 procent van de medewerkers arbeidsbeperkt, al spreekt de bedrijfsleider liever van 'mensen met mogelijkheden'. Zij kunnen wel werken, maar hebben vaak net even iets meer tijd nodig of houden het minder lang vol. Ze krijgen desondanks een normaal salaris betaald: de winkel krijgt een vergoeding van de gemeente voor hun lagere productiviteit. Loonkos tensubsidie heet dit instrument. Neem Sandra, die druk in de weer is met broodjes en sapjes. Zij zat op een school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Ze liep stage en Meer dan de helft van de doelgroep zit thuis, terwijl zij wel kunnen werken leerde zo snel bij dat ze in dienst mocht komen. „Sandra zit op een bepaald moment 'vol', dan heeft ze haar max bereikt", stelt Te Riele. „Dat weten we van elkaar." Waren er maar meer onderne mers zoals Te Riele, zegt Van Ark. „Wat Bas doet voor arbeidsgehan dicapten, kun je nooit in een wet zetten. Wat ik wel kan doen, is het voor werkgevers zo makkelijk mo gelijk maken om hen in dienst te nemen." Te Riele ziet bij veel bedrijven koudwatervrees op dit terrein. Zij deinzen terug voor de papierwin kel, vanwege de verschillende rege lingen die er gelden. Voor gehandi capten met een Wajonguitkering gelden weer andere regels dan voor arbeidsbeperkten die in de bijstand zitten. „Een slager wil niet boek houden maar zijn vlees verkopen. Hou het dus simpel." Te Riele wordt op zijn wenken bediend. De regeringspartijen heb ben in het regeerakkoord afgespro ken te kiezen voor één systeem van loondispensatie; de loonkosten subsidie wordt afgeschaft. De sys tematiek achter loondispensatie is net even anders: mensen met een arbeidsbeperking die vanuit de bij stand gaan werken, krijgen van hun werkgever alleen nog de uren be taald die als productief worden ge- De chemiepoot van AkzoNobel komt op eigen benen te staan. Akzo vangt daar ruim 10 miljard euro voor van de Amerikaanse in vesteerder Carlyle. Peet Vogels Amsterdam -Thierry Vanlancker, bestuursvoorzitter Het aantal vaste aansluitingen voor breedbandinternet zal in de toekomst minder hard groeien dan in de afgelopen jaren, voorspelt Telecompaper. Veruit de meeste mensen hebben al een snelle internetverbinding. Deutsche Bank is op zoek naar een ver vanger voor topman John Cryan. Volgens The Times of London staat zijn positie onder druk door de zwakke prestaties van de grootste bank van Duitsland. Het contract van de Britse Cryan loopt nog tot 2020. O woensdag 28 maart 2018 GO In de MidKap was de beurs- intermediair de sterkste stijger. Het verf- en chemieconcern bevestigde zijn speciaalchemie- tak te gaan verkopen. Het kabelcon cern behoorde net als Heineken tot de drie dalers in de AEX. Het vastgoedbe drijf sloot de rij in de AEX. O Laurens Kok Voorschoten -Tamara van Ark, staatssecretaris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16