Marjan Berk Westen en Rusland laveren tussen alle venijn 15 Tussen het Westen en Rusland gaat het van kwaad tot erger. Pas op, klinkt het: doe nooit een wedstrijdje vérpiassen met een stinkdier. Dat verlies je altijd. Zet een bandje met Marvin Gayeop, niette hard, dat is een geweldige stimulans feenstra rijn lijn De huidige relatie tussen Rusland en Europa kan het best worden aangeduid met 'oog om oog, tand om tand'. Ambassadeurs worden op het matje geroepen. Diplomaten krijgen te horen dat zij niet langer welkom zijn. Voeren we nu een di plomatieke oorlog met Rusland? „Dat is een mooie term", zegt Jan Melissen (57, verbonden aan het Nederlands Instituut voor Interna tionale Betrekkingen Clingendael in Den Haag). „Diplomatie staat in beginsel voor overleg, is een me dium, maar zij kan inderdaad wor den gebruikt in oorlogvoering. Het is natuurlijk geen oorlog, maar di plomaten staan middenin een ve nijnig conflict dat nog lang niet voorbij is." „We zitten in een negatieve spiraal, waar je moeilijk uitkomt. Het is voor Europa altijd lastig geweest om te reageren op speldenprikken van Rusland. Op bijvoorbeeld cy berinmenging. Welke maatregelen moet je daar tegen nemen? Laat staan als het gaat om robuust optre den van Rusland, in het geval van de annexatie van de Krim of de strijd in Oekraïne." „Te denken valt aan de uitwijzing van nog meer diplomaten. Je kunt de economische sancties verder 1^^ aanscherpen. Heel Europa kan naar het voorbeeld van Groot-Brittannië besluiten geen officiële vertegen woordigers naar het WK voetbal te sturen." Zo'n besluit zou volgens andere analisten een opstapje kunnen zijn naar een nog zwaardere straf: een boycot van heel het WK voetbal. Moskou is al eens getroffen door zo'n straf, in 1980 bleven westerse landen weg bij de Olympische Spe len na de inval van de toenmalige Sovjetunie, een jaar eerder, in Af ghanistan. Dat zorgde voor een ern stige devaluatie van het toernooi. Als Europese nationale elftallen wegblijven bij het WK deze zomer in Rusland, zou dat toernooi een niemendalletje worden. „Rusland moet de stellingname van Europa niet onderschatten. Alle lid staten geven nu een krachtig sig naal af. Door de jaren heen was er in het Westen door Russisch optre den al veel irritatie opgebouwd. Het lontje werd korter, er moest een moment komen van 'nu is het genoeg'. Dat moment kwam op het laatste Europese topberaad." „We weten niet welke informatie de Britten tijdens het Europese topberaad op tafel hebben gelegd. Maar je mag ervan uitgaan dat zij nu geen rammelend verhaal heb ben. Anders zou de Europese steun nooit zo breed zijn. Bovendien staan de Britse inlichtingendien sten hoog aangeschreven. Het zou ook kunnen dat vergaarde informa tie (bronnen, red.) moet worden beschermd." „Een westerse diplomaat in Mos kou sprak deze waarschuwende woorden: Begin nooit aan een wed strijdje vérpiassen met een stink dier. Dat verlies je altijd. Er komt een moment dat je tegen grenzen aanloopt. Rusland is een autoritaire staat, geleid door een sterke man met machogedrag. Rusland kan daardoor gemakkelijker grenzen overschrijden die in het Westen te gevoelig zijn. Het Westen houdt eerder rekening met economische belangen. Het mag militair niet uit de hand lopen. Ondanks alle span ningen wordt Vladimir Poetin toch gefeliciteerd met zijn zege bij de presidentsverkiezingen. Tijd heelt wonden, maar er moeten zich na tuurlijk geen nieuwe, uiterst verve lende voorvallen met Rusland voordoen." Ben ik een naïeve vrouw? Heb ik even niet opgelet? Leg mij uit hoe het ondanks de huidige stand van de voorspellende tel-capaciteiten mogelijk is dat alle tekorten in de woningbouw, in de zorg, in het onderwijs, bij winkelpersoneel, huisartsen, enzovoort, niet te voorzien zijn geweest? Zo weet ik bijvoorbeeld dat er in 2020 vier miljoen babyboomers zullen le ven... Dat zijn bekende cijfers, maar wat is ermee gedaan? Eerst alles wegbezuinigen en dan raar kijken wanneer je geen loodgieter, schooljuf of-meester meer kunt vinden. Ik heb heel erg mijn best gedaan om in het woud van nieuwe lokale partijen de juiste man of vrouw te trace ren die dapper al deze tekorten gaat bestrijden. Hebben we ons te schraal voort geplant? Speelt de voortschrij dende vergrijzing ons parten? Is dat het geval, dan stel ik een grote animerende actie voor, die de geboorteaanwas stimuleert. Wel moet de actie een lange adem hebben, want voordat een bore ling een behoorlijke opleiding af rondt en aan de slag kan gaan in het gebied van al die tekorten, ben je toch zo'n twintig jaar ver der. Maar gelaten afwachten tot het tekort aan artsen in het noor den van ons land nog veel groter is en er geen basisschool meer kan worden bemand of be vrouwd door capabele leerkrach ten, lijkt mij een heel slecht idee. biedt zeker kansen. Het is geen straf je voort te planten, op vrij willige basis. Koop een nieuwe matras. Ruik lekker. Zet een be kwame seksuoloog aan het werk om de voortplanting met interes sante adviezen zo spannend en opwindend mogelijk te maken. Ga vroeg naar bed. Zet een bandje met Marvin Gaye op, niet te hard, dat is een geweldige sti mulans. Maar ook de Bolero van Ravel heeft door het stotende ritme een heilzaam effect. Ook uw eigen fantasie mag een rol spelen. Eet lustbevorderende heerlijke hapjes. Leer strelen. Ik ga hier verder ook geen ad viezen voor de voortplanting weggeven, ik heb zelf mijn best gedaan. En het is natuurlijk wel een langetermijnplanning, een kwestie van geduld tot het vruchten afwerpt. Maar regeren is nu eenmaal vooruitzien... Alle gekheid op een stokje, het komt mij voor dat kortetermijn- politiek niet bevorderlijk is voor een goed uitgerold plan om al die toekomstige tekorten in kaart te brengen en met zinnig beleid te komen. Dus: niet alles eerst weg bezuinigen en dan al dweilend met de kraan open de tekorten wegwerken. staan aan wal. Maar ik heb, op de wal staand, wel de beste bedoe lingen. Ik wil niet gelaten toekij ken hoe de boel gaat vastlopen. Wat moet ik doen? Wat kan ik doen? Misschien moeten we toch eens aan klonen gaan denken. Van één loodgieter twee loodgie ters maken. Van één huisarts drie huisartsen klonen, dan hebben we meteen een hele huisartsen praktijk... Gewoon alles klonen waar behoefte aan is. En in de tussentijd moeten we ons ge woon flink voortplanten. woensdag 28 maart 2018 GO Voortnlanten 'Militair mag het niet escaleren' Hans van Zon Leiden De opgebouwde spanningen lie gen er niet om. Welke aanvullende strafmaatre gelen zijn er nog mogelijk? Bepakt en bezakt verlaten mensen de Russische ambas sade in Londen. Engeland zet 23 diplomaten het land uit. fotoafp Hoe groot is het gevaar van es calatie? Toch blijft de vraag gerechtvaar digd: Waarom nu? Waar is het be wijs dat Rusland de hand heeft gehad in de aanslag op Skripal? Actie zorgt voor reactie. Oog om oog, tand om tand doet niet al leen Rusland maar ook het Wes ten pijn. Het voortplantingsprogramma Ik geef toe: de beste stuurlui BOEK NU! Gegarandeerd vertrek 30 april Tijdens deze cruise ontdekt u in één reis drie prachtige rivieren, elk met zijn eigen karakter. Ook op cultureel gebied vindt u grote verschillen. De vele interessante aanlegplaatsen maken uw vakantie zeer afwisselend en onvergetelijk. U scheept in Arnhem in en wordt vanuit Passau op de laatste dag weer comfortabel teruggebracht per touringcar. Meer info: tel. (026) 445 28 05 of www.feenstrarijnlijn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15