Olympische Spelen voorbij m méêèL 13 e worden 'witte oli fanten' genoemd en staan overal ter we reld. In bijvoorbeeld Sotsji, Rio de Ja- neiro, Sarajevo en Athene. Complexen waar ooit tijdens Olympische Spelen onder groot gejuich medailles wer den veroverd en die nu een vergeten bestaan lijden. Als ruïnes waar bijna niemand zich meer in waagt. Het Olympisch stadion in Pyeong chang, met 35.000 zitplaatsen, zal geen 'witte olifant' worden. Het is een 'pop-up' stadion. Het werd in to taal vier keer gebruikt, voor de ope- nings- en slotdag van de Olympische Spelen en de Paralympics, en nu wordt het afgebroken. De bouw kostte 109 miljoen dollar (88 miljoen euro), omgerekend 8 miljoen euro per gebruikt uur. Veel geld, maar la ten staan is nog duurder. Wat er met het ijshockeystadion en het Jeongsun Alpine skicentrum zal gebeuren is nog onduidelijk maar voor andere Olympische gebouwen heeft Pyeongchang een andere be stemming. De schaatshal kan ook markthal zijn. Zuid-Korea, dat ruim 10 miljard euro uittrok voor de Spe len, trekt daarmee een les die som mige komende Olympische steden ongetwijfeld tot voorbeeld zal die nen. Zo wordt Ras Abu Aboud Sta dion in Qatar, gastland van het WK- voetbal in 2022, een demontabel ge bouw. Voor de meeste gastlanden van weleer is het te laat. Belastingbetalers in Canada hoesten elk jaar 26 miljoen euro op voor onderhoud van het im mense 'Big O' stadion van de Spelen in 1976. Sloop kost meer dan 90 mil joen euro. Athene (2004), Sotsji (2014) en Rio de Janeiro (2016) zijn daar nooit aan begonnen. Daar waait de wind door kapotte ramen, worden muren met betonrot gebruikt voor graffiti. Laat staan dat er nog bezoe- De Spelen toewijzen aan één land, zeg Griekenland, is veel goedkoper kers komen. Met als dieptepunt het wintercomplex van Sarajevo waar de bobbaan nog nauwelijks is te herken nen. Overwoekerd door groen. De torenhoge kosten zijn al tiental len jaren een bedreiging voor de Olympische Spelen en de WK's voet bal. Voor de Spelen in 2004 meldden zich nog twaalf kandidaten. Voor die van 2020 nog vijf. Tokio won. De Zo merspelen van 2024 en 2028 zijn al vergeven aan de enige twee kandida ten die nog de vinger durfden op te steken, respectievelijk Parijs en Los Angeles. De Winterspelen kostten Zuid-Korea meer dan ro miljard euro, waarmee het prima presteert in vergelijking met andere landen. De Spelen in Sotsji kostten 65 miljard, 500 miljoen daarvan voor het stadion. IOC-voor- zitter Avery Brundage waarschuwde in 1958 al voor spilzucht omdat de Olympische Spelen in Rome (1960) 30 miljoen euro kostten. Vijftig jaar later is de jacht naar nationale eer en het grote (sport)geluk ontaard in een peperdure ratrace, oordeelt Bob Heere, auteur van het boek Het Olym pische Speeltje. „Kijk naar Sotsji en Qatar waar met tientallen miljarden werd en wordt gestrooid." Maar er zijn uitzonderingen die de regel bevestigen. De Zomerspelen in Atlanta 2996 waren zelfs een finan cieel succes, dankzij het hoofdspon sorschap van Coca- Cola en de tv- rechten die miljarden opbrachten. Ook het Centennial Olympic Park staat er in alle glorie bij. In Lillehammer (Noorwegen), gastheer van de Winterspelen in '94, is het hele Olympische complex nog vol in gebruik. Van de schaatshal tot de skispringschans. Dat geldt ook voor de complexen van Salt Lake City (2002) en Vancouver (2010). Het probleem van de kostenbe heersing, van nieuwe 'witte olifan ten', kan voor eens en voor altijd worden opgelost. Met de toewijzing van de Olympische Spelen aan één vaste plek, bijvoorbeeld aan Grieken land, de bakermat van het internatio nale sportfestijn. „Dan worden de Spelen elke keer nog efficiënter, nog goedkoper", pleit Bent Flyvbjerg, professor 'megaprojecten', verbon den aan de Oxford University. - - r-J woensdag 28 maart 2018 ...en het stadion wacht het verval Het stadion in Pyeongchang kostte 88 miljoen euro, maar wordt afgebroken. Dat is goedkoper dan laten staan, fotoafp Toen de slotceremonie van de Pa ralympische Spelen voorbij was, afgelopen 18 maart, begon in Zuid- Korea de sloop van het Olympisch stadion in Pyeongchang. Het on derhoud van het stadion is duurder dan sloop. Hans van Zon Pyeongchang - Bent Flyvbjerg, professor Het zwemstadion in Rio de Janeiro (boven) staat er na de Spelen van 2016 in Brazilië verlaten bij. De bobsleebaan van Sarajevo (Winterspelen 1984) is overwoekerd. T De ongebruikte tennisbaan uit 1996 in het Amerikaanse Atlanta. foto's reuters en ap - iTriiiJVrT^pgg WÊK Si I V FMÊKtT t.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13