Gefrustreerde minister Grapperhaus houdt omstreden imam in de gaten 12 Vlak voordat zijn kerk in Braamt definitief sluit, heeft pastoor Rinke deVreeze (95!) laten weten dat hij zijn geliefde dorp gaat verlaten. Hij wil de sluiting op 6 mei absoluut niet meemaken. De pastoor verhuist naar een ver zorgingshuis van zijn missionaris- sensociëteit in Limburg. Het be sluit komt voor de bevolking van Braamt, de moederparochie H. Ga- briël en het aartsbisdom Utrecht als een complete verrassing. Maar er is wel begrip. De Vreeze is de oudste pastoor van Nederland die nog elke week de mis heeft opgedragen in een ei gen kerk, de Onze Lieve Vrouw van Altijd Durende Bijstand-kerk. Door zijn broze gezondheid had De Vreeze hulpmiddelen nodig om door te kunnen gaan. Na een knieoperatie kwam er een beugel langs de trappen naar het altaar en de pastoor deed de hele mis zit tend, vanaf een verstelbare stoel. Hij las gebeden met een loep om dat hij nog amper kan zien. Een re cente operatie op het UMC Rad boud heeft dit amper verbeterd. „Ik wil er niet bij zijn als de kerk dichtgaat waar ik bijna dertig jaar heb gediend", zegt De Vreeze. Hij wil ook zijn huishoudster, die hem verzorgt, niet tot last wil zijn. „Ik weet dat dit voor haar niet hoeft, maar moet toch rekening met haar houden." Opkrabbelen De afgelopen weken ging de ge zondheid van de pastoor zo hard achteruit, dat zijn huishoudster met haar man, die koster is, uit voorzorg in de pastorie bleef sla pen. Maar De Vreeze krabbelde Ik ben er verdrietig van, we hebben zoveel met de pastoor meegemaakt weer op. Met Palmzondag verza melde hij al zijn kracht om in de kerk zijn vertrek toe te lichten. Pastoor De Vreeze, die eerder missionaris in Ghana was, wilde tot nu toe van geen wijken weten. In 2011 wilden het aartsbisdom Utrecht en de moederparochie van hem af. De pastoor, toen 88 jaar, weigerde echter te vertrekken en het dorp ging vierkant achter hem staan. Toen dit in de media kwam, werd het besluit ingetrokken. Sindsdien wordt De Vreeze 'ge doogd' als dé pastoor van Braamt (niet ver van Zeddam), hoewel officieel Jurgen Jansen van de moederparochie dat is. Ook Jansen is overvallen. „De Herdershut (zoals de naam van de pastorie in Braamt luidt) ligt let terlijk in het centrum van Braamt. Ik denk dat De Vreeze, in zijn ge dachten over en kennis van de mensen, daar ook staat. Er was een natuurlijke verbinding tussen Braamt en de inwoner van de Herdershut. De Vreeze wilde in Braamt blijven wonen en de ge meenschap wilde hem daar hou den. Maar ik snap dat hij nu weg gaat", aldus Jansen. „Ik ben er verdrietig van", zegt een kerkbezoekster. „We hebben zoveel met de pastoor meege maakt." Genadig Het zou genadig zijn voor de pas toor als hij nog in Braamt in zijn slaap sterft, zegt Lenie Visser, zijn huishoudster. „Dat zou hij zelf ook het liefste hebben. Dan hoeft hij het allemaal niet meer mee te ma ken." De pastoor heeft zware weken achter de rug, met meerdere aan doeningen en twee keer griep. Maar deze week dronk hij in de pastorie weer koffie met de vrou wen die zijn kerk vanwege Pasen kwamen poetsen. „Hij zag er goed uit en praatte mee", vertelt een van de vrouwen. Daarom zou het zomaar kunnen dat hij zondag, Eerste Paasdag, toch weer zijn vervanger assisteert, zegt ook De Vreeze zelf. Maar bij de slotviering blijft hij weg. De kerk van Braamt werd door de inwoners van Braamt ge bouwd. Ze trouwden er, lieten er hun kinderen dopen, namen er af scheid van dierbaren. „Sluiting, dat kan ik geen viering noemen." Aboutaleb zou volgens de imam een afvallige moslim zijn. Grapper haus heeft geen goed woord over voor Jneid. „Zijn uitspraken zijn verwerpelijk en dragen bij aan een antidemocratisch en onverdraag zaam klimaat, waarin mensen uit eindelijk tegenover elkaar komen te staan. U mag erop rekenen dat deze imam zeer nauwlettend in gaten wordt gehouden. Er zal niet getwij feld worden hem verder aan te pak ken, als daar aanleiding toe is. We letten vooral ook zeer goed op het welzijn van Aboutaleb." Toch kan Jneid op dit moment niet strafrechtelijk worden aange pakt, stelt Grapperhaus. „Deze me neer zoekt de vrijheid van me ningsuiting op, op een wijze die zeer tartend is, maar helaas buiten de delictomschrijving in het straf- Burgemeester Aboutaleb is volgens de haatimam een afvallige moslim recht valt. Als we die omschrijving strakker maken, perken we ook de vrijheden van anderen in. Dat is een duivels dilemma, hoe bitter en akelig ook." Grapperhaus: „We moeten als samenleving blijven aangeven dat we hiervan walgen." Keihard De oppositie gaat niet akkoord met de uitleg, en wil dat de minister als nog alle mogelijkheden bekijkt om Jneid te vervolgen. „Als je zegt dat iemand afvallig is, is dat in de leer van de Islam een keiharde oproep tot geweld", zegt PVV-Kamer- lid Gidi Markuszower (PVV). SP-Kamerlid Ronald van Raak wil dat Grapperhaus het Openbaar Mi nisterie zelf vraagt om vervolging. Ook PvdA-leider Asscher wil dat de minister alle mogelijkheden tot vervolging onderzoekt. Jneid hekelt in de video het op treden van Aboutaleb bij de diplo matieke rel met Turkije in maart vorig jaar. Hij noemt het een voor beeld van 'absolute politieke dom heid'. Dick Schoof, de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid, vindt de uitspraken gevaarlijk, omdat de prediker in vloed zou hebben op radicale jon geren. Inkeer Aboutaleb kent de preek van Jneid. „Hij staat al een tijdje op Facebook, want deze man heeft geen ander podium." De burgemeester hoopt dat Fawaz 'snel tot inkeer' komt. „Ik hoop dat hij verbinding zal preken, saamhorigheid. Verketteren is niet netjes. En ook nog gevaarlijk." Over de beveiliging die Aboutaleb door de preek zou hebben, praat hij niet. „Het is wat het is." woensdag 28 maart 2018 Oudste pastoor (95) wil sluiting kerk niet meemaken en stopt Wilma de Cort Braamt - Kerkbezoekster GO M Pastoor Rinke de Vreeze ging ondanks alle fysieke ongemak altijd door. De mis deed hij zit tend op een verstelbare stoel, voor het lezen uit de Bijbel ge bruikte hij een loep. fototheokock 'Walgelijk, maar niet strafbaar' De video waarin de Haagse imam Fawaz Jneid uithaalt naar de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb zoekt de grenzen op, maar is niet straf baar. Dat zegt minister Ferdi- nand Grapperhaus (Justitie en Veiligheid), die de situatie zelf ook 'zeer frustrerend' noemt. Maarten van Ast Den Haag De omstreden imam Fawaz Jneid. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12