Incidenten online bezorgen scholen vaak kopzorgen 'Afgedankte' LPF'ers ineens populair 10 Buurman gepakt voor moord op overlevende Holocaust Wethouder weg om seks-chats met 16-jarige Docenten krijgen tips over hoe om te gaan met sociale media De twee, onder wie een buur man van de vrouw, worden ver dacht van 'moord met voorbe dachten rade op basis van de echte of vermoedelijke religie van het slachtoffer', meldt de krant Le Parisien op gezag van bronnen bij justitie. Het slachtoffer, Mireille Knoll, werd vrijdag dood aangetroffen in haar appartement. Ze wist als kind te ontsnappen aan een be ruchte razzia in 1942. Daarbij pakte de Parijse politie meer dan 13.000 Joden op en zette ze ge vangen in wielerstadion Vélo- dróme d'Hiver, voordat ze wer den doorgestuurd naar de ver nietigingskampen. Meer dan 4.000 van hen waren kinderen. Minder dan 100 Joden die in het stadion hadden gezeten, over leefden de kampen. De Joodse gemeenschap wijst al jaren op een toename van an tisemitische incidenten. In 2015 werden 250 Joodse grafstenen vernield, enkele dagen na een aanslag op een supermarkt. De Franse opperrabbijn noemde de moord op Knoll afschuwelijk. AMSTELVEEN Wethou der Jeroen Brandes uit Amstelveen (48) is opge stapt vanwege seksueel ge tinte chats met een 16-jarig meisje. De inmiddels meerderja rige vrouw uit Amstelveen is vorige week met de be lastende chatconversaties naar burgemeester Bas Eenhoorn gestapt om haar beklag te doen. Afgelopen vrijdag legde PvdA'er Brandes plotseling zijn ta ken neer wegens 'zwaar wegende persoonlijke re denen'. Nu is duidelijk waarom hij twee dagen na zijn herverkiezing alweer moest opstappen. Volgens ingewijden uit de gemeen teraad van Amstelveen is Brandes gedurende zijn wethoudersjaren in per soonlijke chatgesprekken met een meisje van 16 veel te ver gegaan, meldt Het Parool. Het meisje heeft aangifte gedaan. Het leek zo makkelijk. Even die prangende vraag aan de leraar stel len via WhatsApp. Een serieus ant woord komt terug, maar ook: nachtkusjes. Twee leerlingen laten de berichtjes aan de directeur van hun middelbare school zien. De le raar wordt ontslagen. Maar wat doe je als een leraar per ongeluk een pikante privéfoto in de klassenapp verstuurt? Of als een docent via Twitter een politieke uitspraak doet, waarover leerlingen en ouders hun beklag doen? En wat als de naam van jouw school ineens overal in het nieuws opduikt, om dat leerlingen ongevraagd een naaktfoto van een klasgenoot via sociale media hebben verspreid? Middelbare scholen worstelen met online incidenten. Vandaag verschijnen tips voor scholen over hoe om te gaan met sociale media. Ze vragen zich af hoe strikt de om gang van docenten en leerlingen met sociale media in regels moeten worden vastgelegd. „Je wilt niet dat een docent op titel van jouw school politiek getinte uitspraken op Twit ter doet. Maar je wilt zo'n leraar ook niet de mond snoeren", verwoordt Remco Pijpers, adviseur bij Kennis net (expertisecentrum voor scho len en iet). Hoewel een deel van de scholen de afgelopen jaren protocollen heeft opgesteld, vinden ze het lastig om met incidenten om te gaan. Dat blijkt uit een rondgang van Kennis net onder scholen. Daarom heeft het expertisecentrum een aantal tips op een rij gezet. Docenten moeten zich er bijvoorbeeld van bewust zijn, dat ze ook online een voorbeeldfunctie hebben. Tot laat met leerlingen appen of tijdens de lessen scrollen op Facebook, dat kan niet. Bovendien is het van belang dat scholen duidelijke grenzen stel len aan wat zij toelaatbaar surfge drag vinden. Ook willen de middelbare scho len van eikaars situaties leren. Op zogenoemde discussiekaarten be schreef Kennisnet waargebeurde incidenten. Die kunnen ze bespre ken in het lerarenteam. „Een proto col is niet meer voldoende. Het is belangrijk dat leraren over de grijze gebieden praten, digitaal deskundi ger worden en goed opgeleid zijn", aldus Pijpers. Het is belangrijk dat leraren digitaal deskundiger worden en goed zijn opgeleid Sectororganisatie VO-raad denkt dat scholen de tips goed kunnen ge bruiken. „Wat er online gebeurt, valt voor scholen bijna niet bij te benen. De ontwikkelingen gaan zo hard", erkent woordvoerder Linda Zeegers. Sneeuwbaleffect Bleven incidenten voorheen bin- nenschools, nu kan er online een sneeuwbaleffect ontstaan, doordat steeds meer mensen zich ermee gaan bemoeien. Dat betekent dat scholen nauwlettend in de gaten moeten houden wat op sociale me dia over ze wordt gezegd. Niet al leen leerlingen, maar ook de ouders kunnen hun ongenoegen online ui ten. Want linksom of rechtsom: scholen maken zich bij incidenten toch ook zorgen om hun imago. Daarbij veroorzaken inci denten onrust bij leerlingen en hun ouders. Een knokpartijtje op de gang kan nu eenvoudig met de smartphone worden vastgelegd en op YouTube verspreid. Weggelachen, afgedankt en uitge zwaaid, waren ze. Al die LPF'ers die het na de moord op Pim For- tuyn zonder hem moesten rooien en het gekissebis in Balkenende-I nooit meer te boven kwamen. Hun partij bloedde dood, politieke carrières waren geknakt. Althans, zo het leek het. Want bij de gemeenteraadsverkiezingen beleeft een hele serie Fortuynisten een revival, zo blijkt uit de uitsla gen. Wat te denken van Pims woordvoerder ('Ik heb een lijntje') Mat Herben, die in de gemeente raad van Montfoort is verkozen. Of van Pims voormalige chauffeur Hans Smolders, die in Tilburg zelfs de grootste partij wordt, met zijn Lijst Hans Smolders. Een zelfde truc flikte voormalig frac tieleider Gerard van As in Alphen aan den Rijn, met zijn Nieuw Elan. Om nog maar te zwijgen van de afdelingen LPF Westland en LPF Eindhoven. Alleen LPF-asielmi- nister Hilbrand Nawijn met zijn Lijst Hilbrand Nawijn moest in Zoetermeer een zetel inleveren, maar hoort nog altijd bij de groot ste partijen daar. En vaandeldrager blijft Joost Eerdmans, die met Leefbaar Rotterdam nummer één bleef. „Dit zijn LPF- toestanden in de echte, ware beteke nis van het woord", zegt Mat Herben met genoegen. Het geheim? Nauw contact met de burger. „Echt, op die lijstjes zie je stuk voor stuk herken bare kandidaten. Die zien een pro bleem en gaan er op af. En laten we eer lijk zijn: door schade en schande hebben we geleerd dat de kiezer echt niet zit te wachten op intern ge doe en ruzietjes." Fortuyn-nazaat Nawijn durft de stelling wel aan dat LPF als 'merk naam gewoon nog steeds goed te boek staat'. „Mensen vertrouwen ons. Je ziet dat men dat bij de PW nog niet heeft. Als het gaat om veiligheid of het strij den voor ouderen of on dernemers, dan zijn wij waardevast gebleken. i Mensen hebben dat beloond." Niet dat het iedereen goed afging. Oud-LPF'ers liepen in het verle den ook wel eens op de klippen met hun nieuwe politieke avontu ren. En een deel van de LPF'ers van het eerste uur zei de politiek sowieso vaarwel. Nawijn: „Toch geldt voor veel LPF'ers dat ze het niet laten kunnen, blijkt wel." woensdag 28 maart 2018 PC PARIJS Twee Franse mannen zijn aangehouden voor de moord op een 85-jarige Holo- caustoverlevende in Parijs. Ze worden ervan verdacht de vrouw te hebben doodgesto ken en haar lichaam in brand te hebben gestoken. Sport Show Video Koken Eten 20 scholen in Leiden dicht na dreiging schietpartij UPDATE Alle middelbare scholen en mbo's In Lelden blijven maandag dicht. Ean onbekend persoon heeft op Internet gedreigd met een 'school shootlng'. Het in de schietpartij wordt uiterst serieus genomen. Burgemeester Henri ik van Laldan zal zondag dat hij daarop basloot da scholan te sluiten. Het holen met duizenden leerlingen. krantenbezorgen.nl bijbaan combineren? Fuck my life, twittert de leerling Doordat leraren hun leerlingen ook via sociale media treffen, verschuift de grens tussen werk en privé. Lastig, maar leraren zien ook voordelen. 'Zonder Twitter had ik niet geweten dat die leerling problemen had.' Leraren die 'sexy' appjes verstu ren, gefilmde vechtpartijen op schoolpleinen die 'viral' gaan en onhandige politieke uitspraken van leraren. Online incidenten bezorgen middelbare scholen kopzorgen. Ellen van Gaaien Amsterdam - Remco Pijpers, Kennisnet Hun politieke avontuur met de LPF werd geen succes, maar de Fortuynisten van weleer blijken het erg goed te hebben gedaan bij de gemeenteraadsverkiezin gen. „We hebben ons lesje ge leerd." Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10